• $28,8986
  • €31,2498
  • 1876.33
  • 8057.42
18 Ocak 2021 Pazartesi

CHP'nin röntgenini çeken mektup

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve yönetici ekibine bugüne kadar yapılmış en açıklayıcı, en doğru ve en yerinde eleştiri yine içeriden, CHP milletvekillerinden geldi.

CHP Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ve İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik bir mektup kaleme aldı. Kılıçdaroğlu’nun yanıt vermediği o mektup CHP’nin adeta röntgenini çekiyor.

CHP yönetimine yönelik bu tarzda eleştirilerin benzerleri şüphesiz değişik kişiler tarafından defalarca yapılmıştır. Ancak dışarıdan gelen eleştirilere genelde alışkanlık olduğu üzere kimse kulak asmaz. Böylece doğrular, hakikatler siyasi fanatikliğin, partizanlığın kurbanı olur.

İki CHP’li milletvekilinin kaleme aldığı bu mektup, bugüne kadar Kemal Kılıçdaroğlu yönetimine dışarıdan yapılan bütün eleştirileri kapsıyor.

Bu kez başka mecralardan yapılan değerlendirme ve eleştirileri unutup CHP’li Aksoy ve Çebi’ye kulak verelim. Bakalım CHP’nin içinden CHP’nin tepedeki yönetim ekibi nasıl görünüyormuş.

İşte o mektuptan bazı satırbaşları:

“ • CHP’nin iktidar artığı ‘yeni dostlara’ değil, vatanın bütünlüğünü, ülkenin bağımsızlığını, uygar toplumu ve adil bölüşümü her şeyin önünde gören, keder ve sevincimize ortak seçmenlere ihtiyacı vardır. CHP, FETÖ işgaline nezaret eden Abdullah Gül ve türevlerine, onların etki alanlarına mahkûm değildir.

• Biz Türkiye’nin kurucu partisi olarak geleceğin iktidarını küresel odakların uzantıları ile ilişkilerde arayamayız. Ulusal birliğimize, ülkemizin bütünlüğüne ve Cumhuriyetimizin milli esaslarına karşı çıkanlarla dolaylı veya açık hiçbir ittifakta yer alınmamalıdır.

• Başka bir yol yokmuş gibi Kürt kökenli vatandaşlarımıza terörle arasına mesafe koymayan HDP’li siyasal elitler üzerinden gitmeyi kabul etmiyoruz. Onların aracılığına ihtiyacımız yoktur.

• Cumhuriyetimizin ‘uluslaşma ve uygarlaşma’ idealinden vazgeçmemeliyiz. Ayrıştıran bölen değil, birleştiren siyaseti savunmalıyız. Toplumsal barışımızı tehdit eden her türlü bölücü(etnik-dinsel-mezhepsel) anlayışın karşısında olmalıyız.

• Kurucu parti olarak ulus, üniter, laik devlet niteliklerinden en ufak taviz veremeyiz. Eşit yurttaşlık adı altında yurttaşların yerine farklı etnisitelerin, mezheplerin, grupların eşitliği ikame edilecekse bu geriye gidiş demektir.

• CHP olarak bu politikalara aracı olmamalıyız. Yerel yönetimleri

güçlendirmek üzerinden bölgesel yönetim oluşturmanın zeminini hazırlamak isteyenlere CHP olarak ‘evet’ diyemeyiz.”

CHP yönetimine ilişkin bugüne kadar onlarca eleştiri yazısı kaleme aldım. Dile getirdiğim bütün değerlendirmelerin ortak noktasını bu mektupta çok net bir şekilde görüyorum. Başka bir değerlendirmeye, dışarıdan yapılan analizlere hiç gerek yok; bu mektup, Kılıçdaroğlu ve bugünkü CHP yönetiminin en gerçekçi röntgenini çekiyor. 

<p>İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları 60'ıncı günde devam ederken, Hamas'ın silahlı kanad

Kassam Tugayları işgalci İsrail askerlerinin içine sızdı

İşgalci İsrail Batı Şeria'da ablukaya devam ediyor... Cenin Mülteci Kampı'na baskın

300 bin TL ile 350 bin TL arası! İşte adeta teklif yağan ikinci el otomobil modelleri…

Anadolu kökenli 41 eser Türkiye'ye dönüyor... Yurtdışına yasadışı yollarla kaçırılmışlardı