• $13,4739
  • €15,2615
  • 801.423
  • 1945.07
11 Aralık 2020 Cuma

Barzani zor durumda

Bölgesel Kürt Hükümeti’nin Başbakanı Mesrur Barzani’nin Sincar’daki gelişmelerle ilgili verdiği bilgiler Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor.

Mesrur Barzani, Bağdat yönetimi ile Erbil arasındaki anlaşmaya göre yasadışı silahlı yapıların Sincar’dan çıkarılmasına ilişkin başlatılan ortak askeri harekatın henüz amacına ulaşmadığını açıkladı.

Barzani, Sincar’daki son durumu şöyle özetledi: “Şengal Anlaşması’nın uygulanmasını bekliyoruz ancak henüz uygulamaya konulmadı. Yapılan sadece bazı askeri güçlerin bölgeye gönderilmesiydi. PKK ve ona bağlı hiçbir güç Şengal’den çekilmedi. Sadece birkaç saatliğine çekilip ardından kıyafet değiştirerek geri döndüler. Aksine sayıları daha da arttı.”

Bağdat-Erbil yönetimi arasındaki anlaşmaya göre ilçede 2 bin 500 kişilik silahlı asayiş gücü oluşturulacak ve eski silahlı yapılar böylece devre dışı bırakılacaktı. Ancak bu adımın da atılmadığı anlaşılıyor: “Şu an maalesef orada olan silahlı güçler hâlâ yasal olmayan güçlerdir ve çıkarılmaları konusunda ciddi bir adım atılmamıştır. Onları oradan çıkarmak Irak hükümetinin görevidir.”

Süleymaniye’de son günlerde gerçekleşen ve arkasında PKK ile İran’ın olduğu anlaşılan gösterilerin Bölgesel Kürt Hükümeti’ni rahatsız ettiği görülüyor. Barzani, korku ve endişelerini “PKK kendisini bölgede misafir değil, iktidarın alternatifi gibi tanımlıyor” sözleriyle dışa vurdu. Barzani, Irak hükümetinin desteğiyle terör örgütünün bazı bölgelerde işgaller gerçekleştirdiğine de dikkat çekti.

Barzani’nin aktardığı mevcut tablo Kürt Yönetimi için hiç de iç açıcı görünmüyor. Terör örgütü PKK karşısında Erbil yönetimi büyük bir güçsüzlük ve acizlik içinde. Bağdat Yönetimi’nin, Tahran’ın, hatta ABD’nin terör örgütüne olan desteğini sonuçta az çok anlamış durumdalar. Evet, terör örgütü PKK, kendisini Kuzey Irak’ta misafir değil, iktidarın alternatifi olarak görüyor. Bunu tersine çevirmeye başaramazlarsa Barzanilerin de alaşağı olması kaçınılmazdır.

Ne Bağdat yönetimi ne başka bir ülke kendilerine yardımcı olamaz. Öncelikle kendileri irade ortaya koymalı, kendi bölgelerini terör örgütüne kaptırmamalılar. Türkiye’yi öne sürme kurnazlığına da artık son vermeliler. Terör örgütüyle bizzat kendileri mücadele etmeye koyulmalılar. Ankara, terör örgütünü Kuzey Irak’ta nefes alamaz hale getirmiş durumda. Bu fırsatı değerlendiremezlerse halk desteğini de kaybederler.

Türkiye için durum aksine hiç de sıkıntılı değil. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Sincar’daki gelişmelerin yakından takip edildiği vurgulanıyor. Terör örgütüne karşı Ankara gerektiğinde harekete geçer. Psikolojik üstünlük Ankara’dan yana. Fakat Barzaniler şunu bilmeli ki, Ankara sonsuza kadar onlara sahip çıkamaz. Tahran, Bağdat, Tel Aviv ve Washington’ın uzun sürede tercihi tümden terör örgütü PKK’dan yana dönebilir. Erbil için artık netleşme zamanı! 

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar