• $16,8237
  • €17,5872
  • 975.859
  • 2466.91
18 Temmuz 2015 Cumartesi

Bir sol liberalin 50 tonu

10 Yıl önce ülkesinin en sevilen lideriydi. Bugün hemen herkesin nefret ettiği biri. Sol liberalizm ile ‘yeni sol’ yarattığını iddia eden ve Türkiye’de de epey taraftar bulan eski İngiliz Başbakanı Tony Blair artık bulvar gazetelerinin manşetlerinde bir magazin figürüdür.

Üç gazetecinin kaleme aldığı ‘Blair İnc.’ adlı kitapta zamanın genç ve iddialı siyasetçisinin nasıl ‘ayaklı yazar kasa’ lakaplı paragöz bir iş takipçisine dönüştüğü anlatılıyor. Bu konudaki tepkiler o düzeye varmış ki, Filistin konusuyla ilgili Ortadoğu Dörtlüsü’ nün 2007 yılından beri arabulucu görevini yapan Blair’in Mayıs ayındaki istifası herkese rahat bir nefes aldırmış.
Filistin konusunda katkı yapması beklenen liberal Blair, Irak müdahalesini savunurken Saddam’ın kitle imha silahları bulundurduğu yalanına da destek vermişti. Daha sonra gerçeğin ortaya çıkması ona kamuoyunda B-Liar (yalancı) adı takılmasına ve Bush’un finosu sıfatının yakıştırılmasına neden olmuştu. Bush bile politikadan ayrıldıktan sonra hiç olmazsa sessiz kalıp Evren gibi ressamlığa başlamışken, Blair’in bilinen liberal küstahlıkla büyük siyaset uzmanı havalarına girmesi rahatsızlık uyandırmıştı. Ortadoğu’yu kan ve ateşe bulayan politikaların mimarlarından biri olan Blair’in barış için en küçük bir katkıda bile bulunmayıp İsrail’in yanında yer alacağı açıktı. Ama İngilizleri daha çok rahatsız eden Blair’in bu işe tüm zamanını ayırmak yerine kendi finans danışmanlığı işlerini ön plana alıp, Filistin’i ek iş olarak görmesi oldu. Ortadoğu Dörtlüsü temsilcisi Blair’in 12 korumayla yaptığı yılda 350 bin kilometrelik uçak seyahatlerini yok yere ödemek İngilizleri bıktırdı. Blair’in ayda birkaç gün kaldığı ve aylığı 100 bin avro olan Kudüs’teki otelinde başta JPMorgan olmak üzere birçok şirkete hizmet verdiği bu arada ortaya çıktı.
Blair de tıpkı birçok sol liberal gibi oldukça pervasız ve pişkindir, o kadar ki Filistin arabuluculuğundan ayrılır ayrılmaz bir Yahudi örgütünün Avrupa temsilcisi olmuş ve kartvizitinde bulunan çok sayıda ünvana birini daha eklemiştir. Bill ve Hillary Clinton gibi Tony ve Cherie Blair de liberal örnek çift olarak siyaset, ticaret ve insaniyet alanlarının üçünde de at oynatmaktadır. Bir yandan Mısır’da Sisi, Kongo’da Kagame, Gine’da Alfa Conde gibi diktatörlere danışmanlık yaparken diğer yandan Hayim Şaban ve Robert Murdoch gibi siyonist milyarderlerin parasıyla insani yardım faaliyetlerini de ihmal etmiyorlar. Petrol yatırımları, strateji ve güvenlik danışmanlığı, yönetim ve tanıtım uzmanlığı: Blair’in kontrolden kaçmak için birbirinin içine gizlenmiş ve kimisi adres olarak sadece posta kutusu kullanan çok sayıda şirketi bu konularda aktiftir.
Tony Blair sol liberal ideolojinin gereklerine uygun olarak aynı zamanda bir medya maymunudur. Gecede kaç kez ilişki kurduğunu anlatacak kadar da düzeysiz olan buu sol liberal liderde grinin 50 tonunu da bulmak mümkündür. Paparazzilere bakılırsa Fox TV’nin patronu Murdoch kendisinden 37 yaş küçük olan eşi Wendi ile Blair arasında bir ilişki olduğundan kuşkulanmış ve gazetelerinde ona karşı bir kampanya başlatmıştır. Wendi dedikodusu çıkar çıkmaz nasıl bir rastlantıysa Murdoch ile Blair’in iş ilişkileri de sona ermiştir.
Sonuçta Tony Blair birkaç saat arayla hem Putin’le, hem de Ukrayna lideriyle görüşüp birinden yüklü bir konferans ücreti, diğerinden ise yeni bir mukavele almayı başarabilmiş biridir. Hem solcu, hem liberal, hem de İngiliz, işte kapitalizmin en tehlikeli kokteyli.
Ramazan Bayramınızı kutlarım. Değerlere sahip çıktığımız bu günde kendi değerini yitirmişlerden bir örnek.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı