• $8,3187
  • €10,0882
  • 489.612
  • 1442.95
16 Mayıs 2018 Çarşamba

Bu miting, İsrail’in dengesini bozacak

Kurtuluş Tayiz
Kurtuluş Tayiz
YAZARIN SAYFASI

Dünyanın gözleri önünde gerçekleşiyor katliam. Uluslararası kurumlar sessizce izliyor. Batılı devletlerin, özellikle de ABD’nin verdiği destek sayesinde İsrail, devlet terörü uygulayarak Filistinlileri genç yaşlı, çocuk, kadın demeden acımasızca katlediyor.

Müslüman Arap dünyası Filistinlilerin değil, İsrail’in yanında. ABD ve İsrail, Kudüs’ü “başkent” yapma cesaretini Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın ihanetinden aldı. Suudiler, “Kudüs” kararı karşısında İsrail yönetiminden yana çıkarak sadece Arap dünyasına değil bütün İslam âlemine ihanet ettiler.

Trump’ın Kudüs kararını, ABD’nin İran ile varılan ortak nükleer anlaşmadan çekilmesiyle beraber okuduğumuzda Ortadoğu’da büyük bir kaosun yaklaşmakta olduğuna işaret ediyor. ABD, İsrail, Suudi Arabistan, BAE ve Mısır Ortadoğu’da yeni çatışma arayışı içinde. İsrail’in Suriye’deki İran güçlerine yönelik gerçekleştirdiği saldırılar her an büyük bir savaşın patlamasına sebep olabilir. Bu şer ittifakı (ABD-İsrail-Arap) hızla Ortadoğu’yu kanlı bir savaşın içine sürüklüyor.

Türkiye’nin tavrı olayların gidişatını engelleyebilir. Ankara’yı bu dizginsiz saldırılara karşı sessiz kalmaya, tarafsız durmaya ikna edebilirlerse bütün Ortadoğu İsrail ve ABD için dikensiz gül bahçesine dönüşür.

Ne var ki Türkiye, ABD ve İsrail’in son “Kudüs” kararına ve Filistin’de gerçekleşen katliamlara hiç beklemedikleri büyüklükte bir adımla karşılık veriyor. Filistin şehitleri için üç günlük yas ilan eden Ankara, 15 Temmuz’dan sonra yakın tarihin en büyük mitinglerinden birini gerçekleştirmek için meydana iniyor. Yenikapı’da cuma günü gerçekleşecek olan miting, İsrail’in dengesini bozacak güçte. Zira bu toplumsal gösteriyi sivil toplum örgütleri değil, devlet düzenliyor. İsrail’e karşı ilk kez devlet meydana inerek harekete geçiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail’e yönelik açıklamalarının sertliğine bakarak da söyleyebiliriz ki ilk kez bir devlet, milletiyle beraber sahici bir şekilde terör devleti İsrail’in karşısına dikiliyor. Bu miting Kudüs’ün gerçek sahibinin Müslümanlar olduğunu bütün dünyaya ilan edecektir. İsrail’in gerçekleştirdiği son katliamlar kendisi için sonun başlangıcını ifade ediyor. Türkiye, İslâm dünyasının öncü ülkesi olarak Filistin’in yanında duracak ve İsrail’e gereken cevabı verecektir. İsrail’in bu coğrafyada dizginsiz at koşturma dönemi bitmiştir. Türkiye, bu gerçeği Yenikapı mitinginde tüm dünyaya gösterecektir.

<p>Astrolog Özlem Recep, 'Kadro bekleyenler alanları ile ilgili olumlu olan süreçlerin içerisindeyiz

11 Mayıs Boğa Burcu Yeniayı'nın burçlara etkisi

Adana'da polis, Engelliler Haftası dolayısıyla engellileri evlerinde ziyaret etti

''Mucize bitki''nin hasadına başlandı

Define arar gibi aradılar! Yüksek fiyatlara alıcı buluyor