• $12,5494
  • €14,1639
  • 721.705
  • 1776.41
29 Eylül 2013 Pazar

Benim demokrasi paketim

Türkiye, Başbakan Erdoğan’ın yarın açıklayacağı demokratikleşme paketine kilitlendi. Kamuoyu paketin içeriğini merak ediyor. Gazetelerde sayfa sayfa paket tahminleri yapılıyor. Sürprizler, şaşırtıcı adımlar yer alabilir pakette. Ancak paketin omurgasını AK Parti’nin son kongresinde yayınladığı 63 maddelik demokrasi manifestosunun oluşturması bekleniyor. Kuşkusuz o bildiride yer almayan ancak geçen zaman içinde kendisini duyuran yeni talepler de bu pakette yer alabilir. Ben AK Parti’nin 63 maddelik bildirisini inceleyip pakette yer alması muhtemel maddelerle (öncelik sırası gözetmeden) basında yer alan kulis bilgilerini derledim. İşte benim demokrasi paketim: 
1 - Cemevleri inanç ve kültür merkezleri olarak tanınacak. 
2 - Gayrimüslimlerin mağduriyetleri giderilecek. Ruhban okulunun yüksek okul düzeyinde açılışına izin verilecek. Vakıf mallarının iadesi hızlanacak. Mor Gabriel Manastırı’na ait arazilerin geri iadesi sağlanacak.  
3 - Harf kanununda değişiklik yapılarak 85 yıllık yasak kaldırılacak; X, W ve Q harflerinin kullanımı serbest bırakılacak (Yerleşim yerleri eski adlarına kavuşacak, isteyen istediği dilde çocuğuna isim koyabilecek) 
4 - Kamu hizmetlerinden yararlanmada etnik ayrımcılığa son verilmesi. 
5 - Mevzuatta etnik ayrımcılık algısı yaratan bütün hükümlerin ayıklanması. 
6 - Kamuda anadilde hizmet alımının önünün açılması. 
7 - Özel okullarda anadilde (Kürtçe, Arapça) eğitim dönemi başlayacak. 
8 - “Andımız”ın okullarda okunmasının kaldırılması (Şimdilik azınlık okullarındaki zorunluluk kaldırılabilir). 
9 - Avrupa Yerel Yönetimler Şartı’na Türkiye tarafından konulan çekincelerin kaldırılması. 
10 - Temsilde adaletin sağlanması için yüzde 10 barajının yüzde 5 veya 7’ye çekilmesi. (Seçimlerle ilgili mevzuat topyekün değiştirilecek) 
11 - Siyasi partilere yapılan Hazine yardımı kriteri değiştirilecek. Yüzde 3 ya da yüzde 5 oranında oy alan partilerin de Hazine’den yardım alabilmesinin önü açılacak.  
12 - Parti kurulmasında kısıtlayıcı ve yasaklayıcı hükümler kaldırılacak. Parti kapatması tamamen imkansız hale getirilecek. 
13 - Siyasete katılmanın önündeki tüm engellerin kaldırılması (Kürt siyasetçilerin yasaklarının kaldırılması). 
14 - Terörle Mücadele Kanunu’nda değişiklikler yapılacak, gazetecilerin tutuklanmasına yol açan yasa maddeleri ayıklanacak. Örgüt üyeliği suçlamasına yeni kriterler getirilecek. “Terör örgütüne yardım ve yataklık” maddesi yeniden düzenlenecek (Düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğü genişletilecek). 
15 - Askeri okullardaki müfredatın değişmesi. 
16 - TSK İç Hizmetler Kanunu ve İç Hizmetler Yönetmeliği’nde bazı değişiklikler yapılacak. Darbeye dayanak yapılan mevzuat ayıklanacak. 
17 - İsmi darbelerle anılan şahısların isimlerinin kamu alanlarından kaldırılması (27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül ve 28 Şubat). 
18 - Nefret suçlarına ilişkin düzenleme yapılması. 
19 - Ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik komisyonunun kurulması. 
20 - Jandarmanın kolluk hizmeti sunan sivil bir yapıya dönüştürülmesi. 
21 - YÖK’ün koordinasyon kuruluna dönüşmesi. 
22 - Devrim yasalarına da dokunulacak. Kılık kıyafet yasağı kaldırılacak. Kamuda başörtü yasağına son verilecek. 
Bu maddelerin neredeyse tümü AK Parti’nin 63 maddelik demokrasi bildirisinde yer alıyor. 63 maddelik bildiride kuşkusuz ekonomik, sosyal ve siyasal alanlarda gerçekleştirme sözü verilen onlarca daha madde var. Ancak o maddelerden bazıları geçen zaman içerisinde hayata geçirildiği için buraya alma gereği duymadım. Bazıları da “genel” ifadeler biçiminde kalmış. 
Başbakan Erdoğan’ın yarın açıklayacağı pakette bu 21 maddenin yer almasını bekliyorum. Bunun dışında sürpriz bazı maddelerin daha bu pakette yer bulması muhtemel. Doğrusu şaşırtıcı, heyecan uyandırıcı adımların olması paketin etki gücünü artırır. 40 maddeyi bulması beklenen paketin, toplumun tüm kesimlerinin öncelikli sorunlarını giderecek nitelikte hazırlandığını düşünüyorum. Umarım yanılmam. 

 

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor