• $13,3942
  • €15,2184
  • 764.638
  • 1870.69
24 Haziran 2020 Çarşamba

Doğu'da HDP, Batı'da CHP

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in turizmcilerle yaptığı bir toplantıda İzmir’e özel bayrak ve para teklif ettiği ortaya çıktı. 

Tunç Soyer’in “özerk İzmir” teklifi, yüz yıl önce Osmanlı dağıtılırken akim kalan Amerikan planını akla getirdi.

Amerikan New York Times gazetesi, Osmanlı topraklarının bölüştüren Sykes-Picot Anlaşması’nın 100. Yılında enteresandan bir haritayı gündeme taşırken mevcut planlara da aslında dikkat çekiyordu.

Söz konusu harita, dönemin ABD Başkanı Wilson tarafından Sykes-Picot’nun alternatifi olarak hazırlanmış. Gazete “Sınırlar bu şekilde çizilseydi Ortadoğu kurtarılabilir miydi?” sorusunu yöneltiyordu!

Peki bu harita Türkiye için nasıl bir akıbet öngörüyordu dersiniz?

Haritaya göre Osmanlı toprakları İstanbul ve çevresi KostantinopolitanState, İzmir’in bulunduğu Smyrna, Kürdistan, Erzurum ve çevresini de kapsayan Ermenistan, Mezopotamya, Suriye ve Türkiye olarak altı-yedi parçaya ayrılıyordu.

New York Times’ın 2016’da tartışmaya açtığı bu harita, Ortadoğu’nun yeniden masaya yatırıldığı bir dönemde hayli tartışıldı.

ABD öncülüğündeki Batılı koalisyon devletlerinin DAEŞ’ı bahane ederek Ortadoğu’ya çöreklenmesi, Irak ve Suriye’nin istikrarsızlaştırılarak bölünmesi; Türkiye’nin güney sınırlarına “terör devleti” kurma projesinin hala zorlanıyor olması; İran’a yönelik müdahalehazırlıkları; Türkiye’ye karşı Körfez’den Doğu Akdeniz’e uzanan geniş bir cephede ittifakkurulması Ortadoğu’ya yönelik Amerikan haritasının hala canlılığını koruduğunu gösteriyor.

CHP’de son dönemde ortaya çıkan Tunç Soyer profilindeki siyasetçilerin önemli makamlara getirilmesi tesadüf değil. Soyer, Türkiye’yi hedef alan bu planların uzantısında ortaya çıkan yeni bir siyasetçi profilidir. Dikkat edilirse CHP’de benzer özellikte çok sayıda siyasetçi türedi.

Soyer’in “gaf” yaptığını sananlar fena halde yanılır; zira Soyer daha önce de “Kıbrıs’ı Rumlara bırakalım” sözleriyle niyetini yeterince açığa vurmuştu. CHP’nin İzmir Milletvekili Ali Yiğit’i de unutmayalım; o da “İzmir Türkiye’den ayrılsın AB’ye katılsın” diyerek Soyer’le benzer bir söylemde bulunmuştu.

Aslında Tunç Soyer’in dile getirdiği görüşlerin çok daha fazlasını birkaç yıl öncesinden duymaya başlayabilirdik. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı’nınOrtadoğu’ya ilişkin yeni harita planlarına ve Türkiye’yi bölme girişimlerine direnmeseydi, bugün Tunç Soyer’in söylediğinin daha da ötesindeki görüşleri CHP’liler konuşuyor olacaktı. 15 Temmuz darbe kalkışması Türkiye’yi işgale açık hale getirmek için değil miydi? Erdoğan, Ortadoğu planına direndiği için 15 Temmuz’da devreden çıkarılmak istendi. Erdoğan’ı devreden çıkardıklarına Türkiye’nin başına işte Tunç Soyer ayarındaki adamları getireceklerdi.

Evet, işin özü şu; Türkiye zayıflarsa HDP doğudan, CHP Batı’dan yüklenerek Türkiye’yi Irak ve Suriye’den beter bir hale sokmak için çalışacaklar. Soyer’in söylemleri CHP’nin gerçek yüzünü görmemiz bakımından bir fırsattır. Görelim! 

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Acai üzümünün faydaları nedir? Nasıl tüketilir?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu