• $13,3514
  • €15,1606
  • 761.055
  • 1809.65
29 Eylül 2015 Salı

Yüzde 80 Esad, yüzde 10 IŞİD

Suriye’de 4 yıldır göz göre göre bir soykırım yaşanıyor. Birleşmiş Milletler rakamlarına göre Esad yönetimi kendi halkından 300 bine yakın kişiyi öldürmüş ve nüfusun neredeyse yarısının göç etmesine neden olmuştur. Suriye boşalıyor ve Suriyeliler ölüyor. Ama görüyoruz ki ABD ve Rusya’dan başlayarak İsrail ve Mısır’a, oradan Almanya ve İran’a, PKK ve bağlaşıklarına, Türkiye’deki maskeli mezhepçilere kadar uzanan bir koalisyon ısrarla Esad’ı destekliyor. Ne uğruna?

Bugünkü Suriye’yi anlamak için Hatay’ın 1938 yılında Türkiye’ye katılması olayına bakmak gerekir. Fransız sömürgecileri bu ülkeyi terk ederken geriye vekilharç olarak bir İsmaili-Nusayri aşiret bırakmışlardır. Esad Ailesi Suriye halkının sadece yüzde 4’üyle aynı inancı paylaşmasına rağmen, geri kalan yüzde 96’yı on yıllar boyunca yönetmiştir.
Peki halkın büyük çoğunluğunun karşı olduğu Esad iktidarda kalmayı nasıl başardı? Bir azınlık yönetimi olan Esad kliği İsrail’le ilişkiler dahil bölgedeki dengelerde ‘ne savaş, ne barış’ adı verilen bir statüko içindeydi. Esad’ın gitmesiyle İslami çoğunluğun iktidara gelip bu statükoyu bozacağından endişe eden ABD ve İngiltere muhalefete asla destek vermedi. 2011’de Esad’a karşı isyan başlayınca muhalefet, dış etkiler nedeniyle parçalandı. Mısır ve Suriye’de etkili olan Müslüman Kardeşler örgütü Almanya hesabına çalışan belli çevrelerin etkisiyle Suudi Arabistan’a yersiz ve zamansız biçimde sert bir tavır alınca Suudiler muhalefete desteği kesti. Örgüt ve örgütün etkilediği Mursi hükümeti ve Filistinli gruplar İran’a yaklaşınca bu tepki daha da şiddetlendi. Dönemin Suudi Kralı’nın ve Almanya’nın desteğiyle Sisi Mısır’da iktidara getirildi ve Suriye’de IŞİD’in ilerlemesi teşvik edildi. Bu vahim hatalar nedeniyle bir dönem uyanıklığını yitiren Suriye muhalefeti IŞİD’le savaşma bahanesiyle Esad’ın yardımına koşan İran’la karşı karşıya kaldı. 2014’den beri hem Esad, hem IŞİD, hem İran ve hem de Esad’ın işbirlikçisi PKK’nın şubesi PYD ile savaşmak durumunda kalan muhalefet güçleri yine de büyük başarılar kazandılar ve İdlip üzerinden Esad’ın merkezi Lazkiye’ye yürümeye başladılar. İşte bu nedenle Rusya da Esad’ın yardımına koştu ve Suriye krizi özellikle göçmenlerin Avrupa kapılarına yığılmasıyla dünyanın merkezine oturdu.
Bugün Batı’nın IŞİD’le savaşmayı merkeze alıp Esad zulmünü ikinci plana atan stratejisi tamamıyla iflas etmiştir. Bunun nedeni basittir, Esad’ın zulmü Suriye’deki insanların akın akın IŞİD’e katılmasına neden olmaktadır. İşte New York Times’ın cumartesi günü açıkladığı gibi son bir yılda IŞİD’e katılımlar iki misline çıkmıştır. Esad rejimi devam ettikçe dün El Kaide, bugün IŞİD, yarın bir başkası ortaya çıkar. Bu gerçek IŞİD’le ilgili olarak ortaya atılan algı operasyonları ve boş laflarla gizlenemez.
İnsan hakları kuruluşlarının açıkladığı rakamlara göre Suriye’de 2014’ün Ağustos ayından 2015 yılının aynı ayına kadar savaşta hayatını kaybedenlerin yüzde 80’inin katili Esad rejimine bağlı kuvvetlerdir. Bu sayı 20 bin 285’tir. IŞİD ise bir yıl içinde 2 bin 393 kişiyi öldürmüştür. Bu da toplamın sadece yüzde 10’udur. IŞİD’le sözde mücadele eden koalisyon kuvvetlerinin çıkmaza girmesinin nedenini bu rakamlar açıklıyor. Bu akıldışı ve kötü niyetli stratejiyle hiçbir yere varılamaz.
ABD koalisyonu Suriye politikasındaki yanlışlığı daha da ileri götürüp Esad yanlısı terörist bir örgüt olan PYD ile birlikte çalışabiliyor, oysa PKK uzantısı PYD de son 1 yıl içinde 247 insanı katletmiştir. Üstelik sadece Kuzey Suriye’deki Kürt bölgelerinde. ABD koalisyonu bu terörist örgütü IŞİD’le karada savaşmak için gerekli ve yararlı olarak takdim ederken, Rusya tam da bu gerekçelerden yola çıkarak bölgeye iniyor. Putin ‘madem asıl problem Esad değil de IŞİD’e karşı savaşacak adam aramak, işte ben varım ya’ diyor. Görülmektedir ki bu kördüğümün tek çözümü Esat’ın acilen yönetimden uzaklaştırılmasıdır. Bu konuda herkes Türkiye’ye destek vermelidir. Umarım Obama da konuşmasının gereğini yerine getirir.

<p>Coronavirüsün en çok mutasyona uğramış versiyonu olan ve 30'dan fazla mutasyonun tespit edildiği

Çok mutasyonlu yeni Covid-19 varyantı: Omicron

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor