• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
1 Nisan 2017 Cumartesi

Adil Öksüz neden kayıp?

Akıncı Üssü iddianamesi nihayet tamamlandı. İddianamede önemli ayrıntılar var: Fetullah Gülen’den sonraki 1 numaralı sanık Adil Öksüz. Fakat ne yazık ki bu isim elimizden, mahkeme kararıyla, darbenin üçüncü günü uçup gitti.

Akıncı Üssü’ndeki masa ve sandalyelerin bile aylarca sorgulanması gerekirken, mahkeme darbenin üçüncü gününde, 1 numaralı ismi 20 dakikada salıverdi. Bu kaçırılma işini kimin organize ettiği hâlâ muamma; ama en azından Öksüz’ün çok önemli bir isim olduğu için kaçırıldığını biliyoruz.

Adil Öksüz’ü kaçıran ve saklayan gücün devletten daha büyük olduğu ortada. Adil Öksüz’ü devletin elinden alan güç, haliyle devletten daha büyük bir güç sayılmayı hak ediyor. Bu gücün de uluslararası güçlerden başkası olmadığı açık.

Adil Öksüz’ün neden kayıp olduğu sorusu burada aslında açıklığa kavuşuyor. Adil Öksüz, darbenin arkasındaki uluslararası bağlantıyı (ABD) temsil ettiği için kaçırıldı. Adil Öksüz’ün devletin elinde olması demek, darbenin arkasındaki güçlere ilişkin somut/canlı delillerin devletin elinde olması anlamına gelirdi ki, bu da Adil Öksüz’ün kayıplara karışmasının sebebini açıklamaya yetiyor.

Hatırlayalım; birkaç gün önce Almanya, İngiltere ve ABD’den darbenin arkasındaki örgütle ilgili dikkat çekici bir “inkar” açıklaması geldi. Üç devlet de 15 Temmuz’un arkasında FETÖ’nün olduğuna dair ellerinde ikna edici deliller olmadığını savundu.

İşte o “ikna edici deliller”den biri de Adil Öksüz; bu isim, darbenin Fetullah Gülen ve ABD ile olan somut bağlantı noktasını oluşturuyor. Büyük ihtimalle Adil Öksüz, diplomatik olarak Türkiye’nin dokunamayacağı yerlere/alanlara ulaştığı için bu üç ülke, 15 Temmuz’daki FETÖ bağlantısını açıkça inkar yoluna gitti.

Adı geçen devletlerin ortada bu kadar somut delil varken, darbedeki FETÖ bağlantısına ikna olmaması elbette önemsiz bir ayrıntı. Fakat Adil Öksüz, onlar için bile son derece önemli bir ayrıntı. Bu yüzden Adil Öksüz’e kimse ulaşamıyor. Eğer devlet bir kişiye ulaşamıyorsa, bilin ki o isim uluslararası güçlerin koruması altındadır. Öksüz’e bir türlü ulaşamamamızın sebebi bu.

Koç’un mesajı, Rubin’in tehdidi

Michael Rubin’in, Türkiye’deki toplumsal kutuplaşmanın yarattığı basıncın normal siyasi rekabetle ortadan kalkmadığını ve tam da bu yüzden üçüncü bir darbenin (yahut suikastın) yolda olduğuna ilişkin yazılarının akabinde, Hürriyet gazetesinde Rahmi Koç’un hiç de alışılmadık bir mesajına yer verildi. Rahmi Koç, mesajında “Toplumsal kutuplaşmanın gecikmeden giderilmesi gerekmektedir” uyarısında bulunuyordu.

Hürriyet gazetesi üzerinden dolaşıma sokulan bu “uyarıların” amacının ve hedefinin Türkiye'nin hayrı için olmadığı aşikâr.

Ne zaman önemli odaklardan “kutuplaştık” uyarıları yapılmaya başlansa, peşinden milletin başına hiç de hayırlı olmayan işler açılıyor.

<p>Otto Yayınlarından çıkan 'Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed'  kitabı 508 sayfadan oluşuyor. Hz. Pey

Yalçın Akdoğan'ın yeni kitabı: “Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed”

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor