• $9,2257
  • €10,7945
  • 528.804
  • 1432.8
24 Kasım 2016 Perşembe

Avrupa, Ankara'ya diz çöktürebilir mi?

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile AB arasında yürütülen müzakereleri dondurma kararı yeni bir dönemin işareti. Önümüzdeki dönemde Türkiye ekonomik, siyasi, diplomatik ve hatta askeri yollardan krize sürüklenmeye çalışılacak.

Bu yaklaşım, Batı'nın aslında bir tür "ıslah" etme tarzı. İstikamet veremedikleri ülke ve liderleri "görünmeyen" silahları devreye koyarak terbiye etmeye çalışıyorlar.

Ekonomi başta gelen silahlardan biri. Küresel ekonominin bütün imkanları kullanılarak önce kriz ortamı yaratılır, ardından da siyasi yönlendirmeler gerçekleştirilir.

Terör kartı da Batı'nın Türkiye'ye karşı kullandığı diğer "görünmez" silahlarından biri. PKK, DHKP-C'nin terör hareketliliği önümüzdeki günlerde muhakkak artacaktır. Adana'da dün meydana gelen bombalı araç saldırısı da bunun ilk işareti olarak okunmalı.

Avrupa Parlamentosu'nun "müzakereleri dondurma" çağrısının gerekçelerine bakıldığında, kararda FETÖ ve PKK'ya yönelik temizlik operasyonların etkili olduğu görülecektir. OHAL'in sonlandırılması durumunda AP'nin pozisyonunu değiştireceği belirtilmekte. Yani Avrupa, FETÖ ve PKK'ya yönelik temizlik operasyonlarını durdurduğumuz an bizimle tekrar müzakerelere başlayacak!

Türkiye AB ilişkilerinin böyle yürümesi zaten imkansız. Ankara, Paralel devleti tümden temizlemekte kararlı; keza bu kararlılık bölücü terörle ve onun uzantılarıyla mücadelede de geçerli.

Ankara, FETÖ ve PKK'yla mücadeleden geri adım atmayacağına göre Avrupa kendi duruşunu gözden geçirmek zorunda. Aslında bütün zorluk buradan kaynaklanmakta; Avrupa, maalesef Türkiye ile eşit ilişki kurma yerine Türkiye'yi bölerek, küçülterek, zayıf kılarak teslim almayı tercih etmekte. Avrupa, Türkiye ile bugüne kadar eşitlikçi bir ilişki kurmaya hiç yanaşmadı; Batı, Türklerle demokratik değil, hegemonik bir ilişki kurmaya çalışıyor.

Ankara tüm bu zorluk ve sıkıntılara karşın Batı'ya teslim olmaya yanaşmaz ve diz çökmez. Avrupa Parlamentosu'nun kararı da zaten şimdiden millet nezdinde hükümsüz kalmıştır.

<p>Osman Kavala Davası'nı yakından takip ediyorlar. Hatta yargı üzerinde baskı oluşturmak için duruş

Osman Kavala'nın elçileri

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor