• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
3 Ağustos 2022 Çarşamba

Abdullah Gül'ün adaylık CV'si

2023 seçimlerine doğru son düzlüğe girilirken, Abdullah Gül de sahnedeki yerini aldı. "6'lı masanın aradığı aday benim" dercesine yaptığı açıklamalarda Gül, muhalefete kendi yol haritasını sundu.

1. Parlamenter sistem: Abdullah Gül, muhalefet partilerinin temel birleşme sebebi ve 2023 seçim vaadi olan "parlamenter sisteme dönüş" ilkesine sıkı sıkıya bağlı olduğunu ilan etti. Gül'ün sözleri şöyle: "Muhalefetin parlamenter sistemle ve temel siyasi, hukuki konular hakkında yaptıkları açıklamalara baktığımda doğru, ileri demokrasilere yakışan ilke ve prensipleri ortaya koyduklarını görüyorum ve çalışmaları çok değerli buluyorum."

2. Ekonomi-enflasyon: Abdullah Gül'ün ekonomi ve enflasyonla ilgili olarak çözüm programı da hazır: "Benim yapacağım iş, finans ve iş çevrelerinin, herkesin 'Helal olsun çok doğru insanları buldu ve göreve getirdi' diyebileceği bir ekibi kurmak olur ve bu ekibin de kararlı şekilde çalışması için müsaade eder, yetkiyi veririm."

Gül, geçmiş tecrübelere atıfta bulunarak Bülent Ecevit'in IMF ve Kemal Derviş modeline de yeşil ışık yakıyor: "Şimdiye kadar dünyada enflasyon sorunu ilk defa yaşanmıyor ki, iktisat tarihine bakıldığında hangi ülkeler nelerle karşılaştı ne makaleler yayınlandı ne teoriler var, daha önce enflasyonla nasıl mücadele edildi ve nasıl bu durumlardan çıkıldı, bütün bunları bilen sağlam bir ekibi iş başına getiririm ve arkasına da siyasi gücü koyarım."

3. Din-siyaset: Karar Gazetesi'nin, Gül'ün açıklamalarından manşetine taşımaya değer gördüğü cümle ise şu: "Din siyasetin dışında olmalı"

Bu sözün manşete taşınması kuşkusuz önemli. Gül'ün aday olması halinde temel duruşunu gösterecek. Bu sözleri CHP neredeyse bir asra yakındır tekrarlıyor; vesayet odakları ise yıllardır dindar-muhafazakâr kesimi bastırmak-dövmek için bu lafları kullanıyor. Kısacası iktidarı, Batı'ya bağımlı küçük bir elitin eline vermek için formüle edilmiş bir slogan!

4. Bürokratik yönetim mesajı: Abdullah Gül'ün diğer önemli bir mesajı da bürokrasiye. Daha doğrusu seçilmesi halinde idarenin bürokrasiye teslim edileceğine ilişkin: AK Parti'nin ilk dönemindeki başarımızda bürokraside, kariyer mesleklerinde yetişmiş kişileri getirdik. Başarımızda bürokrasinin payı büyük katkısı oldu. Şimdi sapma görüyorum.

Abdullah Gül, aday olarak gösterilmesi halinde bugün iş başında olmayan bürokratlara büyük alan açacağına da söz veriyor.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün muhalefet partilerini övgüye doyamadığı röportajı açık bir adaylık beklentisi içinde olduğunu gösteriyor. 6'lı masanın "adayımız Abdullah Gül kardeşimiz" demesini bekliyor, şüphesiz. Fakat Gül, o ağabeyi bir daha kolay kolay bulamayacak, kimse ona altın tepside cumhurbaşkanlığı makamını sunmayacak, bu açıklamalarıyla en fazla AK Parti'yi biraz yaralayıp muhalefetin önünü açacak ki, bu ihtimal de kalmadı.

<p>Esenköy beldesinde kıyıların ve açıklarında çok sıkılıkla görülen yunuslar bu kez drone ile kamer

Yalova'da ortaya çıktılar... Görsel şölen böyle görüntülendi

Ticaret Bakanlığı ekipleri İstanbul'da market ve restoranları denetledi

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yılı! TCG Anadolu Gemisi geçit törenine hazır

Kastamonu'da şaşırtan olay! Söğüt ağacının gövdesinde kiraz ağacı büyüdü