• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
10 Ocak 2024 Çarşamba

CHP en dağınık dönemini yaşıyor

CHP'de belediye başkan aday adayları Özgür Özel ve genel merkezin önünde değil, Ekrem İmamoğlu'nun kapısının önünde yatıp kalkıyorlar. Eskiden gözler genel merkezde, genel başkanın toplayacağı parti meclisinde olurdu. Şimdi CHP'liler İmamoğlu'nun ziyaret programını takip ederek, onu yolda yakalayıp dert anlatmaya çalışıyorlar.

İstanbul'un 39 ilçesinde belediye başkan adayını Ekrem İmamoğlu belirleyecekmiş. Ona sormadan Karadeniz'le ilgili kimse adım atamıyor. Adana'yı, Antalya'yı, İzmir'i belirlemek için ayrıca devrede. Özgür Özel ve genel merkez İmamoğlu'ndan habersiz belediye başkan adayı belirleme toplantısı bile yapamıyor.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığı döneminde hiç olmazsa partinin yetkili kurulları çalışıyordu. Gözler, bu yetkili kurullarda ve buradan çıkacak sonuçlardaydı. Şimdi genel başkanın, genel merkezin, Parti Meclisi'nin yerini tek kişi almış; CHP'de en önemli konulara İBB Başkanı karar veriyor. Ondan habersiz CHP'de kuş uçmuyor.

Şüphesiz bu da bir tercih; CHP yapısı nasıl yönetilmek istiyorsa öyle yönetilir. Kendileri bilir, karar kendilerine ait.

Fakat, CHP yapısının gerçeklere dair bir kaç şeyi bilmeye de hakkı var.

CHP, İmamoğlu-Özel arasında yapılan gizli bir protokolle yönetiliyor. 14-28 Mayıs seçimlerinin ardından Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı birlikte hareket etmeyi amaçlayan bu protokolde genel başkanlığa Özgür Özel'in getirilmesi belirlenirken, CHP'de iplerin tümüyle Ekrem İmamoğlu'nun geçmesi kararlaştırıldı.

CHP'de tek adam döneminin başlamasını beraberinde getiren bu yönetim tarzı şu ana kadar ciddi sorunlar doğurdu bile. CHP'nin geleceği için hayati önemde olan 31 Mart seçimlerine ciddi şekilde hazırlanması gerekirken partide büyük bir dağınıklık söz konusu. CHP'nin Ankara ayağı bitmiş durumda, İstanbul'da teşkilat tek adamın kapısına bağlanmış halde.

Bu yönetim tarzının yerel seçimlerde çok büyük bir başarısızlığı getireceğini görmek için kâhin olmaya gerek yok.

Ekrem İmamoğlu "benden sonrası tufan" anlayışıyla hareket ediyor. Kendi kariyer planları CHP'nin çok önünde. CHP'deki bütün taşları kendi hizasına göre dizmeye çalışıyor. Dikkatli bakanlar İmamoğlu'nun yerel seçimlere bir kumar oyunu gibi yaklaştığını görür. "Ben kaybedersem sonrası umurumda değil" havasında.

CHP'nin İmamoğlu'na teslim olmasının sonuçları çok ağır olacak. 31 Mart Yerel Seçimleri birçok parti için olduğu gibi CHP için de hayati önemde. 31 Mart, CHP'nin geleceğini belirleyecek bir seçim olacak. Başarısızlık CHP'yi büyük bir iç kargaşaya, bölünmeye, dağılmaya sürükleyecektir. Genel başkanı, genel merkezi, PM'yi, teşkilatları hiçe indirgeyen bu gidişatı durduramazlarsa 31 Mart'ın ertesinde büyük bir fiyaskoya uyanacaklardır, bizden söylemesi.

<p>Çevresinde kaçak kazı yapılarak çukurların bırakıldığı 196 yıllık su bendinin uğradığı tahribat h

196 yıllık mirası böyle talan ettiler

BİM'de bu Salı neler var? BİM 5 Mart 2024 aktüel ürünler kataloğu

Tanzanya'da 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü

Kriz sürüyor... Yasa dışı geçişler böyle görüntülendi