• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
11 Ağustos 2023 Cuma

‘Ata kızı' böyleyse…

Disney Plus'ın Atatürk dizisine ambargo koyması bir turnosal işlevi gördü. Özellikle sanat dünyamızda Atatürkçü geçinen ünlülerin maskesi düştü.

Atatürkçülüğün en revaçta olduğu alanların başında siyaset geliyor. Siyasi partiler kendilerini tanımlarken, ilke ve hedeflerini açıklarken başa Atatürk'ü koyma gereği duyar. Bunun toplumda ne kadar karşılık bulduğunu anlamak içinse CHP'ye bakmak yeterli. Atatürk'ün kurucusu olduğu bir parti. İlkeleri 'altı ok'la belirlenmiş.

Buna rağmen toplumda karşılık bulma oranı son derece sınırlı. Yıllardır yüzde 18-23 bandını aşamayan bir parti söz konusu. Serbest seçimlerde bugüne kadar tek başına iktidar olmayı hiç başaramamış.

Bu örnek Atatürkçülüğün sanıldığı kadar prim yapmadığını ortaya koyuyor. Fakat yine de belirli bir siyasi karşılığa sahip olduğu da görülüyor. CHP'nin başına hangi yönetici gelirse gelsin yüzde 20 civarında bir oy garantisine sahip.

Yine de bu Atatürkçü geçinenlerin samimiyetsizliği, ikiyüzlülüğü toplumun önemli bir kesimi tarafından görülüp hissediliyor. Bu da net.

Atatürkçülük sadece siyasi alanda değil, sanat ve akademi çevrelerinde de büyük rağbet görüyor. Atatürkçü görünmeyene popüler alanın kapıları açılmıyor. Tabii, bu alanlara giriş vizesi veren organize yapılar, şirketler ve firmalar var. Bu şirketlerden vize almadan ne iş bulabilir ne reklam kapabilirler. Bu şirketlere göbekten bağlı durumdalar, anlayacağınız.

Disney Plus'ın Atatürk dizisini yayından kaldırmasına en çok Atatürkçü geçinen bu sanatçıların tepki vermesi gerekiyorken; ne yazık ki en fazla susan, yorum yapmaktan kaçınan bu kesim oldu.

Organize bir şekilde sustular. Herhalde AK Parti'nin Atatürk'üne destek olmak istemediler! CHP'nin Atatürk'üne bayılıyorlar tabii, fakat söz konusu AK Parti olunca Atatürk'e mesafe koyma gereği duyuyorlar. Bu ünlülerden biri "ben zaten Ata kızıyım" diye başladığı konuşmasında Disney Plus'ın kararına neden sessiz kaldığını anlatmaktan ısrarla kaçındı. Cevabı basitti aslında: "AK Parti'ye yarar endişesiyle bu konuda yorum yapmaktan kaçındım!" Ne desek boş tabii; mesele o parti veya bu parti değil, samimiyet ve dürüstlük meselesidir. Nasıl görünüyorsanız öyle olun, nasılsanız öyle görünün. Madem bu kimliği kullanıyor, her tarafta Atatürkçülük satıyorsunuz o zaman biraz samimi olun.

TRT Tabii'nin orijinal içeriklerinden Rumi'nin ikinci sezonu, platfromdaki yerini aldı. Toplamda üç

Kaan Yıldırım ve Devrim Özkan 'Rumi'nin bilinmeyenlerini anlattılar

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü

ŞOK 9 Aralık kataloğu: 2359 TL'ye airfyer, 7299 TL'ye dik süpürge fırsatı!