• $8,6552
  • €10,1363
  • 491.724
  • 1407.46
15 Ocak 2016 Cuma

Mahçupyan’a ne oldu?

AKŞAM Gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan’ın dünkü yazısı bende şaşkınlık yarattı. “Oportünist” başlıklı yazıya adeta bilimsel bir form verilmeye çalışılmış olsa da bu sıfat hiçbir bilim dalının ilgi alanına girmiyor. Ne sosyoloji, ne sosyal psikoloji, ne de klinik psikolojide bu tür bulgu ve tanımlamalar var. Sanıyoruz, son günlerde kapılmış olduğu kişisel çekişme girdabında kendini kaybetmiş. Kendisine sadece biyoloji bilimi tarafından yapılmış bir ‘Oportünist’ tanımı olduğunu hatırlatalım:

Oportünist ne demek?

Yuvasını şartlara göre değiştirebilen ve gıda rejimini anında eline geçen besinlere göre düzenleyen organizmalara

“Oportünist organizma” denilir, bu tanıma örnek olarak kızıl tilki, kapusin maymunu, kuyruklu ibibik kuşu ve bağışıklık sisteminin zayıflamasından yararlanan oportünist bakterilerden söz edilebilir.

Mahçupyan’ın üzerinde durduğu psikolojik sorunlar ve kişisel çekişmeler okuyucuları ilgilendirmediği gibi, bizi de doğrusu pek meşgul etmezdi. Ne var ki bu sayıklamalar, içinde bazı anlamlar da taşımıyor değil.

Mahçupyan, kullandığı “gerçek niyet”, “alt, üst, eşitler”, “güç dengesi”, “rakipler”, “oyun dışına itmek”, “manipülasyon”, “fitne” gibi ifadelerle yasal ve meşru ilişkilerden değil neredeyse bir yeraltı örgütünden söz eder gibi. Bu yasal bir örgüt veya kurum olsa onun adı verilir ve bürokratik ilişkiler de amir-memur bağlantısında ele alınır. Hâlbuki sayın yazar, “birleşip takım oluşturmak” tan bile söz ediyor. Anlaşılan, “dervişin fikri neyse zikri de odur” darbımeseline benzer bir şekilde Mahçupyan’ın aklından hep bir paralel devlet yapılanması geçiyor olmalı.

Liberal huruç

Siyasette çerçeve olarak Türkiye Cumhuriyeti’ni almayan liberal düşüncenin eninde sonunda fikir planından taşıp örgütlenme aşamasına geçmesi aslında şaşılacak bir şey değildir. Türkiye’yi Batı katarının bir vagonu yapmak isteyen liberaller 60’lı,70’li ve 80’li yıllarda askeri darbelere, daha sonra FETÖ’cü örgütlenmelere payanda oldular. Bu yapılanmaların hepsi çöktü diye boş kalacak değillerdi, onun için şimdi de bu tür fraksiyon faaliyetine tam gaz hız vermişler anlaşılan. Eşzamanlı hareket ediyorlar, kimileri bildiriler yayınlıyor, kimileri de medyada başkanlık sistemine yükleniyor. Başkanlık sistemi ve hatta terör operasyonları konusunda bir fikir beyan edenlerin görüşleri dinlemeye değer olabilir ama sadece kişisel saldırılar yaparak, devleti ve Cumhurbaşkanı’nı hedef alanlara ne demeli?

Hem alttan, hem üstten

Yazısında hedef aldığı şahsın emrindeki insanlarla olan ilişkisini irdeleyen Mahçupyan, “eksik bilgi vererek karşısındaki kişinin kendisine bağlı hale gelmesini sağlıyor” derken ne kastediyor, hangi mesajı veriyor? Bu hangi bilgidir, tamamı nedir ve verilmeyen kısmı hangisidir ve ne gibi önemli unsurlar taşımaktadır? Bunlar çok ilginç deşifreler.
Açıkça anlaşılan şu ki, Mahçupyan’ın adına “oportünist” dediği bir kişi var, bu kişi altındakilere eksik bilgi veriyor, ama Mahçupyan bu kişinin altındakilerle de temas halinde olmalı ki onların ne kadar bilgi aldıklarından haberdar. Nasıl oluyor da, kendisinin dışarda olduğu bir yapılanmadan “içeriden” tam teşekküllü haberler alabiliyor? Yiğit Bulut, Mahçupyan’a karşı “sızdırma” ifadesini kullandığı zaman rahatsız olanlar hâlâ aynı görüşte mi?

Bunları bir araştırmacı muhabir yazmıyor, Ankara kulisi de değil bunlar, danışman ya da eski danışman, saygın bir yazarın yazabileceği konular mıdır, yoksa kumpas ilişkilerinin satırlara dökülmüş hali midir? Mahçupyan okuyucularının kafasını şifreli mesajlarla karıştırmadan önce konumuna açıklık getirmelidir.

<p>Dünyanın en büyük havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST kapılarını açtı. Atatürk Haval

TEKNOFEST heyecanı Atatürk Havalimanı'nda başladı

Bodrum'un suyunu karşılayan Mumcular Barajı yüzde 10'luk seviyenin altına düştü

İETT tarihinin aynı hatta çalışan ilk şoför çifti

Van Gölü'nde binlerce yıllık mikrobiyalitler görüntülendi