• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
31 Temmuz 2019 Çarşamba

ABD'ye 'güvenli bölge' uyarısı

Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması gündemde olan “güvenli bölge”yle ilgili kritik bir gelişme yaşandı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, önceki gün ABD’li mevkidaşını arayarak “Ortak noktada buluşulmazsa güvenli bölgeyi tek başımıza oluştururuz” dedi.

ABD’li heyetle geçen hafta “güvenli bölgeyi” konuşan Akar’ın, önceki gün mevkidaşını yeniden arama ihtiyacı duymasının şüphesiz önemli sebepleri olmalı. ABD’nin güvenli bölge konusunda Ankara’yı oyaladığı biliniyordu. Demek ki, bundan daha fazla bir gelişme, hareketlilik söz konusu.

***

Evet, Akar’ın mevkidaşı Mark Esper’i araması ve “son uyarı” anlamına gelecek şekilde bildirimlerde bulunmasının sebebi, ABD’nin alttan alta Türkiye’nin önünü kesmeyi planladığı başka bir “güvenli bölge” planının dışarı sızması. ABD, Münbiç’te olduğu gibi bir yandan Türkiye’yi oyalarken, diğer yandan da Ankara’nın dışlandığı bir güvenli bölge planı üzerinde çalışıyor. Deyim yerindeyse Ankara’nın önünü kesmek için zamana karşı yarış ediyor. ABD’nin Suriye’deki gücünün hızlandırdığı bu çalışmalar dışarı sızınca Ankara, güvenli bölgeyle ilgili inisiyatifi kaptırmamak için harekete geçti.

***

ABD’ye “ortak noktada buluşulmazsa güvenli bölgeyi tek başımıza kurarız” dendi. Bu mesaj, ABD’ye “Ankara’yı dışlayan hiçbir modele, formüle fırsat vermeyiz” anlamına geliyor. Bu aynı zamanda son bir uyarı niteliği taşıyor. Ankara, bu kez inisiyatifi kaptırmamak için atak bir politika izliyor. ABD’nin sözleri/vaatleri üzerine yakın bir zaman önce Münbiç’te inisiyatifi elden kaçırmıştık. Fırat’ın doğusuna yönelik müdahalenin önünü de Trump’ın “Biz askerimizi çekiyoruz, siz güvenli bölge kurun” sözleriyle kesmişlerdi. Bu kez aynı-benzer bir sürecin işlemesine müsaade edilmeyecek. ABD, Türkiye ile “ortak noktada” buluşmazsa, Ankara “güvenli bölgeyi” tek başına kurar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ses getiren “terör koridorunu paramparça edeceğiz” sözleri de bu kararlılığı yansıtıyor. Washington’ın, Ankara ile “ortak noktada buluşmaktan” başka seçeneği yok gibi görünüyor.

<p>Esenköy beldesinde kıyıların ve açıklarında çok sıkılıkla görülen yunuslar bu kez drone ile kamer

Yalova'da ortaya çıktılar... Görsel şölen böyle görüntülendi

Ticaret Bakanlığı ekipleri İstanbul'da market ve restoranları denetledi

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yılı! TCG Anadolu Gemisi geçit törenine hazır

Kastamonu'da şaşırtan olay! Söğüt ağacının gövdesinde kiraz ağacı büyüdü