• $17,9649
  • €18,4547
  • 1035.83
  • 2894.71
26 Mayıs 2021 Çarşamba

ABD, PKK'yla da görüşüyor

ABD Merkez Kuvvetleri Komutanı General Frank McKenzie ve ona eşlik eden İngiliz General Richard Bell, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü YPG'nin denetimindeki bölgeyi ziyaret etti. Burada YPG'nin başındaki isim olan Mazlum Abdi'yle görüşen generaller, zırhlı araçlar önünde çektirdikleri fotoğraflarla teröre "güçlü destek" anlamına gelecek mesajlar verdiler.

ABD'nin, terör örgütü YPG'ye verdiği desteği gözümüze sokar gibi deklare etmesinin herhalde bir manası vardır. Türkiye'ye bir 'sınır' çekmeye çalışıyorlar, bu hareketlerle.

"YPG'ye daha fazla dokunmayın" demek istiyorlar. Kuzey Irak'taki gibi imha operasyonlarına kalkışmayın, PKK ve YPG'yi birbirinden ayırın!

Aslında ABD, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyinde PKK'ya karşı yürüttüğü operasyonlara da karşı. Fakat ellerinden çok daha fazlası gelmiyor.

Biden yönetiminin stratejisi Erdoğan'ı devrilmesini sağlayıp PKK'yı imhadan kurtarmak olarak özetlenebilir. PKK Kuzey Irak'ta can çekişirken askeri olarak yardımlarına koşmaları mümkün değil. Türkiye'ye operasyonları durdurun baskısı da yapamıyorlar. Zira, onlara dinleyecek bir Ankara yok. Ellerinden gelen tek şey Erdoğan karşıtı kampanyayı büyüterek Türkiye'yi durdurmak.

Bu arada ABD, sadece Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü YPG'yle değil, anlaşılan PKK'yla da görüşüyor. PKK'nın Kandil'deki 1 numarası olarak nitelenen Cemil Bayık, "sharpress" adlı bir ajansa verdiği demeçte "ABD'yle dolaylı görüşmeler yaptıklarını" açıkladı. Bayık, bu görüşmelerin kendileri açısından bekleneni vermediğini ve olumlu bir gelişme kaydedilmediğini de vurguladı.

Peki neyi görüşüyorlar, dersiniz?

Türkiye'yi nasıl durduracaklarından başka neyi görüşebilirler!

Kandil, imhadan kurtulmak için ABD'ye yalvarıp duruyor. Ne de olsa terör örgütünü bugünlere getiren ABD'den başkası değil. PKK, ABD'nin Türkiye'deki etki ve gücünün yansıması olarak varlık bulmuş ve bugünlere gelebilmiştir. ABD'nin Türkiye üzerindeki etki ve gücü azaldığında da terör örgütü imhayla karşı karşıya kalmıştır.

Kandil'in nefesi kesilmek üzere. Her gün ayrı bir üst düzey yönetici öldürülüyor. Kandil'de karamsarlık ve psikolojik çöküntü en üst seviyede. Ve bu yüzden de bütün umutlarını ABD'nin Türkiye'de yürüttüğü anti-Erdoğan kampanyasına bağlamış durumdalar. Bu kampanya FETÖ, CHP ve İYİ Parti öncülüğünde yürüyor. Erdoğan'ı durdurabilirlerse PKK da imhadan kurtulup yeniden rahat bir nefes alacak.

Derin analizlere hiç gerek yok; devlet ele geçirildiğinde FETÖ ve PKK yeniden güç kazanacak, Türkiye kaybedecek. Biden yönetiminin yol haritası bundan başka bir şey değil.

<p>Kelebek camı, bazı otomobillerde ön  kapıda, bazılarında arka kapıda, bazılarında ise her iki

Otomobillerin Arka Kapısında Yer Alan Kelebek Camı Ne İşe Yarar?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...