• $13,5299
  • €15,3911
  • 772.677
  • 1809.65
15 Nisan 2014 Salı

Çağdaş barbarlık düzeyi

‘Çok karanlıktı, hiçbir şey görülmüyordu, bir çığlık duydum, ninemin sesi olduğunu sandım ama o artık yok olmuştu’.
9 yaşındaki Nebile Pakistan’dan babası ve kardeşiyle gelmişti. Bir üyenin girişimi sonucu ABD kongresinde Silahlı İnsansız Hava Araçları’nın (SİHA) yerel halk üzerindeki etkileri tartışılmaktaydı. Nebile’nin elinde kendi yaptığı resimler vardı, tüm çocuklar gibi o da günlük yaşamını çizmişti. Evi, dağlar arasındaki köyü, ağaçlar... Bu çocuk resminin dünyadaki diğer çocuk resimlerinden önemli bir farkı vardı. Gökyüzünde sürekli bir tehdit olarak dolaşan iki kara siluet: Amerikan Predatorları. Predator markalı SİHA’lar bölgedeki çocuk resimlerinde mutlaka yer alıyor.
2012 yılının o Ekim gününde, Nebile’nin ninesi 67 yaşındaki Mümine Hanım, evinin bahçesinde sebze toplarken çağdaş barbarların fırlattığı bir füzeyle yok edildi. Nebile’nin ağabeyi 13 yaşındaki Zübeyir ‘babaannem bin parçaya ayrıldı' diyordu. Zübeyir, ‘biz çocuklar açık havada predator gelir diye okula bile gitmeye korkuyoruz’ diye ekliyor.
Nebile’nin babası bunun bir kaza olduğuna inanmıyor. Bir otomobilin hedef alındığı iddiası tipik bir Amerikan yalanı. Çünkü yakınlarda bir aracın geçebileceği yol yok. Pakistan’ın Kuzey Veziristan bölgesinde çok sayıda sivil bu şekilde hedef gözetilerek katledildi.
Yeni Amerika Vakfı’nın rakamlarına göre ABD 2002 yılından beri silahlı İHA’larla Pakistan’da 365 hava saldırısı yapmış ve sadece bu yolla 3400 civarında insan öldürmüştür. Vakfa göre bunların en az 300’ü kesinlikle sivillerdir. Yemen’de bu rakam en az 60’ı sivil olan 880 insandır. Aynı saldırılar Afganistan’da sürmektedir ama rakamlar bilinmemektedir. ABD aynı araçları Afrika Boynuzu’nda Somali’de, Cibuti’de, Etiyopya’da kullanmakta. Şimdi Nijer ve Orta Afrika üzerinden Batı Afrika ülkeleri de hedef alınmış oluyor. ABD, Predator kullanımını başka İslam ülkelerine doğru genişletecek gibi görünmekte. Milyarlarca insan terör tehlikesi propagandasının yanı sıra korkuyla da sindirilmek isteniyor. Boş çaba.
Onlarca sivili öldürdükten sonra vicdanen tükenip istifa eden pilot Brandon Bryant’ın anlattıklarına göre SİHA’ların uzaktan kumandası binlerce kilometre ötede ABD’nin Yeni Meksika eyaletindeki hava üssünden yapılmakta. Bryant, ısısı 17 derecede sabitlenmiş ve içine 14 bilgisayar yerleştirilmiş bir konteynerde 5 yıl görev yapmış. Elinin altında 4 klavye, bir düğmeye basması dünyanın öbür ucunda birilerinin ölmesi için yeterli. Predatordan ‘Hellfire’ füzesinin yola çıkması ile hedefe varması arasında 16 saniye var. Onu isyan ettiren son görevinde Bryant, patlamaya 7 saniye hâla hedef alınan ağıldan bir çocuğun dışarı çıktığını fark etmiş. ‘Çocuk var’ diye bağırmış. O an içinde füzeyi hedeften saptırmak hala olanaklıymış. Ne var ki komutanı ‘çocuk değil köpek’ diyerek Bryant’ı susturmuş. ‘Ama iki ayaklı’ diye bağıran Bryant’a verilen cevap korkunç: ‘İki ayaklı küçük bir köpek o'.

Çağdaş barbarlık düzeyi buralarda!

Predatorları sadece askerler kullanmıyor. Türk zenginlerinin gözde tatil ülkesi Şeyşel Adaları’nda yeni bir üs kurulmuş, burada SİHA’ları kullanarak insanlara bomba yağdıranlar özel bir şirketten kiralanmış taşeron bilgisayarcılar. Bunlar kim? Sorumlulukları ne? Belki de uyuşturucu bağımlısı, kola ve çikolata ile beslenip iki heavy metal parçası arasında düğmeye basıp Müslüman çocuk öldürmekten zevk alan tipler bunlar. Uluslararası Af Örgütü temsilcilerine göre ABD bu eylemleriyle ‘haydut devlet’ sıfatını hak ediyor. İşte bazı Müslümanların hayranı oldukları, himayesine sığındıkları, diğer Müslümanları ispiyonladıkları ve sözde ‘iman ile tekniği birleştirmiş ülke’ böyle bir şey.
ABD’nin üst düzey memurları arasında operasyon merkezlerini ziyaret edip bu düğmelere zevk için basan var mı? Her fırsatta Türkiye’nin işlerine burnunu sokan Riccardione bu barbarlıktan hiç rahatsızlık duymuyor mu? Evinde beslediği ‘Hodja’ ile Türkiye’yi kontrol edebileceğini sanan ABD ‘rejim’i, tam tersine bu ‘hodja’ yüzünden halktaki ABD nefretine zirve yaptırdığının farkında değil mi?

<p>Peki, Türk Devletleri Teşkilatı'nın hedefi ne? Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti teşkilat için yen

BAE ile yeni dönem... Mısır ve İsrail ile ilişkiler normalleşir mi?

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor