• $18,0876
  • €18,1625
  • 1016.26
  • 3020.2
30 Haziran 2015 Salı

Şaşkın yol arkadaşları

Bazı yazarlar iyi bir Batı eğitiminden geçmiş oldukları için durumdan vazife çıkarmasını çok seviyorlar.

Bazıları AK Parti’nin Kobani (Ayn El Arab) kışkırtmalarına karşı dik durmasının doğru olmadığını ve barış sürecine zarar verdiğini söylüyorlar. Hâlbuki Kobani kışkırtmasından sonra barış sürecini fiilen bitiren PKK’dır ve bu konuda Kürt popülizmi yapmak şaşkınlıktır. AK Parti, nasıl barış sürecini başlatarak Türk popülizmi yapmamışsa, Batı’nın paralı askeri PKK’nın kışkırtmalarına da direnmiştir. Bu yazarlar AK Parti’nin bu nedenle oy kaybettiğini de iddia ediyorlar ama öyle olsa bile AK Parti vatansever bir partidir, vatan söz konusuysa parti çıkarları ikinci planda gelir. Bunu kavrayabilmek için Türkiye’de oldukça yıpratılmış vatan kavramı üzerinde düşünmek gerekiyor.
Bazıları da Kuzey Irak ile Kuzey Suriye ve dolayısıyla tarihsel Barzani hareketiyle terörist PKK arasında benzerlikler kurmaya çalışıyorlar. Eninde sonunda Kuzey Suriye’de Kürt devleti kurulacağını, bu nedenle PKK’nın o ülkedeki koluyla anlaşmak gerektiğini söylüyorlar. Hâlbuki Kuzey Suriye sınır boyunda Irak’ın tersine Araplar ve Türkmenler de yaşamaktadır. PKK’nın bu bölgede ABD desteğiyle etnik temizlik yapmasına izin verilemez. Ayrıca PKK’nın kolu YPG, Suriye’deki kısıtlı Kürt toprakları üzerinde savaşmakla kalmamakta, paralı asker olarak hiç Kürt bulunmayan yörelerde de askeri operasyon yapmaktadır. Görüldüğü gibi, bu yazarların PKK’ya verdikleri desteğin insan haklarıyla, demokrat olmakla hiç ilgisi yoktur. Onlar sadece PKK’nın ardındaki Batı’yı dikkate alıyorlar. Balyoz ve Ergenekon davalarında aldıkları tutumun ne denli zarara yol açtığını hatırlayarak bu konuyu tekrar gözden geçirmelerinde yarar vardır.
* * *
Diğer bazı gazeteciler ‘PYD DAEŞ’ten daha tehlikeli demek yanlıştır’ ifadesiyle başladıkları kampanyalarını ‘DAEŞ’e karşı acilen Suriye’de operasyon yapılmalı’ noktasına kadar ilerletmişlerdir. Bu gazeteciler, Esad’a karşı operasyon yapmayan ABD’nin, DAEŞ’i bombalayıp durduğunu ve YPG’nin de ABD’ye karada paralı asker olarak hizmet ettiğini bilmiyorlar mı? ABD operasyonlarında İncirlik’i kullanamamaktan son derece rahatsızken, bu gazeteciler bir ABD Büyükelçisi gibi konuşmuş olmaktalar. Türkiye’nin asıl amacı sınırlarımıza yerleşmeye çalışan PKK terör örgütüne engel olmak iken, ABD’nin kışkırttığı etnik çatışmalarda rol alma fikri nasıl öne sürülebilir?
Türkiye’nin Suriye ve Kürt sorunu üzerinden sıkıştırılması sürecinde bu şaşkın yol arkadaşlarından kimileri HDP’yi desteklemiş, kimileri de HDP’ye yakın politikaları empoze etmeye çalışmışlardır. Kobani’de Kürt ulusçuluğunu desteklemek bir çelişkidir. Bu dostlarımızın küçümseyip akıl vermeye çalıştıkları Türkiye devleti, tüm kışkırtmalara rağmen örneğin Kerkük Türkleri sorununu barışçı yollardan ve uluslararası hukuk ilkelerine göre çözmeyi tercih etmişken bu aydınlar Kürt militarizmini destekler hale gelmişlerdir. Bir an için bir Türk milliyetçisi örgütün Kerkük’e binlerce militan yolladığını düşünelim, bu demokratlar bunu nasıl karşılayacaklardı?
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a saray ve mobilyaları üzerinden saldırılar yapılırken sanki saldırganları daha da kışkırtmak ve kutuplaşmayı körüklemek için İnönü devrindeki israf bahsini açan yaşadığı dönemi şaşırmışlara ise söyleyecek söz bulamıyorum. Bu verdiğim örnekler çerçevesinde bu dostlarımızı en az akıllı düşmanlarımız kadar düşünmeye ve pozisyonlarını gözden geçirmeye davet ediyorum.

<p> </p>

Kritik zirvede neler konuşuldu?

Köpek saldırısından kurtardı! Şimdi de yalnız kalmasın diye yanında işe götürüyor

Antik kentteki kazılarda bulundu! 2'nci yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor

Son anları kameraya yakalandı! Ölmeden saniyeler önce çekilen fotoğraflar ve hikayeleri