• $8,4758
  • €10,258
  • 496.436
  • 1441.33
19 Mayıs 2018 Cumartesi

Çanakkale neyse Kudüs de odur…

Kurtuluş Tayiz
Kurtuluş Tayiz
YAZARIN SAYFASI

Gazze’deki İsrail katliamını kınamak için düzenlenen Yenikapı’daki mitinginde siyasi partilerin genel başkanları, Başbakan ve Cumhurbaşkanı birer konuşma yaptı. Erdoğan’ın konuşması dikkat çekici mesajlarla doluydu.

Birinci önemli başlık ABD’nin Kudüs kararıyla ilgili; Erdoğan, ABD elçiliğinin Kudüs’e taşınmasının savaş tamtamlarının habercisi olduğunu söyledi. ABD, aslında Kudüs kararıyla İslam dünyasının duruşunu anlamaya çalışıyor. İslam dünyasından çıkan ses cılız ve zayıf kalırsa savaş yakın, demektir!

İkinci önemli başlık Kudüs’ün tüm Müslümanlar için bir “imtihan” olduğunun vurgulanması. Erdoğan, “İlk kıblemizi koruyamazsak son kıblemizin geleceğine güvenle bakamayız” diyerek Mekke’nin de tehdit altında olduğuna işaret etti.

Üçüncü önemli başlık; Erdoğan’ın “Çanakkale neyse Kudüs de odur” tespiti. Erdoğan, Kudüs meselesini Türkiye’nin de beka meselesi olarak görüyor. Çanakkale’nin işgali neyse Kudüs’ün işgali de odur. İki durumda da Türkiye’nin vereceği tepki aynıdır, birdir. Erdoğan’ın bu tespitinin çok konuşulacağı kesin. Evet, Türkiye dışında Kudüs’ü İsrail’in başkenti yapma/kılma kararına ciddi anlamda direnen, tepki gösteren başka bir İslam ülkesi yok. Yenikapı mitingi, Türkiye’nin İslam dünyasının ilk kıblesine, en kutsal şehrine sahip çıkma iddiasında ve gücünde olduğunu gösteriyor. Yenikapı mitingi ABD ve “terör devleti” İsrail’i çok fazla rahatsız edeceğe benziyor. Bu mitingin yansımasını önümüzdeki günlerde göreceğimizden eminim!

KEMAL BEY’İN YALANCI İKİZİ

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce “Sıkı durun Hande Hanım, ABD’den dün beni aradılar, dediler ki ‘haklısınız Muharrem Bey, hükümet Gülen’i usulüne uygun istemedi, isteseydi kesin verirdik…”

Kemal Bey biraz da yalancılığıyla meşhur oldu. Nihayet “bir rakibi çıktı, kendisinden kurtulacağız” dediğimiz gün, karşımıza Kemal Bey’in yalancı ikizi gibi Muharrem İnce çıktı. Şaka gibi ama gerçekten böyle. Ana muhalefet partisinin cumhurbaşkanı adayı, bağlandığı canlı yayında “ABD’den kendisinin arandığını ve telefonun ucundaki gizemli kişinin hükümetin Gülen’i usulüne uygun istemediğini” açıkladı. İnce, arayanın kim olduğuna dair kendisine yöneltilen soruları ise yanıtsız bıraktı.

Konuyla ilgili ilk açıklama Adalet Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık, Dışişleri Bakanlığı kanalıyla FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ilgili olarak bugüne kadar yedi (7) ayrı iade talepnamesi ve her bir talepnameye konu suçlar bakımından tutuklama talepleri ABD makamlarına bu çerçevede ve usulüne uygun bir şekilde iletildiğini açıkladı.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’ın tepkisi ise hem sert oldu, hem de biraz enteresan. İnce’nin açıkça yalan söylediğini belirten Bozdağ şu enteresan ifadeyi kullandı: “Milletin gözüne baka baka yalan söyleyen birini görmek isteyen Muharrem İnce’nin yüzüne bakmalıdır.” Kaç kişi toplanıp Muharrem İnce’nin yüzünü inceledi bilmiyorum ama Kemal Kılıçdaroğlu ile İnce’nin yalancılıkta aynı yumurta ikizi olduğu ortaya çıktı. ABD’den hangi yetkilinin kendisini aradığını ve “Gülen’i usulüne uygun istemediler” dediğini açıklamazsa İnce, bu sert eleştirilere maruz kalmaya devam edecektir.

<p>İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda şehit  sayısı 14'ü kadın, 5'i çocuk olmak üzer

İslam ülkeleri Mescid-i Aksa için harekete geçecek mi?

Mescid'i Aksa'da bir araya gelen Müslümanlar, Ramazan Bayramı namazını kıldı

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde 87 yıl sonra bir ilk

Şırnak Valisi Pehlivan, Cudi Dağı'nda konuşlu üs bölgelerinde incelemelerde bulundu