• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
9 Haziran 2021 Çarşamba

Akşener'in HDP'yle dansı

Görüntüye aldanmayın; İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in HDP'yle hiçbir sorunu yok. Ne PKK'nın siyasi uzantısı olması ne HDP'nin ayrılıkçı yanı Akşener için dert.

Kamuoyu baskısı olmasa HDP'yle gizli saklı yürüttüğü bu ortaklığı çoktan açık etmişti.

Sorun şu ki, HDP'yle açıktan yakınlaştığı ölçüde, sözde "milliyetçi" İYİ Parti kan kaybediyor. Akşener, 2023 hesaplarını yaparken partisinin MHP karşısında erimesinden korkuyor.

İYİ Parti, HDP'yle aynı ittifak içinde seçime girerse 2023'te büyük bir hezimete uğrayacak. "HDP kendi adayını çıkarsın" demesinin öncelikli sebebi bu.

Ayrıca, kendisi "millet ittifakı"nın ortak adayı olmayacaksa HDP'yle ittifak yapmasının bir anlamı da yok. Hem kendisinin dışında bir ortak adaya çalışacak hem de HDP'yle açıktan ittifak yapacak! İYİ Parti için bu formül 'kaybet kaybet' anlamına geliyor.

Akşener, HDP'nin dahil olmadığı bir ittifakta hiç olmazsa kendi koltuğunu koruyacak bir sonucu elde etmenin peşinde. Aksi durumda hem aday yapılmayacak hem de HDP'yi sırtında taşıyacak! CHP ve diğer partilerin kârlı çıktığı bir seçim sınavında İYİ Parti yine çakılacak! Akşener'in, ittifak halinde girdikleri yerel seçimlerde tek bir şehir belediyesi dahil kazanmadıklarının altını çizmesinin nedeni bu.

Muhalefetin seçime nasıl gireceği sorusu aslında hâlâ netleşmiş değil. Meral Akşener, HDP'li bir "ortak aday" senaryosuna soğuk baktığını açıkladı. Her partinin ayrı bir aday çıkarması kendilerine birinci turda kaybettirebilir. Bu yüzden "Millet ittifakı"nın ortak aday çıkarması, HDP'nin de aday çıkararak seçimi ikinci tura zorlamaları olası bir ihtimal.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, HDP'ye kapatma istemiyle hazırladığı iddianamenin da hesapları şimdiden bozduğunu söyleyebiliriz.

Bu durumda HDP ayrı aday çıkarır, "Millet ittifakı" da seçime tek bir adayla girer. Geriye "Millet ittifakı"nın adayının kim olacağı sorusu kalıyor; mevcut durumda o isim de Kemal Kılıçdaroğlu'ndan başkası değil gibi. Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş, Abdullah Gül ve Ali Babacan'ın adaylık formülü uzak bir ihtimal.

İşleri kolay değil; bu haliyle birinci turda Cumhurbaşkanı Erdoğan bastırıp seçimi kazanır. Bu da mevcut muhalefet aktörlerinin toptan tasfiyesi anlamına gelir ki, büyük ihtimalle olacak olan da bu!

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı