• $18,1135
  • €18,2247
  • 1019.08
  • 3015.66
20 Aralık 2017 Çarşamba

ABD, zaten Türkiye’yle savaşıyor

ABD’li düşünce kuruluşu Rand Corporation, Türkiye’nin terör örgütü PKK/YPG’ye yönelik olası bir askeri operasyonunun iki ülkeyi doğrudan silahlı çatışmaya itebileceği ihtimalinden bahsetmiş.

Aslında ABD, uzun süredir Türkiye’ye karşı asimetrik bir savaş veriyor. PKK ve FETÖ, bu savaşı sadece vekâleten yürütüyor. Terörle mücadelede 40 yılda verdiğimiz şehitlerin sorumlusu PKK ve FETÖ olduğu kadar bu örgütlerin arkasındaki Amerika’dır da aynı zamanda.

Yalnız, geldiğimiz aşamada ABD’nin bu savaşı artık gizleme olanağı kalmadığından karşımıza açık kimliğiyle çıkmaya başladığını görüyoruz. Bu durumu da uydurduğu yapay sebepler ve laf oyunlarıyla meşrulaştırma gayretinde.

PKK/YPG’ye binlerce TIR dolu silah ve mühimmatı “DEAŞ’la mücadele” adı altında izah etmeye kalkması da başlı başına bir sahtekarlığı gösteriyor. Türkiye’yi 40 yıldır vuran terör örgütünün arkasında ABD’nin olduğu bugün tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmıştır. Bu gerçeği “DEAŞ’la mücadele” gibi zayıf sebeple izah etmeleri ikna edicilikten uzaktır.

Halbuki, iki terör örgütünün de birbirinden hiç farkı yok; birinden birine destek çıkmak sadece ABD’nin maskesinin düşmesini sağladı.

Gelelim “doğrudan çatışma” ihtimaline. Düşünce kuruluşlarının ve medyanın gündeme taşırdığı bu ihtimal aslında Türkiye’ye dönük bir tehdidi içerdiği gibi Pentagon’un niyetini de yansıtıyor.

Kendilerince, ABD’nin kara gücü olan PKK/YPG’yi vurmaya kalkarsak buna sessiz kalmayacaklarına dair bir mesaj veriyorlar. Tamam, Amerika PKK/YPG’ye siper olabilir ama şu an için bu, çok zayıf bir ihtimal. Türkiye’yi yine PKK/YPG üzerinden vurmaya devam edeceğe benziyorlar.

Türkiye’nin Afrin’e yönelik hazırlıklarını sürdürdüğü operasyonu başarısız kılmak için ABD, alttan alta ciddi bir hazırlık yürütmekte. ABD, olası bir Afrin operasyonuna karşı YPG’yi tanksavar füzeleriyle takviye etti. Türkiye’nin gündeminde olan Afrin operasyonunu askeri olarak analiz eden ve YPG’nin hazırlıklarını buna göre yapmasını sağlayan ABD’nin sahadaki askeri uzmanlarıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri, büyük ihtimalle bu durumun farkındadır; Afrin’e yönelik bir operasyonda YPG’yi askeri olarak ABD’li uzmanlar yönetecektir.

Yani sözün kısası ABD, Türkiye ile zaten savaş halinde. Bunu dolaylı olarak yönettiği örgütlerle, asimetrik biçimde yürütüyor. Suriye’nin kuzeyinde karşımıza çıkan PKK/YPG gücü de kelimenin tam anlamıyla ABD’nin kara gücüdür. Bu gerçeği kabul edip ona göre tedbirler alınmak zorunda.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi