• $32,4383
  • €34,5299
  • 2484.44
  • 9679.8
18 Şubat 2022 Cuma

90'lar ve 28 Şubat masası

Muhalefet partilerinin birleştiği 'yuvarlak masa' fotoğrafı 1990'lar Türkiye'sine tekrar geri dönmüşüz gibi hissettirdi. Eski Türkiye'deki koalisyon liderlerinin görüntüleri aklımızdan hiç çıkmadı zira. Ülkenin daha güçsüz olduğu günler yoktur herhalde. Umutsuzluk duygusu, güvensizlik hissi tüm ülkeyi kuşatmıştı. Bir şeylerin değişebileceğine inanç kalmamıştı. 90'lar Türkiye'sinin duygu haritasını çıkarırsak en başa ümitsizliği ve istikrarsızlık duygusunu koymak gerekir. Siyasi koalisyonların kırılganlığı, çabuk dağılışı ülkeyi de kırılgan bir ruh haline sokmuştu.

O yıllarda her gün ayrı bir siyasi suikast haberi gelirdi. Türkiye'nin aydınları bombayla havaya uçurulur, siyasiler köşe başlarında kurşunlanırdı; istihbaratçılar elleri kolları bağlı bir şekilde ücra bir arazide öldürülmüş bulunur; üst düzey askeri komutanların uçakları düşürülür, devlet adamları şaibeli bir şekilde vefat eder, polis şefleri suikastlara kurban giderdi.

Bankalar gündüz gözüyle hortumlanır, koalisyon liderlerinin kendi aralarında çıkardıkları kavga ve gürültüyle faizler bir gecede yüzde 7 bin 500'leri görürdü.

Muhalefet partilerinin yuvarlak masa fotoğrafını ben de bu açıdan "tarihi" olarak görüp değerlendirdim. Altı muhalefet partisinin başkanının da getirmeyi vaat ettikleri siyasal sistem de bana 90'lar Türkiye'sini, 28 Şubat'ın o kaos dolu günlerini hatırlatıyor. Zamanda kısa bir yolculuğa çıkmış gibi hissettiriyor o fotoğraf. Merkezinde CHP bulunuyor bu yuvarlak masanın; etrafında ise CHP'yi muhafazakârlar nezdinde meşrulaştırmaya çalışan partiler. Toplantılarının sonucunu 28 Şubat'ta açıklamaya karar vermişler. O güne nasıl bir anlam atfedecekler acaba? "Helalleşiyoruz" fotoğrafını verip muhafazakârlarla mı barışacaklar?

Sonra?

2023'ü kazanıp Türkiye'yi yeniden 90'lara götürecekler! Ve bunu da millete bir "ödül" olarak sunacaklar!

Türkiye 90'ları, 28 Şubat'ı geride bıraktı ve hatırlamak dahi istemiyor. Altı muhalefet partisinin yan yana gelerek millete tekrar 90'ları vaat etmeleri şaka gibi duruyor. O yıllar milletin bilmediği günler mi? O günleri Allah rızası için "iyi" hatırlayan var mı? Türkiye'nin bir daha asla dönmeyi arzulamayacağı yıllardır 90'lar. Bu yüzden itibar göreceğini hiç sanmıyorum. Bunu ilk seçimde yine hep beraber görüp anlayacağız.

<p>Türkiye, zengin tarih ve kültür mirasıyla her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti kendine çe

Bayram tatilinde müzeleri toplamda 1 milyon 784 bin 233 kişi ziyaret etti

Kaçıran pişman oluyor: 60.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…

AK Parti'de komisyon kuruldu: Yerel seçimin analizi yapılacak

ŞOK 17 Nisan 2024 aktüel ürünler kataloğu