• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
26 Mayıs 2015 Salı

Aydın Doğan ve ABD’li dostları panikte

Mısır üzerinden idam tehditleri savuran Aydın Doğan’ın ABD’li dostları panik halinde kaleme sarılmışlar. New York Times (NYT) endişeliymiş, lobi harekete geçmiş. Tabii ABD’nin referans gazetesi NYT endişeli olunca her cenahtaki değişik ABD yandaşları da kendilerini belli etmekteler. Sayın Cumhurbaşkanımızı ve hükümetimizi bu odakları endişelendiren kararlı tutumlarından dolayı kutlarım.
NYT ne zaman endişelenir? Dünyanın dört bir tarafından suçsuz günahsız insanlar gizli CIA hapishanelerinde işkence görürken NYT endişelenmez. Müslümanlar sorgusuz sualsiz yıllardır Guantanamo’da tutulurken NYT susar. Irak’ta 3 milyon, Suriye’de 300 bin Müslüman ölürken, Mısır’da darbe yapılırken, devlet başkanları hakkında idam kararları alınırken NYT kıpırdamaz. Noam Chomski gibi çok değerli düşünürler NYT’nin ABD’nin işine geldiği şekilde nasıl bazı ülkelerdeki sorunları abartıp, bazı ülkelerdeki zulmü hasıraltı ettiğini kanıtlamıştır. 2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre NYT, Filistin’de İsrail’in suçlarını sistematik olarak gizlemiştir. NYT örneğin ABD’ye sığınan eski Nazi casusları hakkında bir haber yapıyorsa bunun nedeni ABD’nin eski Nazileri kullanmak şeklindeki sistemli politikasını gizlemek içindir. 1940’larda Polonya’daki Nazi ölüm kamplarını bildiği halde gizleyen NYT, şöhretini bu tür Doğanvari çarpıtmacı gazetecilik anlayışına borçludur.
İnsan hakları konusuna NYT gibi çarpık bakmayan herkes Türkiye’de önce şu soruları sormalıdır: 1979’da Aydın Doğan Abdi İpekçi cinayeti sonrası medyaya nasıl girmiştir? 1994 yılında Erol Simavi sürgüne gidince Aydın Doğan Hürriyet’i nasıl ele geçirmiştir? Bugün ‘Cumhurbaşkanı’na Sesleniyoruz’ başlıklı çağrılar yapıp ‘bizi sürgüne mi göndereceksiniz’ diye soran Aydın Doğan’ın aklına başka bir ceza değil de neden ‘sürgün’ gelmiştir? Aylar boyu aleyhinde kampanya yaptıkları Hrant Dink öldürülünce neden Doğan Medya yazarları koro halinde ‘örgüt yok’ kampanyası yapmışlardır? Aydın Doğan’ın gazetesindeki şakağına tabanca dayanmış savcı fotoğrafı bir tehdit midir? Paralel yapının kozmik odadan çaldığı 28 Şubat belgeleri çerçevesinde Doğan’a dava açabilecek savcılar tehdit mi edilmiştir? Aydın Doğan önce bu soruların cevabını vermeli, ABD’yi, NATO’yu ve yabancı askeri güçleri sonra yardıma çağırmalıdır. Hiç inandırıcı olmayan tarafsızlık iddiaları ardında kişisel çıkarlarını yabancıların çıkarlarıyla birleştirenler her şeyden önce halkın vicdanında mahkûm olurlar. ABD buna ne yapsın? Amerikalıların ‘our boys’ dedikleri birinin geçenlerde cenaze töreni vardı, Amerikalıların bu törene neden katılmadıklarını Aydın Doğan anlayabiliyor mu?
Doğan’a bir bakıma teşekkür borçluyuz. ABD Senatosu’nda Gülen’le ortak lobi çalışmaları ve ABD’de yaptırdığı yayınlarla Washington’ın 7 Haziran seçimlerine nasıl müdahale ettiğini istemeden de olsa ortaya çıkarmıştır. Okyanus ötesi mihrakların temsilcileri Doğan Medya ve Gülen Medya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Başkanlık Sistemi’ önerisini çökertmek için her yolu mubah görüyorlar. İki medya grubu da geçmişte kendilerinin de ‘terörle ilişkili olmakla’ suçladıkları HDP’ye ve onun Amerika destekli lideri Selahattin Demirtaş’a bel bağlamışlardır. Seçimlerdeki uluslararası komplo ve dış müdahale bu kadar açık olduğuna göre şunu vurgulayabiliriz: Türkiye’yi dışarıya peşkeş çekenlere karşı olan herkes, Doğan ve Gülen’e ‘hayır’ ve Demirtaş’a da ‘seni seçtirmeyeceğiz’ demelidir.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!