• $13,1447
  • €14,9554
  • 756.641
  • 1811.21
16 Haziran 2015 Salı

Kobani’den etnik temizliğe: Pusu

ABD’nin orkestra şefliğinde yürütülen bir kampanya ile AK Parti’nin oyları düşürüldü ve HDP’nin barajı geçmesi sağlandı. Suriye’de ABD’nin havadan, PKK-YPG’nin yerden etnik temizliğe başlaması Türkiye’nin içine çekildiği istikrarsızlığın ilk sonucudur. Yerlerinden yurtlarından edilen on binlerce Arap ve Türkmen’in sınır kapılarına yığılmış hâli Batı ve işbirlikçilerinin acımasız yüzünü ortaya koyduğu kadar, bazı çevrelerin aymazlığını da kanıtlamaktadır.

Suriye’de Esad rejimine karşı 2011’de başlayan ayaklanma başlangıçta ılımlı unsurların önderliğindeyken daha sonra radikaller güçlendi. Bu yetmezmiş gibi bir de IŞİD belirdi. Hem Irak, hem de Suriye’de faaliyet gösteren bu yapılanma Irak’taki işgal güçlerinin Sünnilere yönelik zulmü sonucudur. Bu örgüt ülkesinin 35 yıldır savaşta olması nedeniyle son derece sert ve acımasız yöntemler uygulamaktadır.
Suriye PKK’sı, Esad’a karşı başlangıçtan beri sessiz kaldı ve Suriye halkına ihanet etti. YPG liderleri Esad’la anlaşıp, bunun karşılığında 2013’ten itibaren Kuzey Suriye’de kanton adını verdikleri devletçikler kurma olanağı buldular. Değişik görüşlere asla hayat hakkı tanınmayan bu kantonların kurulabilmesinin tek nedeni Esad’dan alınan icazetti. Esad, Türkiye’ye tuzak kurmak için PKK-YPG’ye bu olanağı verdi. 2014 yılında IŞİD, eylemlerini Irak’ta arttırdı, Musul’u aldı. Irak ordusundan binlerce zırhlı aracı, iki ülkede petrol ve gaz kuyularını ele geçirdi ve Kuzey Suriye’de sınır bölgelerine saldırdı. Bazı yetersiz uzmanlar bekleyedursunlar ABD müdahalesi olmadı. Türkiye bu olup bitenler karşısında ılımlı muhalefeti desteklemek ve savaşa asla girmemekle yetindi. Türkiye’yi kendi yerine bir kara savaşına sokmak ve IŞİD’le savaştırmak için çeşitli yöntemler kullanan ABD, IŞİD’in önünü açtı ve Kobani’ye yöneltti. Ekim sonunda hava bombardımanıyla IŞİD’i Kobani’den kovan ABD bunu 1 ay önce yapmamayı tercih etti. Amaç Kobani romantizmi yaratılarak akrabamız olan Suriye Kürtlerinin öldürüldüğü yaygarası koparttırmak ve TSK’yı savaşa zorlamaktı. IŞİD’in içinde Kürtlerin de olduğu gerçeği gizlendi, eylül sonunda ABD’ye giden Demirtaş angaje edildi, Kandil’deki savaş ağaları satın alındı.
Türkiye, ABD baskısıyla Suriye’deki PKK güçlerine bazı geçiş olanakları tanıdı. Kobani’den IŞİD’ı kovan ABD uçakları başka yörelerde de kara gücü olarak paralı asker PKK’yı kullanmaya başladı. Bu güçlerin asla Esad’la çatışmadıklarını hatta IŞİD’e karşı bazen Esad’la aynı saflarda bulunduklarını da kaydedelim. Görüldüğü gibi PKK, hem ABD’ye çalışmakta, hem Esad’a oynamakta, hem Türkiye hükümetinden dolaylı destek almakta, bu arada ‘barış süreci’ yürütmekte, hem de son zamanlarda Haseke ve Tel Abyad’da etnik temizlik yapmaktadır. Gerçi ABD de bir yanda Esad’a karşı olduğunu söylerken, öte yandan Esad Hava Kuvvetleri’yle koordinat paylaşımı içindedir. Böyle patrona uygun eleman.
Böyle bir PKK silah bırakır mı? ABD’nin desteğiyle bölgede IŞİD’e karşı koalisyonun kara gücü görevini üstlenmişken ve Kuzey Suriye’de devlet kurma hayalleriyle etnik temizlik yaparken neden silah bıraksın? Barış süreci ancak PKK’nın diğer ülkelerdeki politikalarını da kapsarsa bir anlam taşır. Oysa PKK, Kobani olayı sonrasındaki tüm eylemleriyle Türkiye ile değil ABD ile eşgüdüm içinde olacağını göstermiştir. HDP politikası Türkiye’ye pusu kurmaktan ibarettir. PKK’nın silah bırakması ve dolayısıyla barış süreci de Kobani’den itibaren tam bir hayaldir.

<p> </p>

Muhalefet liderleri Abdullah Gül'ün kapısını neden çaldı?

Konya'da kum fırtınası zincirleme kazaya neden oldu

Van'da aracın çarptığı ayı tedaviye alındı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Kasım 2021)