• $8,8443
  • €10,3752
  • 496.808
  • 1384.68
9 Temmuz 2021 Cuma

Erdoğan 2023'ün startını verdi

2023 seçimleri erkene alınmadı ama iktidar cephesi seçim kampanyası için erken start verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün partisine 2023 seçimleri için sahaya inme çağrısı yaptı. Partisinin dünkü grup toplantısında da bu çağrısını tekrarlayan Erdoğan, 2023'e kadar seçim seferberliği ilan ettiğini açıkladı.

Evet, seçimlere iki yıl gibi bir zaman kalsa da Erdoğan'ın bu çağrısıyla ülke şimdiden 2023 seçimlerinin havasına girdi. Bu saatten itibaren Türkiye'nin en önemli gündemi seçim olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hamlesiyle aynı zamanda muhalefet cephesini de erken kararlar almak zorunda bıraktı. Hadi bakalım, "erken seçim" diye tutturan muhalefet şimdi ne yapacak? Hangi ittifakla seçime gidilecek ve adayları kim olacak?

İktidar partisi sahaya inip seçim çalışmalarına başlarken, muhalefetin hâlâ ittifak ve aday stratejisini belirlememiş olması sürecin aleyhlerine işlemesine neden olacak.

Muhalefetin kendi içindeki anlaşmazlık ve çelişkilerinin bundan sonra adım adım gün yüzüne çıkmasını göreceğiz.

Düşünün; önceki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP, kendi belirlediği adayın seçim çalışmalarını bile sabote etmiş. Muharrem İnce'yi hem aday göstermiş hem de arkasından kuyusunu kazmışlar. Türkiye, kaç gündür bu skandalla çalkalanıyor. CHP Genel Merkezi, Muharrem İnce'yi yayına çıkarıyor diye kendilerine yakın Halk TV'yi arayıp fırça atmış.

Muhalefet açısından durum bu kez biraz daha karışık; aday enflasyonu var muhalefet cephesinde. Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş, Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve hatta Ali Babacan bile aday.

Her parti kendi adayını mı çıkaracak yoksa "ortak aday" mı belirlenecek? HDP dışarıda mı bırakılacak? "Millet ittifakı" olarak ortak aday çıkarıp HDP'nin ikinci turda kendilerine katılması mı sağlanacak?

Millet ittifakı, PKK/HDP'ye "anayasasal statü" sözü vermeden onlardan destek alamaz. İmralı'nın da Kandil'in de tek şartı "anayasal statü"dür! CHP ve İYİ Parti, bu sözü vermeden ittifakta ilerleme sağlanmaz. "Anayasal statü" sözü vermek ise devletin bölünmesinin kabulü anlamına gelir. Bu sözü nasıl verecekler?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 seçimleri için erken start vererek aslında Türkiye için tarihi bir süreci başlatmıştır. 2023, "Büyük Türkiye"nin miladı olacak. Bu yüzden Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdiden seçim seferberliği ilan etmiştir. İktidar cephesi, milleti ikna etmeyi başarırsa Türkiye, ayağındaki prangalardan kurtulmuş bir şekilde cumhuriyetin yeni yüz yılına bambaşka girecek.

<p> </p>

Bülent Ersoy'dan estetik açıklaması

''Yola çıkmalı'' dedirten 5 film

Mezarlıkta toprağa yarı gömülü halde bulundu!

Kilo vermek isteyenler dikkat! Limon diyetiyle ayda 10 kilo vermek mümkün