• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
14 Ekim 2014 Salı

Devlet kurma takıntılı PKK

PKK, neden Kobani konusunda ‘sokaklara çıkın’ çağrısı yaptı? Ortaya çıkacak vahşet manzarasını öngöremedi mi? Bence basit gerçek şu ki örgüt yönetiminin değişik bir mantığı var. Tüm totaliter siyasal örgütler gibi PKK da vizyonunu bir devlet kurmaya ve korumaya yöneltmiş durumda. Kendini bir devlet olarak görüyor ve siyasetin aktörlerini de devletlerden ibaret sanıyor.

Türkiye’de insan ölümleriyle sonuçlanan eylemlerden sonra hiçbir demokratik hükümet Kobani’ye PKK’nın istediği biçimde yardım edemezdi, ederse kamuoyundan büyük tepki görürdü. Ama önderlik tarafından atanmış ve yıllardır değişmez bir grup olarak kalan Kandil ‘demokratik hükümet’ kavramını bilmez. Bu nedenle şiddet eylemlerinin TC’yi zorlayacağını, PKK taleplerini reddetmenin çok zararlı olacağı denklemiyle istenilen noktaya ulaşılacağını sandılar. Oysa, kamuoyunun hassasiyetini dikkate almayan bir devlet anlayışı tarihte kalmıştır. PKK, tıpkı içinden çıktığı sol gibi klasik devlet tapıncı içindedir, eylemde, tepeden inmeci modernlikte ve din düşmanlığında eski devleti örnek almaktadır.
Eylemlerin Türkiye kamuoyunu hiç dikkate almaması bir yana asıl seslenmek istediği yer dışarısıdır. Kobani kampanyası tıpkı Gezi eylemleri gibi aslında Batı devletlerini iknayı ve Türkiye’ye karşı harekete geçirmeyi amaçlıyordu. PKK’nın Suriye sorumlusu Müslim Salih işte bunun için hâlâ ülke ülke dolaşıp ABD bayraklı gösterilerle destek istemekte. Yazık! Bilmiyor ki eski çamlar bardak oldu. Ne Batı’nın artık o eski gücü var, ne de Türkiye’de Batı’ya pabuç bırakacak bir yönetim. Hakka değil devlete yani güce tapanlar en sonunda kimi güçlü görürlerse ona kapılanırlar ve ABD savaş uçaklarının desteğiyle ulusal kurtuluş mücadelesi verdiklerini sanırlar.
Olay nedir? Ülkemizin IŞİD’den yana olduğu yalanını yaydılar. Halbuki, Türkiye’nin merkezi bile ülkemizde bulunan Özgür Suriye Ordusu’nu (ÖSO) desteklediğini bilmeyen yoktu. Suriye muhalefetindeki aşırı unsurlar ise Esad güçleri kadar ÖSO ile de çatışıyorlardı. O ortamda, PKK mücadeleye katılmayıp Esad’la anlaştı. Suriye rejimi de ona bir bölgede otorite kurma imkanı sağladı. Baasçı Esad rejimi, Suriye’de yaşayan ve yine Baasçı olan eski Saddam generallerini el altından destekliyordu. Bunlar IŞİD komutanları oldular. Amaç yine ÖSO’ya darbe vurmaktı. Bu entrikalar içinde güçlenen IŞİD tüm aşırıları etrafında topladı ve PKK’ya da, Esad’a da vurmaya başladı. Rojava devrimi diye bir olay yaşanmamıştır, bu bir imajdır, tek bir örgüt Esad’ın izniyle bölgeye egemen olmuştur. Şimdi de Rojava’da çatışma vardır. İŞİD’çiler ve PKK bu çatışmanın taraflarıdır. ABD gibi okyanus ötesinden gelmeyip çoğu o bölgenin adamıdır. Aralarında Kürtler ve Rojavalılar bile vardır. Evet, Kürtlere haklarının tümü tüm ülkelerde verilmelidir ama kimin devlet sahibi olup kimin olmayacağı sadece tarihi ilgilendirir.
Türkiye Kobani’ye yardımı engellememiştir. PKK sıkışınca yaptığı hataların bedelini başkalarına ödetmek istiyor. ABD uçakları IŞİD’i bombalayacak, atılan bombaların parasını da Barzani ödeyecek, Türkiye para ve sağlık yardımı yapacak, sivilleri ağırlayacak... Bunlar yapıldı zaten, başka? İstenen Türkiye’nin kilometrelerce öteden bir koridor açıp binlerce PKK’lı savaşçıyı Kobani’ye geçirmesidir. Suriye ile savaş anlamına gelecek bu eylemi Türkiye neden yapsın? CHP-PKK ittifakı Türkiye’nin ‘kısa bir dönem için ve bir defacık’ Kobani’ye müdahale etmesini bile önerdi. Bu kandırıcı üslup aslında Türkiye’ye kurulan tuzağı deşifre etmiştir. ABD’nin Kuveyt’e müdahale etmesi için Saddam’ı önce kışkırttığını sonra bu müdahale bahanesiyle Irak’a saldırdığını unutmadık. Emin olunuz ki, bugün ‘Türkiye Kobani’ye yardım etsin’ diyenler, yarın ‘işgalci Türkiye, defol’ diye bağıracaklardır.
PKK, Esad’la dans ederek kurduğu devletini kurtarmak için şimdi IŞİD’e karşı göz yaşartıcı insanlık nutukları atıyor. Bu nutukları her duyuşumda gözümün önünden 250 bin kişinin katili Esad’ın kurbanı olan Türkmen, Arap ve Kürt masumların cenazeleri gelip geçiyor.

<p>4 gündür Türkiye'nin farklı illerinde yaşanan orman  yangınlarına müdahaleler devam ederken son o

Yangın nedeniyle otelden tahliye edilen Songül Karlı korku dolu anları anlattı

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı