• $9,4658
  • €10,996
  • 548.584
  • 1506.51
3 Ocak 2015 Cumartesi

Dresden-Kobani faşizm hattı

Almanya’da adına PEGİDA (Batı’nın İslamlaşmasına karşı Avrupa Yurtseverleri) denilen yepyeni bir örgütün birbiri ardından gelen eylemleri Hitler faşizminin hortlaması tehlikesini gündeme getirdi. Başbakan Merkel’in tüm uyarılarına rağmen her 8 Almandan biri bu Neo-Nazi örgütün eylemlerine katılmak istediğini belirtiyor. Halkın yüzde 49’u onlara sempati duyuyor, yüzde 30’u da PEGİDA’yı haklı buluyor (Die Zeit).
Türkiye’nin dışa kapalı ve belli kalıplara takılıp kalmış aydınları bu gelişmeleri anlamıyor. Onlar için Avrupa ve Almanya denilince demokrasi, insan hakları, özgürlükler akla gelir, zengin ve ‘kültürlü’ Almanların bu tür barbarca tavırları akıl alacak gibi değildir.
Oysa kapitalizmin temeli olan aydınlanma başından beri ırkçı ve sömürgeci, başından beri yayılmacı ve hegemonyacı ve özellikle İslam düşmanıydı. Onların ‘kültürü’ bunu gerektirir, sistemin fabrika ayarları böyledir. Liberal demokrasi de, faşizm de, Nazizm de kapitalizmin dönemsel ihtiyaçlarına göre kullandığı araçlardır.
Bugün, özellikle 2008’den beri küresel kapitalizm büyük bir ekonomik kriz içindedir ve bundan çıkamamıştır. Dünya sistemi tıkanmış ve geleceğe ilişkin büyüme projesi kalmamıştır. Bu nedenle sistemin merkez ülkeleri tarihteki her büyük krizde olduğu yine savaş politikalarına yönelmiştir. Rusya ve Ortadoğu’da yeni başlatılan çatışmalar bunun işaretidir. 2008’e kadar İslam dünyasına karşı ‘ılımlı’ dostlar yoluyla etkileşim politikası izleyenler o tarihten beri İslam’ı, bütün mezhepleri ve eğilimleriyle birlikte düşman görüyorlar. Ama onlar AB’yi ve Almanya’yı bu görüşlerine tam olarak katamadılar, Rusya’ya ve İslam’a karşı yeterince manipüle edemediler. Bu nedenle küresel kapitalizm, 1930’larda nasıl Hitler’i işbaşına getirip sosyalist Rusya’ya saldırttıysa aynı senaryoyu bugün yine sahneye koyuyor. Naziler nasıl Avrupa Yahudiliğini bitirdiyse, PEGİDA gibi örgütler de İslam’a karşı kullanılmak isteniyor.
Bu amaçla yürütülen operasyon çok ilginçtir. Küresel güçler çeşitli manevralarla sınırımızdaki Kobani (Ayn-el Arab) kentinde sembolik bir çatışma yarattılar. Bir yandan IŞİD üzerinden yaptıkları sistematik kampanyalarla dünyada İslam düşmanlığını körüklerken, Türkiye’yi de IŞİD’e yardım etmekle suçladılar. Ekim ayının başında PKK’nın bu yalana dayandırarak başlattığı saldırılarda 50’ye yakın yurttaşımız yaşamını yitirdi.
Türkiye’de 16 yaşındaki Yasin Boru ve arkadaşlarını hunharca katleden gözüdönmüş Kürt milliyetçisi fanatikler eylemlerine Almanya’da da devam ettiler, orada da Müslümanlara ve özellikle Suriyelilere saldırdılar. İşte PEGİDA, Dresden’de PKK’lılar ile onlara karşı kendilerini koruyan bir grup Müslüman arasında çıkan olayları protesto etmek bahanesiyle kurulmuş ve eylemlere başlamıştır. Almanya’nın bütün kentlerinde PKK’nın IŞİD’i protesto eylemleriyle, PEGİDA’nın Neo-Nazi mitingleri tam bir paralellik içinde yürütülmüştür. PKK ile birlikte Türk aşırı solu da PEGİDA’ya dolaylı destek vermiştir. Yeşiller Partisi’ne girmiş bulunan M. Kılıç adlı şahsın ‘AKP ile mücadele edilmeden PEGİDA ile mücadele edilemez’ şeklindeki faşizme mazeret bulan tavrı şaşırtıcı değildir. Zaten CHP tabanındaki bir kesim, ‘Kobani’nin Kürtlerin Kerbelası olduğu’ şeklindeki ilkel mezhepçilik tuzağına düştüğü için Müslümanlara karşı Neo-Nazilerle bile birleşmekten kaçınmamaktadır.
PEGİDA, eski bir aşçı ve reklamcı olup gasp suçundan aranırken Güney Afrika’ya kaçmış bulunan Lutz Bachmann tarafından 20 Ekim 2014’te kurulmuştur. Sosyal medyanın kullanılış biçimleri, eylemlerin organizasyonu, TV ekiplerinin İngiltere ve ABD’den gelerek hazır beklemeleri bu eylemlerin Turuncu devrimler serisini hazırlayanlara ait bir organizasyon olduğunu yeterince ortaya koyuyor.
Almanya’da yaşayan, CHP veya PKK sempatizanı olup şu veya bu nedenle PEGİDA’dan çok Türkiye hükümetiyle uğraşanlara seslenmek istiyorum: Yanlış yoldasınız, bu tavrınız sadece size ve ülkemize zarar verir. Dresden-Kobani treninden ilk istasyonda inin.

<p>Yere yatırıp yumrukladılar. Polis  şiddetinin görüntüleri çevredekiler tarafından kaydedildi. Sos

Polis şiddeti tepki çekti

WhatsApp 1 Kasım'dan itibaren bu telefonlarda desteklenmeyecek

Mersin Uluslararası Limanı'nda 60 kilo 950 gram kokain ele geçirildi

Hayvancılıktan sağladıkları gelirle 35 ülke gezdiler