• $13,5513
  • €15,1222
  • 777.583
  • 1983.18
20 Aralık 2021 Pazartesi

Asıl 5. kol ekonomide

Türk ekonomisinde olup biteni kötü yönetimle açıklamak elbette muhalefetin işine geliyor. Kur operasyonları olmasa muhalefetin bugün iktidar rüyası görmesi bile mümkün değildi. Muhalefetin önü, bu kur operasyonlarıyla açıldı. Ekonomik istikrarsızlık üretilmeden hiçbirinin Erdoğan'a alternatif olma şansı zaten yoktu.

ABD'deki başkanlık değişimiyle muhalefet için de bir ihtimal belirdi. Türk ekonomisini istikrarsızlığa sürükleyecek merkezi bir güç yoğunlaşması ortaya çıktı. Muhalefet ile ABD arasında doğrudan bir senkronizasyonun koşulları oluştu. ABD Başkanı Biden, daha seçim kampanyası sırasında Erdoğan ile ilgili planını açıklamıştı. 15 Temmuz darbesinin başarısız olmasının da ortaya çıkardığı yeni koşullarda Biden, muhalefeti destekleyerek Erdoğan'ı devireceklerini ilan etti!

Muhalefetin önünün açılmasını sağlayacak vuruş ise Türkiye'nin en zayıf karnı olan ekonomi üzerinden gerçekleşti.

Türkiye'de 5. kol unsurları sadece siyasi parti, medya, sivil toplum kuruluşları, akademi, iş örgütleri vs. üzerinden örgütlenmiş değil; asıl 5. kol Türk ekonomisinde örgütlenmiş durumdadır. Birçok sektörü harekete geçirecek, maniple edecek bir güce sahipler. Bugün fırsatçılık veya stokçulukla izah edilmeye çalışılan ekonomik etkinliklerin çoğu aslında 5. kol faaliyetiyle doğrudan bağlantılıdır. Gözünü kâr hırsı bürüyen, fırsatçılar, stokçular birer piyondan öte role sahip değil. Bunları harekete geçiren 5. kol unsurlarına odaklanmak daha doğrudur. Dikkatli bakılırsa zaten arka plandaki 5. kol rahatlıkla görülür.

Küresel finans çevreleriyle iç içe olan bu yapılar, Türk ekonomisini istikrarsızlığa itebilecek kadar güçlü özellikler göstermektedirler. Zaman içinde bu kabiliyeti az çok kazandılar.

Sözün özü; Türkiye, ABD merkezli örtülü bir darbe girişimiyle karşı karşıyadır. ABD, içerideki 5. kol unsurlarını da kullanarak önce ekonomide istikrarsızlık üretmek, ardından da CHP'nin başını çektiği muhalefeti birleştirerek Türkiye'nin başına getirmeye çalışmaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı yeni ekonomi politikası aslında Türk ekonomisini ve siyasetini büyük bir esaretten kurtarma girişimidir. Türkiye, bu mücadeleden başarıyla çıktığında 200 yıllık bir bağımlılık ve esaret de son bulacaktır. Fakat bu mücadelenin hiç kolay olmadığı ortada. Türk ekonomisine sızan, onu yöneten 5. kolu görmeden ve doğru tedbirleri almadan başarılı olmak zor!

<p> </p>

Muhalefet liderleri neden Sedef Kabaş'ı savundu?

Savaş kahramanı hayvanlar!

Bu belirtileri bilmek hayatınızı kurtarabilir! İşte belirtilerine göre kanser türleri

Polislerin yaptığı baskında ele geçirdi! Ev yapımı ölüm makineleri