• $32,1889
  • €35,0263
  • 2497.67
  • 11036
12 Nisan 2024 Cuma

CHP değişti mi?

CHP'nin, yerel seçim zaferini genel başkan değişimine borçlu olduğu savunuluyor. Kemal Kılıçdaroğlu ile Uğur Dündar kavgası biraz da bu yüzden çıktı. 14-28 Mayıs seçimlerindeki yenilginin Kemal Kılıçdaroğlu yüzünden yaşandığı öne sürülüyor. Kılıçdaroğlu, kendini aday olarak dayatmasaymış, seçimleri kazanabileceklerini tekrar edip duruyorlar.

Kemal Bey'in de asabı bu yüzden bozuk olmalı. 'Keşke İmamoğlu'nu aday yapsaydık' diye de iç geçiriyordur. Ne güzel, partisinin başında kalır ve İmamoğlu'ndan da kurtulurdu!

Kemal Bey bu saatten sonra ne yapsa ne dese nafile. Birazcık başarının ezemeyeceği, silemeyeceği lider yoktur. Bu tablo karşısında kimle polemiğe girse ezilecek.

CHP'de tek değişen Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlıktan indirilerek evine gönderilmesi. Üstelik bu değişim yeni fikirlerle gelmedi, yeni bir programla gelmedi, dolar balyalarıyla geldi. Makam mevki dağıtılmasıyla geldi.

Elbette CHP için Kılıçdaroğlu'nun gitmesi de önemli; ancak bu, farklı bir totemi denemek kadar önemli. Kılıçdaroğlu CHP'sinden farklı yeni bir fikir, yeni bir söylem, yeni bir politika söz konusu değil.

İmamoğlu, Özel ve Yavaş 14-28 seçimlerine Kemal Kılıçdaroğlu'nun askeri olarak girmediler mi? 31 Mart seçimlerinde farklı ne söylediler? Kemal Kılıçdaroğlu'ndan farklı yaptılar?

PKK'yla ittifaksa ittifak, mezhepçilikse mezhepçilik!

Peki o zaman "CHP nasıl oldu da seçimden başarıyla çıktı, yıllar sonra ilk kez birinci parti olmayı başardı" sorusu, bir itiraz şeklinde akla geliyor?

Evet, CHP'nin başarısında iktidar partisinin zaferle çıktığı 14-28 Mayıs'tan 31 Mart seçimlerine uzanan süreci iyi yönetememesinin büyük payı var. Hatta bu sebebin belirleyici olduğunu tespit etmek gerekiyor. Asrın felaketinin maliyeti 14-28 Mayıs seçimlerinden sonra -zaten kötü giden- ekonomiye yansıtılmaya başladığında vatandaş siyasi fatura kesmek zorunda kaldı. Bu koşullar altında iktidarın zırhı çözüldü, koruma kalkanı düştü. İğneden ipliğe sorgulanır oldu. Masaya yatırılıp adeta ameliyat edildi. Kısacası vatandaş sandığa giderek ya da evinde oturarak iktidarı cezalandırdı; CHP, bunu pas geçerek zafer sarhoşluğuna kapılırsa sonu birkaç yıla yine kaçınılmaz biçimde hüsran olacak; koşullar değişip dört yıl sonra sandığa gidildiğinde yine büyük bir hayal kırıklığı yaşayacak.

<p class='MsoNormal'>. İran Cumhurbaşkanı, helikopterde bulunan diğer  yetkililerle birlikte hayatın

KAZA MI, SUİKAST MI?

Kızıl tilkiler piknikçilerin sofrasına ortak oldu! İşte o anlar

90 yıl sonra seyahat heyecanı... Yolculardan tam not aldı

Yolcu otobüsü ile kamyonet çarpıştı! 3'ü ağır 17 kişi yaralandı