• $13,6383
  • €15,4243
  • 781.354
  • 1950.3
10 Haziran 2020 Çarşamba

2013'te kimin çöküşü başladı?

AK Parti’de elde ettikleri siyasi itibarı bakalım kurdukları yeni partilerde ve açıldıkları bu tekinsiz sularda koruyabilecekler mi?

Zira AK Parti’de, Erdoğan’ın şemsiyesi altında sahip oldukları konforu, suya sabuna dokunmayan steril ortamı artık zor bulurlar. Kendilerini kanıtlamak için epey kirlenmeleri gerekecek.

Ahmet Davutoğlu, kendisini bekleyen bu zorluğun üstesinden gelmeye çalışıyor. Ne kadar azimli olduğunu da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesine laf ederek, devlet sırlarını çarpıtıp ifşa ederek gösteriyor.

Muhalefet de kendisinde bir istidat görmüş olmalı ki, gazladıkça gazlıyor muhteremi. CHP, FETÖ ve HDP medyası her gün irili ufaklı haberlerle kendisini gündeme getirmeye çalışıyorlar. Bu konuda son derece maharetliler. Yazık, o da rol kapmak için bu insanı küçülten tuzağa bile isteye düşüyor. Erdoğan’a ve ailesine küfür ettikçe, iftira attıkça tık sayısını yükseltiyorlar. Kendisine nereden vurması gerektiği mesajını tık sayısını arttırarak veriyorlar.

Siyaset gündem oluşturma, gündeme gelme işidir aynı zamanda. Ama burada medyanın neyi, hangi söylemi ve kimleri gündeme getirdiği daha önemlidir. “Medyanın kendi başına bir gücü yoktur, gücün medyası vardır.”

“Muhalif medya” dediğimiz yapı da dışarıdaki ve içerideki güç odaklarının, bilhassa da Türkiye düşmanı güçlerin uzantısıdır.

Mesela Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir medyası yoktur, onu CHP’nin başına getiren gücün medyası vardır. Bu gücün kim veya kimler olduğu artık herkesin malumu. Ahmet Davutoğlu da sonunda bu gücün hizmetine girdi.

Ki, ayrı kulvardan yarışa katılan Ali Babacan’ın durumu da farklı değil. FOX’un müdavimi olan Babacan “çöküş 2013’te başladı” dedi. El artırdıkça medyatik yapıyorlar, Erdoğan’a laf ettikçe popülerleştiriyorlar.

Gerçek şu ki, 2013’te Türkiye’nin değil, FETÖ’nün çöküşü başladı. FETÖ için bir çöküş miladı verilecekse 2013 yılı rahatlıkla verilebilir. Babacan neden böyle hissetti acaba?

Tarihi ancak bu kadar ters yüz edebilirler; Türkiye’nin yükselişini halka ‘çöküş’ olarak lanse ediyorlar. Türkiye’yi tarihinde olmadık kadar çok yükselten, inşa eden, ayağı kaldıran 18 yıllık Erdoğan dönemini çöküşün müsebbibi olarak gösteriyorlar.

Daha neler duyacağız, neler. Siyasetin cilvesi, gündeme gelmek uğruna elbet etmedik laf, atmadık iftira bırakmayacaklar. Ama unutmayalım ki Babacanlar’ın peşinde olduğu şey Türkiye’yi yükseltmek değil. Böyle olsaydı herhalde Türkiye düşmanı cephede saf tutmazlardı değil mi? 

<p> </p>

Mesut Özil - Vitor Pereira arasında soğuk savaş devam mı ediyor?

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri