• $9,3083
  • €10,8386
  • 529.63
  • 1429.85
14 Mayıs 2015 Perşembe

Genelkurmay’ın Evren tavrı

Genelkurmay Başkanlığı’nın çekingen bir biçimde de olsa müteveffa Kenan Evren’e sahip çıkmasının Türkiye kamuoyu tarafından sempatiyle karşılanmadığını komutanlara hatırlatmak bir medya görevidir. Merhum Evren, her ne kadar cezası kesinleşmiş olmasa da yargılamaya konu olan eylemleri herkes tarafından bilinen bir sanıktı. Dava siyasal bir davaydı ve bu davada Türkiye kamuoyunu temsil eden siyasal güçlerin hemen tümü Evren’in karşı cephesindeydi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin son yıllarda zor bir dönemden geçtiği ortadadır. Ancak, ordunun her türlü güçlük karşısında bir kurum olarak sığınacağı ana kucağı Türkiye halkı ve onun meclisidir. Geçtiğimiz ay yıldönümü kutlanan 23 Nisan 1920 bunun tarihsel temelidir. Cumhuriyeti kuranlar en güç dönemde millete sığınmışlardır. Nitekim Balyoz ve Ergenekon davalarında mahkûm edilen TSK mensupları bu haksızlığa siyaset kurumunun önerisiyle ve 2010 halk oylamasında kabul edilen bireysel başvuru hakkıyla karşı durabilmişlerdir.
* * *
Evren’in Türkiye kamuoyunun yanı sıra dünyada da çok olumsuz bir şöhreti vardı. Kendisinin vefatıyla ilgili olarak 9 Mayıs tarihinde Fransız ‘Le Monde’ gazetesinde şu satırlar yer almıştır:
‘Otuz yıl sonra adaletin yakasına yapıştığı Kenan Evren hâkimlere yine hiçbir pişmanlığı olmadığını söyledi, ihtiyar asker Kasım 2013’teki duruşmada hastane yatağından verdiği ifadede ‘Yeniden yapmak gerekse aynı operasyonu yine yaparız, vicdan azabı duymuyorum’ dedi.
‘Türk Pinochet olarak adlandırılan Evren, emekliliğinde çıplak kadın tabloları meraklısı bir züppe ressama dönüştü. Bir Türk şirketi onun bir yağlıboya tablosu için 240 bin dolar harcadı. Evren, 1993 yılında ‘tabloya bakmadılar bile’ diyerek övünüyordu.

‘2010 yılındaki anayasa reformundan sonra Kenan Evren dokunulmazlığını yitirdi ve 2012 Nisan ayında eski Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya ile birlikte ‘devlete karşı suç’ işlemekten yargılanan ilk darbeci oldu. ‘Mahkemede yargılanmaktansa intiharı tercih ederim’ diyordu. Bu tehdidini hiçbir zaman yürürlüğe koyamadı.’
Genelkurmaya yönelik tavrımız ülkemizin en üst düzey bürokratlarının hesaba katması gereken yapıcı bir eleştiridir. Kimse bu eleştirimize ‘Atatürkçülük’ bahanelerine sığınarak saldırmasın, lafazanlık yapmasın. Genelkurmay’ın İnternet sitesinde eski dönemden kalmış TSK ile ilgili tanıtma yazısına bakıyoruz. Oradaki cümlelerde 5 kez NATO, 1 kez ABD sözcüğü geçiyor. ‘Atatürk’ ise ancak 3 kez. O halde?

<p>Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde yoğun  bakım yatak kapasitesi 3 kat arttı. 11 yataklı erişkin yoğun b

Cerrahpaşa'ya yeni yoğun bakım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu