• $13,4741
  • €15,2602
  • 795.364
  • 2011.16
24 Ağustos 2011 Çarşamba

Yeni dünya

Kaddafi'nin, iktidarını tümüyle yitireceğinin kesinleştiği dakikalarda, petrol devlerinin Libya'daki çıkar ve hedefleri gündeme geliverdi.
Hiç zaman kaybetmeden 'İtalyan Eni, Fransız Total, Rus Gazprom ve Çin'in devlet şirketi CNPC', Libya petrolleriyle ilgili uluslararası harekata başlamıştı bile.
Sürpriz mi?
Değil.
Sonu baştan belli gerçek hayat filmleri gibi...
En sonuncusu Irak olan sayısız örnekten biri daha...
Müthiş bir zamanlamayla Obama, Esad'a 'artık çekil' mesajını veriyordu. Kaddafi'nin dramatik sonunu seyrederken, Esad üzerinde yaratacağı psikolojik etkiyi hesaplamış olmalılar. Saddam'ın akıbeti unutulmuş değil. 
Arap baharı gerçekten de çiçek açıyor!
Ama farklı coğrafyalarda...
Uluslararası ajanslar kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors'un Başkanı'nın istifa haberini de aynı dakikalarda veriyordu. Süper güç ABD'nin reyting notunu düşüren ve global ölçekte finansal dalgalanmaya yol açan
S&P'nin Başkanı da, görevi bırakmak zorunda kalmış. Bedel ödeyen sadece devlet başkanları değil yani...
Devam edelim...

AVRUPA DURMUŞ, ÇİN UÇUŞTA

ABD'nin en etkili isimlerinden, Başkan Yardımcısı Joe Biden dün Çin'de 'yükselen güç Pekin' yönetimine teminat vermeye çalışıyordu:
'ABD, borçlarını ödeyecek güçtedir, hiçbir zaman da ödeyemez hale gelmeyecek.'
ABD hazine kağıtlarının en büyük müşterisi Çin. Karşılıklı bir bağımlılık ilişkisi tesis edilmiş durumda. Çin, adeta ABD'yi finanse eder pozisyonda.
Çin artık her yerde. 'Ucuz ve kalitesiz mallarıyla bütün ülkeler aleyhine ticaret dengesizliği yaratıyor' denilerek küçümsenebilecek boyutları çoktan aştı. Hikaye, on yıl kadar önce böyle başlamıştı. Şimdi Afrika'daki en büyük yatırımcı. Ne kadar ilginç, yerkürede şarap tüketimi hızla artıyor ya... Fransa'nın en ünlü bağlarını da Çinliler kapatmış. Adeta bütün Fransa'da...
Avrupa kan kaybediyor ama ticari hırslarından vazgeçmiyor. Rakamlar açıklanalı 24 saat olmadı, ilk çeyrekte Almanya sadece 0.1 büyüyor, Fransa sıfır. Avrupa ekonomisinin iki motor ülkesi yerinde sayıyor. Çok sayıda ülke eksilerde. Yunanistan mesela, eksi 4.5... Hızla küçülüyor. Sadece İspanya'nın işsizlik oranı yüzde 20'nin üzerinde. Genç işsiz oranı ise yüzde 50. Bunlar 'birer rakam gibi' gözüküyor ama yaratacakları sosyal çatışmaları düşünmeye çalışalım. İki hafta önce Londra'da, iki yıldır Paris'te tekrarlanarak patlak veren sokak olaylarını anlayalım. Her biri insanlık için 'uyanın' mesajı... Huzur ve refah her yerde yoksa, hiçbir yerde olmaz.

YENİ TÜRKİYE
Uluslararası rekabet işte bu tablolar nedeniyle daha da çetin hale gelecek, hatta acımasızlaşacak. Siyaset de öyle. Lenin tanımlamış ya 'Siyaset, ekonominin en yoğunlaşmış halidir' ...
Düzeltici savaş teorilerinde haklılık payı var. Küresel sistem, ayağa kalkabilmek için savaş ve çatışmalara bel bağlıyor.
Yazı işlerinde arkadaşlar dikkat çekiyordu, Sarkozy hiç programında olmamasına rağmen aniden Libya ziyareti koymuş. Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Libya çıkarmasının etkili olduğu yorumları yapılıyor. Hafta sonu Başbakan Erdoğan'ın yakın çalışma arkadaşlarından birisi, Somali'de şahit olduklarını anlatırken, kendilerine gelen bir duyumu da şöyle aktarıyordu: 'Fransa hazırlık yapıyormuş. Sarkozy yakında Somali'ye gidecek.'
Ekonomi servisimiz, işadamlarımızın Libya konusunda hiç vakit kaybetmeden o cesur girişimciliklerini devreye sokmaya hazırlandıklarını söylüyorlar.
Ülkelerin ve liderlerin imajı hem siyasi hem ekonomik mesajlar içerir. Lider karizması diplomasiye de psikolojik bir boyut katar. Sarkozy'nin Türkiye karşıtlığı biliniyor. Ama şimdi bunu evrilmekte olan küresel sistemde Türkiye ile yer kapma yarışına dönüştürüyor. Gerçekten yeni bir dünya kuruluyor. Ve Türkiye orada kendine yer arıyor.

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

Fatma Girik kimdir? Usta oyuncu 79 yaşında hayatını kaybetti

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları