• $8,727
  • €10,3697
  • 496.346
  • 1391.06
06 Mayıs 2020 Çarşamba

CHP yine darbe 'ip'ine sarıldı

Kurtuluş Tayiz
Kurtuluş Tayiz
YAZARIN SAYFASI

Türkiye Gladio’sunun eski propagandistlerinin toplaştığı Alman merkezli bir internet sitesi, CHP’li Özgür Özel ve Canan Kaftancıoğlu’nun yaptığı “darbe” göndermelerini, Adnan Menderes’in akıbetini hatırlatarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik “idam” tehdidine vardırdı.

Bu uğursuz tartışmayı başlatan CHP yönetiminin derdi, amacı ve beklentisi tam olarak nedir? Yeni bir darbe mi istiyorlar, yoksa orduyu mu kışkırtmaya çalışıyorlar? Ya da gündem değiştirmek için mi bu konuyu gündeme getiriyorlar emin değilim ama bu sorulara ilişkin değişik fikirler yürütülebilir. CHP’nin mevcut yönetim kadrosunun 15 Temmuz darbe girişimine kalkışan FETÖ tarafından şekillendirildiği gözönüne getirilirse darbe istemeleri, kışkırtıcılık yapmaları elbette sürpriz olmaz.

Ayrıca, darbe tartışmalarının Gladio’nun oluşturduğu yayın kuruluşlarında yeniden canlandırılması tesadüf olmasa gerek. Uzun süredir sesi soluğu çıkmayan terör örgütü PKK’nın Güneydoğu’da yeniden hareketlenmesi de gözden kaçmamalı.

Koronavirüs salgını ikliminde “darbe” tehditlerinin havada uçuşması da kimseye mantıksız gelmesin. Koronavirüs salgını, hiç olmadığı kadar dünyayı ve uluslararası ilişkileri değiştirdi. Türkiye’nin önünde de büyük fırsatlar doğurdu. Ekonomik ve siyasi olarak Türkiye’nin güçleneceği yeni bir döneme girdik. Türkiye yeni bir atılımın eşiğinde duruyor.

17 yıldır alt yapı yatırımlarına büyük yatırımlar yapan, sessiz devrimin mimarı ve lideri Tayyip Erdoğan, bu süreçteki başarılı kriz yönetimiyle arkasındaki millet desteğini de arttırarak 2023 hedeflerini şimdiden garanti altına aldı. 2023’ü kaybettiklerini gören Gladio güdümlü muhalefet çevreleri, “darbe” tehditleriyle işte bu gidişatı engellemeye çalışacak.

Muhalefeti kontrol eden bu yapı aslında o kadar siyasi bir yapı da değil, daha çok operasyonel-istihbari bir grup özelli taşıyor. Türkiye’yi bugüne kadar hep darbelerle kontrol ettikleri için herhalde başka da sarılacak bir “ip” bulamıyorlar. Ama dikkat etsinler, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve milleti tehdit ettikleri o darbe ipi, bu kez kendilerinin sonunu getirebilir. 15 Temmuz darbesine kalkışanların halini herhalde unutmamışlardır.

Artık bir dönemin sonuna gelindi. Muhalefet de ya yeni Türkiye’ye ayak uyduracak, ya da eski Türkiye parantezine haps olarak tarihe karışacak. Önlerinde başka da seçenek yok. “Darbe” Türkiye’yi bölüp parçalamak, iç savaşa sürüklemek, kaosa boğmak isteyen dış güçlerin, dolayısıyla FETÖ’nün tercihi olabilir. “Darbe” muhalefet için asla seçenek değildir, olamaz. 15 Temmuz’dan sonra en çok CHP yönetimi bu gerçeğin farkında!

<p>Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ikinci büyük rüzgar tüneli tesisinin yapımına başlandı</p>

Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ikinci büyük rüzgar tüneli tesisinin yapımına başlandı

Gaziantep'te UNESCO listesinde bir açık hava müzesi: Yesemek

İstanbul'da sağanak yağış hayatı olumsuz etkiliyor

İngiliz Kraliyet ailesi de Türkiye'den sipariş ediyor: Kilosu 50 lira!