• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
24 Temmuz 2019 Çarşamba

Ankara'nın dört maddelik yol haritası

Türkiye’nin Suriye sınırına asker takviyesi devam ederken gözler Ankara’yı ziyaret eden ABD heyetindeydi. Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ağırladığı ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile Suriye konusu bir kez daha masaya yatırıldı.

Türkiye’nin önceliğini şüphesiz “Fırat’ın doğusu” oluşturuyor. Uzun süredir masada olan bu konu, ABD’nin kaçak güreşmesi sebebiyle sürece yayılmış durumdaydı. Fakat Hulusi Akar, bu kez muhatabına Ankara’nın pozisyonunu da özetleyen dört maddelik bir beklenti-talep listesi verdi.

Söz konusu liste kısaca şöyle:

1) Fırat’ın doğusunda Türkiye ve ABD’nin birlikte, koordineli şekilde ‘güvenli bölge’ tesisi,

2) Terör örgütü PKK ve YPG’nin güvenli bölgeden çıkarılması,

3) Bölgedeki mevzi ve tahkimatın imha edilmesi ve ağır silahlarının toplanması,

4) Yerinden edilen Suriyelilerin evlerine dönmeleri için gerekli şartların oluşturulması.

Bu başlıklar, Ankara’nın geri adım atmayacağı, müzakereye açık olmayan ve aynı zamanda, Türkiye’nin Suriye’deki yol haritasını da oluşturan maddeler.

Masada bunlar konuşulurken, sınırda müdahale için hazırlıklar da tamamlanmak üzere. -Sayıdan pek emin olmasam da- 80 bin askerin sınırda bekletilmesi, Ankara’nın kararlılık ve duruşunu izah etmesi bakımından son derece önemli.

Hatırlanacak olursa “Güvenli bölge” formülü ABD’nin önerisiydi. Türkiye’nin müdahalesini, bu öneriyle erteletmeyi başarmışlardı. Ankara, Fırat’ın doğusuna yönelik müdahaleyi sürece yaysa da asla vazgeçmedi. Uygun zamanın ve koşulların oluşmasını bekledi. James Jeffrey’ye önceki gün verilen dört maddelik liste de bunu gösteriyor.

ABD için karar verme zamanı gelip çattı; bu işi ya Ankara ile ortak-birlikte yapacak ya da Ankara, daha fazla beklemeden, tek başına operasyon düğmesine basacak. Bu süreci artık daha fazla uzatma-yokuşa sürme şansları kalmadı. Washington için zor bir karar olacağı kesin.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı