• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
31 Aralık 2021 Cuma

CHP, HDP'ye nasıl rehin düştü?

CHP rehin düşmüş bir parti durumunda. Abartmıyoruz. Bir suçlama da yöneltmiyoruz. Maalesef mevcut durumun adını doğru koymaya çalışıyoruz.

Bakınız HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan'ın Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştükten sonra ettiği şu laflara: "İttifakta yer alalım diye bir derdimiz yok. Cumhurbaşkanı adayıyla müzakere ederiz. Biz yönetimin bir parçası olacağız. Muhalefetin tek başına iş yapmasına müsaade etmeyeceğiz!"

Bu cesareti kim HDP'ye verdi, dersiniz? Hakkında kapatma davası açılan bir parti yöneticisinin normalde daha makul, ayakları yere basan bir tarzda konuşması gerekmez miydi?

Terör örgütüyle doğrudan bağlantılı olan bir parti var ortada. Ama mahkemelerde posta koyuyorlar, el kol hareketiyle hakimleri aşağılıyorlar. Demokratik bir hukuk devletinde kapısına kilit vurulması gereken partinin yöneticileri, "devletin tepesinde olacağız, yönetime geleceğiz" diye bir de etrafa tehdit savuruyorlar!

Bu yolu kim açtı, önlerinde?

Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'sinden başkası değil, elbet!

Kılıçdaroğlu "yerel seçimleri HDP sayesinde kazandık" diyerek, CHP'yi ve peşine taktığı ittifak partilerini de HDP'ye rehin düşürdü. Şimdi "2023 için HDP'ye muhtacız" diyerek rehinlik durumunu daha da ağırlaştırıyorlar. Hatta daha da ileri gidip aday olmak için HDP'nin ağzına bakar hale geldiler.

Kemal Kılıçdaroğlu ne yaptığının farkında aslında. Birçok CHP'li de öyle. İYİ Parti'nin de çıktıkları yolun nereye çıkacağından habersiz olması mümkün değil.

Bu yol Türkiye'yi büyük bir istikrarsızlığa sürükleyecek yol; devletin üniter yapısını ve birliğini dinamitleyecek bir yol.

İşin sonunda "Ama biz böyle düşünmemiştik" deseler de fark etmez. Bütün tezgâh böyle kuruluyor, zaten. Çığ gibi büyüyecek toplumsal ve siyasal olayları tetikleyip kenara çekiliyorlar. Ardından da başka sorumlular üretip, kendilerini temize çekmeye çalışıyorlar. Ama yapmak istedikleri şey Türkiye'nin önünü kesmek hatta mümkünse Irak ve Suriye gibi istikrarsızlığa sürüklemek.

Bu gidişata Türkiye asla ve kata müsaade etmeyecek. Bu yol yol değil, çünkü. Çıktıkları yol devleti çökertecek bir yoldur.

HDP'yi bu yola sokan kişi Kemal Kılıçdaroğlu'dur. Ona arka çıkan İYİ Parti'dir. Arkalarında uluslararası devasa bir yapı, güç var. Yaptıkları işin ne anlama geldiğini de biliyorlar ama devlet ne kadar bunun farkında emin değilim. Zira HDP'nin "yönetimin bir parçası olacağız" sözlerinde ifadesini bulan fütursuzluğun arkasında başka cesaret odaklarının bulunması da pek mümkün. Biraz da işin burasına odaklanmakta fayda var.

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı