• $28,9454
  • €31,5942
  • 1896.64
  • 7948.6
30 Ağustos 2023 Çarşamba

Dolar misyonerleri

15 Temmuz darbe girişimi sonrası sürdürülen soruşturmalarda, cunta üyelerinde ele geçen "F" serisi 1 dolar, "C"serisi 1 dolar ve "J" serisi 1 dolarlar kafaları iyice karıştırmıştı.

Bir şifre miydi, gerçekten bir anlamı var mıydı emin değilim.

Ancak soruşturma savcıları bu 1 dolarların FETÖ yapılanması içinde militanlar arası hiyerarşiyi gösterdiğini değerlendirerek bu kafa karışıklığına son vermeye çalıştı.

Evet, insan kafa karışıklığıyla uzun süre yaşayamaz, mantıklı bir açıklama getirdiğinde o defteri kapatıverir.

FETÖ'nün cunta üyesi asker ve polislere dağıttığı değişik serilerdeki 1 dolarların bir şifre olup olmadığının çok da önemi yok. Amaçları da zaten kullandıkları bu militanları "mana" ve "anlam" ile kafalamak. Bir anlamda seri bir dolandırıcılık aslında.

Bu "dolar" konusu nereden çıktı diye merak edenlere; farkında mısınız bilmem ama vatandaş dolar misyonerlerinden bir türlü yakasını kurtaramıyor. Dolarla yatıp dolarla kalkıyoruz. Bütün sosyal medya platformları bu dolar misyonerleriyle dolu. Ekonomi iyi de gitse kötü de gitse dolarizasyonu körükleyip duruyorlar. Hatta geçen ünlü simalardan birine denk geldim; Merkez Bankası'nın faiz artışı sonrası yüzünden düşen bin parçaydı. Suratsız haliyle, histerik ses tonuyla "dolar alın", "dolar alın" diye tekrarlıyordu.

Piyasayı ve hayatımızı adeta esir almış durumdalar. Doların mantıklı bir yatırım aracı olduğunu vurguluyorlar mütemadiyen fakat, dolara atfettikleri "mana" ve "anlam" fazlasıyla "yüceliği" çağrıştırıyor.

Yabancı bir dine çağrı yapan misyonerler gibi her yerde karşımıza çıkıyorlar; doların yükselişi, TL'nin batışı için 24 saat kesintisiz vaaz verip duruyorlar. "Geç kalmayın" diye uyararak da "cehennemi" hatırlatmaktan da geri durmuyorlar.

Tabii, işin aslı ekonomideki güvensizlikten besleniyorlar. Açıklar kapatılmazsa bunların daha da güçleneceği ortada.

<p>Tınmaz, Uşak Üniversitesi Karahallı Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı Programı'nda okud

Takım bulamayan kaleci, ücret karşılığı halı saha maçlarına çıkıyor! İşte detaylar...

İşgalci İsrail Gazze Şeridi'ne yardımları engelliyor

Dikkat: 300 bin TL ile 350 bin TL arası! Bu otomobiller adeta kapış kapış gidiyor…

Büyük Merdiven'' 1 Aralık'ta ziyaretçilere açılacak... Antik Mısır eserleri sergilenecek