• $13,553
  • €15,2658
  • 776.605
  • 1981.04
4 Ekim 2019 Cuma

Anaları bu kayıtsızlık öldürecek

Diyarbakır’da anaların evlat nöbeti 1 ayı geride bıraktı. Sayıları 50’yi bulan ailelere gösterilen ilgi, verilen destek şüphesiz önemli düzeyde. Devlet ve millet bu anaları gönülden destekliyor. Medyanın bir kesimi de analarla beraber nöbet tutuyor.

Ancak, doğrusunu ifade etmek gerekirse, sadece iktidarın desteği anaların yarasına merhem olmuyor. Bu sorun tek başına Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti ve MHP’nin desteğiyle çözülecek bir sorun değil. Siyaset, toplum, medya ve sanat dünyasının tüm kesimlerinin birlikte ağırlığını koymaması durumunda bu acılı anaların evlatlarına kavuşması zor.

Ana muhalefet partisi olarak CHP’nin, Meclis’te grubu bulunan İYİ Parti’nin, Saadet Partisi’nin; bu partilere yakın medya ve sanat camiasının Diyarbakır’da evlat nöbeti tutan analara sahip çıkması, destek vermesi gerekiyor. Fakat, ne yazık ki, bu çevrelerin analara destek vermemesi HDP ve dolayısıyla Kandil’in elini güçlendiriyor, pervasızca hareket etmelerini sağlıyor.

HDP’nin üzerinde baskı kuracak olan AK Parti değil, onunla ortak hareket eden muhalefet partileridir. İktidar partisi HDP üzerinde kuracağı kadar baskı kurmuş zaten. Kabul edelim ki, muhalefet partileri, medyası ve sanat çevreleriyle anaların imdadına koşmazsa Kandil’in rehin tuttuğu çocuklar evlerine dönemeyecek, analarına kavuşamayacaktır.

Analara karşı sergilenen bu kayıtsız tutumu iyi görmek, anlamak gerekiyor; Türkiye’yi yıllardır kasıp kavuran terörün asıl kaynağında işte bu kayıtsızlık yatıyor. Bilinçli, tercih edilen, soğukkanlı bir kayıtsızlıktır bu. Anaları yıllardır evlatlarıyla birlikte öldüren de işte bu bilinçli kayıtsızlıktır.

<p>Peki, Ümraniye Belediyesi'nin yeni projeleri neler olacak?  3. Ümraniye Kitap Fuarı için çalışmal

2. Ümraniye Kitap Fuarı yoğun ilgi gördü…

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi