• $28,9222
  • €31,3482
  • 1886.23
  • 8087.24
29 Eylül 2023 Cuma

Bu, Türkiye'nin trajedisi olur

15 Temmuz'da Türkiye uçurumun kenarından döndü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararlı duruşu, milletin gayreti ve namuslu asker-polislerin darbeye karşı durması sayesinde

FETÖ başarısızlığa uğradı.

O günden beri FETÖ'yü devletten temizlemek için olağanüstü bir çaba sergilendi. Ve büyük soruşturmalar yürütüldü. Bunlar gerçek.

Ne var ki, karşımızdaki yapı bir terör örgütünden fazlasıydı. FETÖ'nün Batı tarafından desteklenen sosyal, ekonomik, siyasi, kültürel bir şebeke olduğu gerçeği pek algılanmadı. Buna göre hareket edilemedi.

Örgüt elemanlarının şuraya buraya sızdığı konusu üzerinde belki de fazlasıyla odaklanıldı. Bütün enerji bu nokta üzerinde toplandı.

Oysa AİHM'in verdiği tek bir kararla devletten atılmış FETÖ'cülerin tekrar kamuya geri dönme ihtimali ortaya çıktı.

Şüphesiz Türkiye'nin AİHM'in yetkisini aştığı ve bu yöndeki hiçbir kararının tanınmayacağı ortada.

Fakat bu, bugün için böyle.

Bu karar Demokles'in kılıcı gibi Türkiye'nin üzerinde sallandırılacak.

Yarın öbür gün herhangi bir iktidar değişiminde FETÖ yeniden, hem de AİHM'in kararlarından meşruiyet tazeleyerek devlete geri dönebilecek!

Altın Portakal'ın FETÖ festivaline dönüştürülmesi de gösteriyor ki, 15 Temmuz darbesine karşın Türkiye henüz köklü çözüm formülleri ortaya çıkarabilmiş değil. Anayasa kesinliğinde toplumun tüm kesimlerini ve siyasal iktidarları bağlayacak hukuki düzenlemelerin devreye girmesi gerekiyordu.

Maalesef iktidar FETÖ'nün yeniden devlete dönüşünü engelleyebilecek çözüm formülleri geliştiremedi. FETÖ'nün hükümete-iktidara karşı değil devlete ve topluma karşı bir "milli güvenlik" tehdidi olduğu gerçeğini kanunlarla, düzenlemelerle yerleştiremedi. Bunda muhalefetin payı şüphesiz var ancak konunun önemi göz önüne alındığı hiçbir bahane buna gerekçe olamaz.

Fakat yine de geç kalınmış değil. İktidar, AİHM kararının olası sonuçlarını göz önüne getirerek köklü tedbirler almaya yönelmelidir. Bu aynı zamanda bir fırsattır. Zira Türk milletinin devletten kovduğu FETÖ'yü yabancı bir gücün tekrar devlete döndürebilmesi kadar komik bir durum olamaz. Bu, Türkiye'nin trajedisi olur!

<p>Denizli'nin önemli pamuk üretim merkezlerinden biri olan Sarayköy ilçesinde 67 bin dekar alanda e

'Beyaz altın' hasadında sona yaklaşılıyor

Türkiye'nin tek su altı deniz parkı! Yıldızkoy'da mikroplastik tespit edildi

6 Aralık 2023 ŞOK aktüel ürünler kataloğu

Merapi Yanardağı kül püskürttü! Patlamalar nedeniyle 11 dağcı hayatını kaybetti