• $32,4885
  • €34,7142
  • 2480.1
  • 9530.47
14 Şubat 2024 Çarşamba

Antisemitizm yükselişte

İsrail'in Gazze'de başlattı soykırım harekatı, özellikle kadın ve çocukları hedef katliam görüntüleri, dünyada antisemitizmin kayda değer bir şekilde artmasını da beraberinde getirdi.

İsrail-Filistin savaşının başladığı 7 Ekim'den sonra Berlin, Londra, Madrid, Porto, Barselona ve Avustralya'nın Sidney kentinde Yahudi toplumunu hedef alan onlarca saldırı polis kayıtlarında yer aldı.

"Londra polis teşkilatı, başkentte geçen seneye oranla antisemit vakalarda devasa bir artış olduğunu ve güvenlik uyarıları yüzünden iki Yahudi dini okulunun tatil edildiğini belirtiyor."

İsrail'in Gazze'de sürdürdüğü toplu katliam operasyonları, tepkilerin Yahudiler üzerinde yoğunlaşmasına sebep oluyor.

Siyonizm ile Yahudi toplumunu birbirinden ayırmak kanlı savaş görüntüleri altında çoğu insan için çok zor.

İşgal ve soykırım politikaları, İsrail dışında yaşayan Yahudileri fazlasıyla endişelendiriyor. Zira kendilerine yönelen ciddi bir öfke, tepki ve nefret dalgası var. Bu nefret dalgası Avrupa'da bile tehdit ve saldırılara dönüşebiliyor. Bu da Yahudileri tekrar eski korku dolu günlere geri götürüyor.

Türkiye'de ise Yahudileri hedef alan doğrudan bir saldırı kayıtlara geçmedi. Tespitlere göre sosyal medyada antisemitik paylaşımlar arttı. Buna rağmen antisemitizmin en zayıf olduğu ülke yine Türkiye.

Görülüyor ki, İsrail'in Gazze'deki soykırım operasyonları dünyada antisemitizmin ciddi oranda artmasına neden oldu. İsrail için de Yahudiler için de bu son derece olumsuz bir gelişme. İsrail soykırım politikalarına son verip bağımsız Filistin devletinin kurulmasına rıza göstermezse Yahudi düşmanlığı bütün dünyaya yayılarak derinleşecek. İsrail Hamas'tan değil asıl bu tepki dalgasından korkmalı. Yahudiler Netanyahu'nun katliam politikalarına dur demezlerse ellerinde yaşayacak huzurlu bir toprak parçası da kalmayacak.

<p>Bakan Tekin: (Öğretmen atamaları) 'Değerlendirme yapacağız. Belli bir sayı yok'</p><p>(Sözleşmeli

Bakan Tekin'den öğretmen atamalarına ilişkin açıklama

Karadeniz'in peştamalını dünyaya tanıttı

Antalya'daki teleferik kazasının enkazı havadan görüntülendi: Facianın boyutu gözler önüne serildi

Sırrı ortaya çıktı: Makarna suyunu dökenler pişman oluyor!