• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
9 Haziran 2023 Cuma

CHP'de “baba-oğul” kavgası

Berlin'deki programını yarıda keserek, ayağının tozuyla İmamoğlu-Akşener'in "Saraçhane darbesi"ni bastıran Kemal Kılıçdaroğlu, adaylık için o dönem geçici bir formül buldu: "Baba-oğul gibiyiz" dediği Ekrem İmamoğlu'na "benden sonra sen" diyerek, yani sıralı genel başkanlık teklifinde bulunarak tıkanıklığı aştı. Bu formül ona cumhurbaşkanlığı adaylığını getirdi.

Fakat sayılı gün çabuk geçer misali, beraber kaybettikleri seçimin ardından İmamoğlu mirası devralmak için baba evinin kapısına dayandı. Her baba gibi Kemal Kılıçdaroğlu da miras peşinden koşan bu hayırsız evladı kapıdan kovarak işlerin başında durma kararlılığında olduğunu gösterdi.

Kılıçdaroğlu haklı, çıkmayan candan umut kesilmez; ölmeyen babanın mirası da olmaz. İmamoğlu şimdi kolu komşu gezip babasını şikayet ediyor; "söz vermişti, bütün işleri batırmasına rağmen bakın geri çekilmiyor" diye.

Kılıçdaroğlu, partinin iplerini sağlam tuttuğundan İmamoğlu'nun işi hayli zor. Kılıçdaroğlu'nun arkasından ne kadar iş çevirirse çevirsin babasının koltuğunu ele geçirmesi kolay değil.

Üstelik seçim yenilgisine kendisi de ortak. 14-28 Mayıs seçimlerinde sadece Kılıçdaroğlu kaybetmedi; seçime "cumhurbaşkanı yardımcısı" sıfatıyla giren İmamoğlu ve Yavaş da kaybetti. Seçim yenilgisinin faturasını tek başına Kılıçdaroğlu'na çıkarmaları büyük bir haksızlık.

Zaten İmamoğlu'nda liderlik kumaşı olsa CHP'nin başına geçmek için bu kadar didinmez; kendi çalışıp kendi kazanacağı bir yolu tuttururdu. Hayırsız evlat gibi şimdi miras peşinde koşuyor.

Çalışmakta gözü olmadığı için baba koltuğuna çöreklenmeye çalışıyor.

Peki bundan sonra ne olur? Kılıçdaroğlu gidene kadar CHP'de fetret devri sürer ve İmamoğlu'na sıra kolay kolay gelmez. Bunu anladığında da iş işten geçmiş olur!

<p>Türkiye'de milli ırk olarak tescillenen ve ünü sınırları aşıp dünyaya yayılan Van kedilerinin nes

2023 yılında 145 Van kedisi dünyaya geldi

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi

Polonya'nın güneyi beyaza büründü