• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
15 Eylül 2023 Cuma

Darbeyi kaşımak…

Sosyal medyada dün 'Müdafaa hareketi' adıyla yayınlanan bir bildiri ses getirdi. Bildiride ekim ayından itibaren "Demografik işgale ve istilaya" karşı 'milli cemiyetler' tarafından İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir gibi illerde mitingler gerçekleştirileceği vurgulanıyordu.

Tabii, Türkiye'de birdenbire böyle bir örgüt ve hareketin çıkması mümkün değil. FETÖ gibi dış destekli odakların üslubu ve tarzını yansıtan, sosyal medyadan ateşlemeye çalıştıkları bir kışkırtma ve kaos çağrısı.

15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında da FETÖ'nün yayınladığı bir "Yurtta Sulh Konseyi" tarafından okunan bir bildiri vardı.

O bildiri başlarına geçirilmişti millet tarafından.

"Müdafaa hareketi" tarafından yayınlanan bu bildiri millete çağrı yapıyor ama aslında milleti birbirine düşürmeyi amaçlıyor.

Milletten karşılık bulması şüphesiz mümkün değil.

Fakat bu tür çabalar Türkiye'de istikrarsızlık üretebilmek ve provokasyonlar geliştirebilmek için 'zemin' işlevi görebilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önünde beş yıllık kesintisiz bir iktidar dönemi var ve karşısında da etkili olabilecek muhalefet odağı neredeyse yok gibi.

Bunun Türkiye yüzyılı için büyük bir fırsat olduğu aşikâr.

Ve Erdoğan'ı sabote edebilecek başka da bir araç yok ellerinde.

Gündemi sadece "sığınmacı", "göçmen" ajitasyonuyla etkileyebilirler.

Sokakları hareketlendirmeyi başarabilirlerse herhalde bazı şeyleri tetikleyebileceklerini sanıyorlar.

Bu tür kaos ve provokasyon girişimlerinin varmak istediği nihai hedef her zaman 'darbe'yi kışkırtmaktır. Sokakları karıştırmayı, istikrarsızlık üretmeyi ve yönetimde zafiyet oluşturmayı zorlayacaklar. Kısacası, bu tür provokasyonlarla gayrimeşru müdahalelere alan açmaya çalışıyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün bu konuda yaptığı açıklama her şeyin farkında olduğunu gösteriyor: "Sosyal medyada örgütlenen üç-beş şarlatanın milletimizi birbirine düşürerek ülkemizi yangı yerine çevirme çabalarını başlarına geçireceğiz. Türkiye yüzyılının inşasına kimse set vuramayacaktır."

<p>Yangın Giresun'un Eynesil ilçesi Gümüşçay mahallesinde özel bir firmaya ait olan balık işleme soğ

Balık tesisindeki yangın havadan görüntülendi

Yaban hayvanlarına ev sahipliği yapıyor! Limni Gölü Tabiat Parkı

Pekmez ve limon küründen sabahları tüketen yaşadı! Faydaları saymakla bitmiyor

İnsani ara bitti vahşet başladı... İşgalci İsrail Gazze saldırılarını yeniden başlattı