• $13,4373
  • €15,25
  • 771.433
  • 1838.25
28 Mayıs 2014 Çarşamba

Annelerle savaşılmaz

Küçük yaşta çocukları dağa çıkarılan anneler bir araya gelerek Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemi başlattı. Talepleri evlatlarının kendilerine geri getirilmesi. Son derece yerinde olan bu talebe karşı BDP'li yöneticiler nasıl bir cevap verdi dersiniz? Meseleye birlikte çözüm arayacaklarına topu Kandil'e atarak direnişin büyümesine yol açtılar. Bazıları annelere hakaret ederek işi kendileriyle görüşmeye gelenleri tartaklamaya kadar vardırdı. Annelerle girilecek bir savaşı kazanamayacaklarını hâlâ anlayamamış olmaları sivil siyaset adına elbette büyük bir kayıp ama en çok da kendileri de kadın- anne olan BDP yöneticileri için büyük bir ayıp.
Bu annelerin talepleri kadar meşru bir talebe çok az rastlanır siyasette. Küçük yaşta dağa çıkarılan evlatlarını geri istiyor anneler. BDP'nin bu talebi tepkiyle karşılaması, bazı yöneticilerin ise "evlatlarınız dağa çıkmış, bundan gurur duyun" demesi olayın maneviyatından ne kadar uzak olduklarına işaret ediyor. Anneler siyasi bir istekte bulunmuyorlar, BDP'ye yönelik bir kasıt içinde de değiller, tek istekleri daha çocuk yaşta olan evlatlarının geri getirilmesi için BDP'lilerin aracılık etmesi, kendilerine yardımcı olmasıdır. Bu son derece insani bir taleptir. Bu aileler ne BDP'nin ne de örgütün düşmanıdır; öyle olsa herhalde çocukları dağda olmazdı. Bu ailelere bile böyle tepeden yaklaşan, en insani talebi bile şiddetle karşılayan BDP'lilerin, bölge insanının siyasi taleplerine karşı nasıl bir tutum takınacağı doğrusu kuşku uyandırmaktadır. Annelere saygısı olmayanların topluma da saygısı olmaz. Güneydoğu'da özerk yönetim inşa etme iddiasında bulunan bir partiye kim güvenerek iradesini teslim eder? BDP öncelikle anneleri kazanmayı bilmelidir. Anneleri kazanmadan Güneydoğu'yu kazanamaz.
BDP'nin bölgede ilk kez böyle bir sivil direnişle karşı karşıya olduğunun altını çizmemiz gerekiyor. Geçmişte bütün işler zorbalıkla çözülürdü. Bu tür sorunlar gözdağı, tehdit ve baskıyla görünmez kılınırdı. Eskiden olsa Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde BDP'ye karşı oturma eylemi yapılabilir miydi? Korku duvarları yıkılıyor artık. Çözüm süreci bir yandan bölgede oluşan eski statükoyu dağıtırken, bir yandan da hayatı normalleştiriyor. Çözüm sürecinin başladığı bir buçuk yılda bölge normalleşmeye başladı. Evlatlarını geri isteyen annelerin eylemi de Kürt hareketinin ilk ciddi sivil siyaset sınavıdır. BDP Batı'da muhalefet partisi olabilir ama Diyarbakır'da iktidar partisidir. Batı'da mazlumu oynayıp Doğu'da despot kesilemez. Kendilerini ilgilendiren konularda sorunları çözmekle yükümlüdür. Onlarca anne eğer belediyenin kapısına, il teşkilatına dayanıp çocuklarını talep ediyorsa, yapılması gereken bu ailelerle birlikte bu soruna çözüm aramaktır. BDP bu refleksi şu ana kadar göstermediği içindir ki, bir-iki annenin başlattığı eylem giderek büyük bir sivil kampanyaya dönüştü. BDP'li yöneticiler annelerle savaşmayı kesip bir an evvel çocukların eve dönüşü için çalışmaya başlamalıdır. Doğru olan budur.

<p>Coronavirüsün en çok mutasyona uğramış versiyonu olan ve 30'dan fazla mutasyonun tespit edildiği

Çok mutasyonlu yeni Covid-19 varyantı: Omicron

2021'e damga vuran ''Yılın Fotoğrafları'' oylaması başladı

Ankara'ya mevsimin ilk karı yağdı

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler