• $8,6447
  • €10,1421
  • 491.223
  • 1407.46
17 Ocak 2016 Pazar

Bay Mahçupyan'ın olağan dünyası

Etyen Mahçupyan yine hayali bir analiz yapmış. Artık olağan bir durumdaymışız ve onun AKP dediği AK Parti olağanüstü döneme alışık liderlik tarafından yönetildiği için olağan koşullara ayak uyduramıyormuş!

KAVGA ARAYAN LİDERLİK
Mahçupyan yazılarında laf ve fikir sokuşturma taktiklerini paralel olarak kullanıyor. Yazar, AK Parti’de “kavga arayan, birilerini düşman bellemeden enerji üretemeyen bir yapı olduğunu” iddia ediyor. Ve bu “kavga arayan liderliğin” siyaseten partiye zarar verdiğini ileri sürüyor. Mahçupyan şöyle diyor: “İnandırıcı bir tehdit yokken agresif bir yaklaşımın kullanılması halinde tabanda eli oy vermeye gitmeyenlerin sayısı hızla arttı. Buna karşılık gerçek bir tehdidin varlığında AKP’nin yumuşayan yaklaşımı toplumsal desteği beklenmedik bir düzeye çıkardı.”

Mahçupyan burada daha önce yine dillendirmiş olduğu 7 Haziran seçimleriyle ilgili iddiasını üstü örtülü biçimde tekrarlıyor. O seçimdeki oy kaybının nedenini AK Parti kurucu liderinin kampanya sırasında yaptığı politik konuşmalara bağlamak istiyor. Oradaki başarısızlığın renksiz ve ruhsuz başlayan bir seçim kampanyasından ve siyaseten yanlış adaylardan kaynaklandığını gizlemeye çalışıyor. 1 Kasım zaferini de “yumuşayan yaklaşıma” bağlıyor ki bu tamamen gerçek dışıdır. 1 Kasım’a kadar terör ve diğer tehlikeler karşısında ne kadar kararlı bir tutum alındığını ve seçmenin de bu sert tutumu destekleyerek oyları Ak Parti’ye yağdırdığını gizlemeye çalışıyor.

AYAK BAĞI KADROLAR
O dönemde yumuşayan birileri vardı ki onlar da CHP ile koalisyon kurulmasını savunup daha sonra bu önerinin yanlışlığı ortaya çıkınca mahcup olmayanlardı. Mahçupyan, mahcup olmamak bir yana 1 Kasım seçimlerini kuruluş ruhuna dönerek kazanan parti liderliği hakkında şu cümleyi kullanacak kadar da pervasız: “Kuralsızlığı ve denetimsizliği bir miktar anlaşılır ve hatta zorunlu kılan bir dönemin ortaya çıkardığı ‘kadrolar’ ve zihniyet yeni dönemde birer ayak bağı haline gelebilirler”.

Ancak Mahçupyan’ın yazısında olağandışı olmakla kalmayıp akıldışı olan bir saptama var. Türkiye normalleşiyor ve olağanlaşıyormuş. Yazar şöyle diyor: “Toplum zaten ayakta olan bu partinin sıradan, olağan, normal bir dönemi de yönetip yönetemeyeceğini görmek isteyecek. ”Türkiye’de, Ortadoğu’da, hatta dünyada durumun normalleşmekte olduğunu iddia edebilecek başka biri var mıdır? 2008 Ekonomik krizinden beri her gün gelen iflas haberlerinden, Güney Çin denizinden Ortadoğu’ya, Ukrayna’dan Batı Afrika’ya kadar her tarafın kan ve ateş içinde olduğunu hatırlatmaya gerek yok.

AB ADINA YUMUŞATMA
Her gün terör ve şehit haberleri gelen Türkiye’ye Fransız kalan Mahçupyan’a Fransa’nın da üç aydır ülke çapında olağanüstü hal ile yönetildiğini hatırlatsak durumun vahametini anlayabilir mi acaba? Kaldı ki bir parti liderliği örgütünü iyi günde, kötü günde, yenilgide, zaferde, krizde, istikrarda yöneten deneyimli bir liderlik olmalıdır. Siyaset biliminin neresinde parti liderliklerinin olağan ve olağanüstü dönemlere göre değişebileceğini öne süren teoriler vardır? Acaba Mahçupyan’ın amacı AK Parti’nin yumuşatılmasını ve AB adına ehlileştirilmesini sağlamaktan mı ibarettir? Ülkemiz dıştan ve içten saldırı altındadır. İşte tam da bu nedenle Türkiye’de yerli ve milli olmanın zamanıdır. Bu konuyu tekrar ele alacağım.

TUZAK
Mahçupyan’ın bana yönelik alaycı ifadesine onun arzu ettiği biçimde cevap vermeyeceğim. Beni tuzağa düşürüp kendisinin “Oportünist” yazısında yaptığı gibi düzeysiz bir ağız dalaşına çekmek istiyor. Ben bu oyuna gelmem ama kendisi dürüst ve sorumlu bir yazara yakışır şekilde davranıp, “Oportünist” yazısında kullandığı her bir cümleyi okurlarına açıklamadığı sürece şaibe altında kalacaktır.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Bu yıl İstanbul Atatürk Havalimanı'nda dördüncüsü düzenlenen Hav

TÜBİTAK Başkanı Mandal, Akşam TV'ye konuştu: “TEKNOFEST, gençlere teknolojiyi deneyimleme imkanı sunuyor”

Bodrum'un suyunu karşılayan Mumcular Barajı yüzde 10'luk seviyenin altına düştü

İETT tarihinin aynı hatta çalışan ilk şoför çifti

Van Gölü'nde binlerce yıllık mikrobiyalitler görüntülendi