• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
31 Ocak 2011 Pazartesi

Yeni liderlik

Bence daha iyisi bulunamazdı. 'Zamanın ruhuna' bu kadar uygun düşeni olmazdı.Davos'ta bu yılın ana teması 'yeni gerçeklik'.
Doğudan batıya, dünyanın dört bir tarafındaki gelişmeleri farklı bakış açılarıyla görmek zorundayız.
Bakan Ali Babacan, CNBC-e Davos Özel Oturumu'nda 'Biraz kapalı söylüyorlar ama herkes yeni gerçekliği anlatırken, dünyanın güç merkezinin Doğu'ya kaydığını vurguluyor' dedi.
Rusya'nın nicedir geri planda kaldığı ABD hegemonyasındaki tek kutuplu dünyanın kodları da çözülüyor. ABD yok oluyor değil ama Çin, Hindistan, Brezilya gibi ülkeler ağırlıklarını her geçen gün daha fazla hissettiriyor.
Geçenlerde yazmıştım, ne kadar çok tepki geldi; 'Mesut Yılmaz artık Türkiye farklı liderler istiyor. Biraz daha muhafazakar liderler...' demişti.
Bana kalırsa teorik ve pratik anlamda yeni tür muhafazakarlık şekilleniyor. 
Kalıplar burada da yıkılıyor.
Daha iyi bir dünya arayışını sahiplenme iddiasındaki liderlerin yepyeni söylemlerle ortaya çıkması şart. Obama'nın gelişi buna en uygun örnektir.
Tunus, Mısır ve Yemen'de yaşananlar, Cezayir ve Ürdün'deki kıpırdanmalar halkların nasıl bir liderlik ihtiyacı içinde olduğuyla ilgili.

FELAKET GIDA FİYATLARINDAN ÇIKACAK
Rakamları derinlemesine analiz edince farklı gerçekliklerle karşılaşıyoruz.
Mısır'da geçen yıl yüzde 5'in üzerinde büyüme sağlanmış. İşsizlik yüzde 9. Gayet normal.
Ama dikkat...
Gıda fiyatları yüzde 17 artmış. Üzerinde durulmuyor ancak bu dert dünyanın bütün bölgeleri için baş ağrıtacak derinlikte. Küresel ısınma gıda üretimine ciddi darbe vurdu. Buna karşın Çin, Hindistan ve Brezilya gibi yeni gelişen ülkeler yüksek nüfusları nedeniyle müthiş bir talep patlaması yaratıyorlar. Ve acı olan, global trend böyle devam edecek.
Sosyal patlama halindeki ülkelerin kuşbakışı analizi çarpıcı veriler ortaya koyuyor.
İran'ı da işin içine katınca Ortadoğu ülkelerinde 25 yaş altı gençlik, toplam nüfusun yüzde 65'ini oluşturuyor. Eskisi gibi de değil, okuma yazma oranları yüzde 70'lerin üzerinde. İnternet kullanma oranları yüzde 20-50 arasında değişiyor. Ve bunlar gençler. Yani yüksek teknoloji bir yandan protestoculara organize olma imkanı sağlarken, diğer yandan olup bitenlerin bütün dünyada eşzamanlı olarak öğrenilmesine yardımcı oluyor.
25-30 yıldır demir yumrukla ülkelerini yöneten, kapalı toplumları baskı altında tutarak adeta diktatörlük yapan liderler için alarm zilleri yüksek sesle çalıyor. Bugüne dek halkların hissiyatını önemsemeden, çoğu konuda ikiyüzlü politikalar yürüten liderlerin koltuğu sallanıyor.
Erdoğan bir Ortadoğu turundan sonra görüştüğü bütün liderlerin Filistin konusuna kayıtsız kalmaları karşısında dehşete kapılmış ve yanındakilere 'inanamıyorum' demişti, öyle... Bitmez görünen iktidarlarını bazı konuları görmezden gelerek Batı'yla kurdukları ittifaklara borçlular.

UCUBE BİLE OLSA HEYKEL KARS'TA KALMALI
Türkiye bu ülkelerin hiçbiriyle kıyaslanamaz. Ancak demokrasi rüzgarları hep daha güçlü esecek yön arar. Toplumsal talep çok güçlü.
Hükümetle liberal kanat arasındaki ayrışmayı yeni dinamiklere bağlıyorum.
Türk toplumu, daha yüksek refah seviyesine ulaşmak için reform istiyor. Daha demokrat bir ülkede yaşama arzusuyla statükonun değişimini savunuyor. Liberal kanat, çoğu kere kayıtsız şartsız destek vererek yanlış yapmıştı. İktidarın da ihtiyacı olan, yanlışa yanlış, doğruya doğru diyecek bir duruştu.
Sanırım, sanata ve sanatçıya karşı üretilen politikalar da liberallerin tepkisini çekti.
Hükümetin verdiği reaksiyon, liberallerin hükümet üzerindeki ağırlığının hiç de az olmadığının kanıtı.
Çok saygı duyduğum Emre Kongar, Cumhuriyet'teki dünkü yazısında, iktidarların sanat karşısındaki tutumlarını ele almıştı. Sanat, edebiyat ve bilimin özgür düşünce istediğini vurgulayarak...
Arkadaşımız Şenay Yıldız bugün Ali Artun'la sanat-siyaset-iktidar ilişkilerini irdeleyen çok başarılı bir röportaj gerçekleştirdi.
Yeni liderlik, sanata ve düşünceye derin bir saygı ve bağlılık istiyor. Bakın Mısır'da en çarpıcı olan görüntü hangisi? Diktatörü indirmek için canı pahasına sokaklara dökülen halk, müzelerin önünde 24 saat nöbet tutarak yağmacılara karşı tedbir alıyor. Kendi tarihsel mirasını koruyor.
O heykel, ucube bile olsa Kars'ta kalmalı.

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti

İşte kilo verdiren besinler! İşte listede yer alan yiyecekler...

Simpsonlar'ın kehanetleri şok etkisi yarattı! Koronanın bitiş tarihini verdi