• $13,426
  • €15,2299
  • 764.447
  • 1876.45
8 Nisan 2014 Salı

Merhaba, benim adım...

AKŞAM’ın sayfalarında bu ilk yazım. Dünyanın pek çok ‘ilk’e sahne olduğu bir dönemde yazmak benim için bir şans. 33 yıldır Brüksel’de yaşayan bir hukukçu olarak olaylara küresel bir pencereden ve güncele oranla daha geniş bir açıdan bakmaya çalışacağım.
Sadece ülkemize özgü sayılan bazı olaylar, dikkatle bakıldığında görülecektir ki dünyadaki gelişmelerden asla kopuk değildir. Dinleme bombardımanıyla başlayıp şantaj ve montajla devam eden bir seçim dönemi geçti. Bu olaylar birçok ülkedeki telefon ve internet casusluklarından ayrı düşünülemez. Eski Fransız Devlet Başkanı Sarkozy’nin kendisinin de kurban olduğu telefon dinlemelerinden dolayı ‘ Eski insan hakları Fransa’sı iyice değişti’ demesi yeterince dikkat çekicidir. Son yıllarda birbiri ardından patlayan dinleme skandalları ile anlaşıldı ki, ABD istihbaratı dünyayı gözetleme kulesinden izlenen bir kampa çevirmiştir. Herkes izleniyor ve fişleniyor, asıl hedef ise diğer ülkelerin liderleri, kurumları ve şirketleri. Sadece Putin ve benzeri muhalifler değil, ABD’nin riyakar bir şekilde müttefik olarak nitelediği ülkeler, örneğin Merkel de hedef tahtasında ve amaç sadece siyasal da olmayıp aynı zamanda ekonomik.
Liberal hayranların göklere çıkarttığı küresel kapitalizmin tekno-totaliter yapısı deşifre olmakta. Oyunda atılan zarların hileli olduğu da gizlenemiyor. Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu, Amerikan kurumu NSA hakkında geçen Temmuz’da bir suç duyurusu yaptı. Bu suç duyurusu telefon ve internet casusluk programı Prizma’da işbirliği yapan dokuz ABD şirketini de yani Microsoft, Yahoo, Google, Paltalk, Facebook, YouTube, AOL,Apple ve Skype şirketlerini de kapsadı. Kendilerini özgür medya olarak pazarlayan bu şirketler, insan hakları savunucularına göre karanlık casusların kullandıkları birer araç. YouTube, Facebook ve benzerleri özgürlüğün değil hegemonyanın, kırım ve kıyımların sorumlusu batı kapitalizminin sembolleridir.
Bundan 3 yıl önce 7 Nisan 2011’de Hillary Clinton’un bakan yardımcısı Michael Posner, dünyanın her yerinde interneti ve özellikle Twitter ve Facebook’u kullanarak mücadele edecek 5 bin militan yetiştirdiklerini açıklamıştı. ‘Mesele Twitter değil anlamadınız mı’ diyebilir miyiz buna? İngiliz yazar Orwell, ‘1984’ romanında toplumu gözetleyen ‘abi’yi sosyalist bir rejimin yöneticisi olarak tasarlıyordu, 2014 yılında görülmektedir ki, 15 kişiye bir kamera düşen İngiltere bu kurguya daha uygundur.
1920’lerin sonunda ABD’de alkol yasağı döneminde polis telefon dinlemesi yaptığında başta özel mülkiyeti savunan telefon şirketleri olmak üzere Amerikan toplumunun ezici çoğunluğu bunu protesto etmişti. Bugün yapılan anketlerde ABD yurttaşlarının yüzde 55’i dinlemelere taraftar. Kapitalizmin yandaş medyası güvenlik fobisini kışkırtarak özgürlük fikrini sıfırlamış. Durum bu. Liberaller, Kemalist dedikleri insanları 30’lara takılıp kalmakla suçlayacaklarına kendilerine baksınlar
Günümüzün özgürlük kahramanları küresel kapitalizm hesabına metropollerin meydanlarında gösteri yapanlar değildir. Örneğin WikiLeaks belgelerinin deşifre edilmesinden sorumlu tutulup işkencelerden geçirilen ve 35 yıl hapse mahkum edilen askeri analist Bradley Manning’dir kahraman. ABD’nin totaliter gözetleme rejimini açığa çıkaran Edward Snowden’dir. O Snowden ki Rusya’da transit bölgedeyken onu Bolivya’ya götürmek isteyen Başkan Morales’in uçağı sözde demokrat AB ülkeleri tarafından resmen tacizle indirilmişti. Günümüzün demokrasi kahramanı olan Snowden, müebbet hapisten ve işkencelerden kaçmak için o ülkelerde değil sadece Moskova’da sığınma elde edebildi. Bakınız ne diyor:
‘Merhaba, benim adım Snowden,
‘Bir aydan fazla bir zaman önce benim de bir ailem, cennet gibi yerde bir evim vardı, büyük bir konfor içinde yaşamaktaydım. Hiçbir yetkim olmaksızın tüm iletişiminizi taramak, ele geçirmek ve okumak gücüm vardı. Kim olursa olsun ve hangi zamanda olursa olsun. İnsanların kaderini değiştirecek güce sahiptim.
‘Ama inandığım doğrulara göre davrandım.’

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Türkler bu kıtadan mı geliyor? İşte ortaya atılan o iddia

Savunma sanayinde altın çağ! Amerika'nın en büyük fuarına Türkiye damgası Amerika'nın en büyük fuarına Türkiye damgası

Koronavirüse karşı en dayanıklı ülkeler açıklandı! Türkiye 13 basamak yükseldi