• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
1 Aralık 2010 Çarşamba

WikiLeaks'ten sonra Ankara-Washington hattı

ABD'nin başkenti, dünya çapındaki skandalı derin bir sessizlik içinde karşılıyor.

Televizyonlarda, daha ilk dakikadan itibaren adeta sıradan bir olay gibi haberleştiriliyor.

Açıkça belli, Beyaz Saray, 'kriz yönetimi' uygulamakta, medya ayağıyla özellikle ilgilenmekte.

Konu; Amerikan kamuoyunun da hiç ilgisini çekmişe benzemiyor.
Eski başkanlar Bill Clinton ve George Bush, WikiLeaks'in ABD dış ilişkilerine zarar vereceğini açıkladılar; bu da kriz yönetiminin parçası. Bu skandal ABD yönetimini şoka soktu, güç duruma düşürdü.

WikiLeaks depremine tam da Washington'da tesadüf eden bizimkilerde 'tatlı bir telaş havası' hakim. Büyük bir krizi sahici bir fırsata dönüştürme telaşı...

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Clinton ve ulusal güvenlik danışmanı görüşmeleri, kongredeki ikili zirvelerinin tamamı planlanandan uzun, kimisi çok uzun sürdü.

Bakan, bazı bölümleri tartışmalı geçmesi beklenen ve görüş ayrılığı yansıtan konularla ilgili meramını anlatacakken, karşısında mahcup ABD yetkililerini buldu.

İran'la yakınlaşma, İsrail gerginlik politikası, Ermeni açılımının durması...
Davutoğlu ve ekibi 'Washington-Ankara hattının üzerine gri bulutlar dolduran' bu üç dosyaya hazırlanmıştı. Ancak 'sert müzakereler' yerini şimdilik, 'şu skandalı unutsak' psikolojisine bırakıyordu.
Müsteşar Feridun Sinirlioğlu o kadar rahattı ki 'Türk-Amerikan ilişkileri kurtuldu' yorumunu yaptı. Bu; tam da WikiLeaks skandalının patladığı dakikanın yorumuydu.


DAVUTOĞLU'NUN DEĞİŞEN YÜZ İFADESİ
Gezi öncesinde, 'İlişkilerimizde ciddi sorun yok, kamuoyunda böyle bir algı var' görüşünde olan Davutoğlu, limonilik görüntüsünün bir bölümünün psikolojik operasyon ve kamuoyunu yönlendirme amaçlı olduğunu düşünüyordu.

Temaslarının ardından yüzü gülüyor, kendine güveninin arttığı anlaşılıyordu. Birtakım politikaların yanlış anlaşıldığını ifade etmek zorunluluğu yerini, 'zor duruma düşen ve mahcup olan eski bir dosta anlayış gösteren' kişinin rahatlığına bırakmıştı. Türkiye'den yola çıkarken gördüğüm, 13 saatlik uçak yolculuğunda beraber olduğum, 4.5 saat sohbet ettiğim bakanla Washington'da ikinci gün bulduğum arasında çok fark vardı çok.
İşin magazin ve dedikodu kısmı bir yana...

WikiLeaks skandalı elbette 'travmatik etkiler yaratacak.'
Ancak bu, ülkelerden ziyade kişiler üzerinde oluşacak. Bunu zaman içinde göreceğiz. Bizim hariciye sınıfı ise şimdilik en rahat kişiler. Sebebi açık: İkili müzakerelerle, üçüncü taraflarla yapılanlar arasında tezatın ortaya çıkmış olmaması.

Bizim hükümete yönelik kimi ifadeler, suçlamalar ise gerçekten ağır. İşin bu kısmı ayrı bir parantez açılmasını gerektirir. Etkilerini göreceğiz.

ANKARA'DA NEDEN BÜYÜKELÇİ YOK?
Bakan'a, 'Ankara'da hala ABD elçisi yok, bunu sorun ediyor musunuz?'
diye sordum. 'Hayır' dedi. 'Bu onların iç sorunu.'

'Peki gündeme getiriyor musunuz?' diye devam ettim, Obama'nın daha önce 'Türkiye çok önemli, herhangi biri olmaz, en nitelikli elçilerden atamak zorundayız' dediğini ve kongredeki tıkanıklığı anlattığını söyledi. Çok üzerinde durulmuyor ancak bu büyükelçi konusu ikili ilişkinin dinamiklerinde ciddi bir sorun gibi duruyor. Çıplak fotoğraf iyi değil.
Sızan ve özellikle yayınlanan belgeler ağırlıklı olarak İran üzerinde yoğunlaşıyor.

Orada da Türkiye belgeleri dikkat çekiyor. Skandala ilişkin çeşitli komplo teorileri var. Bakan da farkında. Üzerinde duruyor, sorguluyor ama konu etmiyor, en azından şimdilik. Komplo teorilerini tartışırken 'hangi Amerika' sorusu anlamlı.

SORULAR, ENDİŞELER SİVİL TOPLUMDAN
İsrail, İran ve Ermenistan...
Türkiye Batı ittifakından uzaklaşıyor mu?
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki oylamalardaki ayrışmanın anlamı...

Ankara İslam coğrafyasına mı yaklaşıyor?
Bu sorular, Bakan'a yine soruldu ama sivil toplum tarafından...
Davutoğlu Washington'da önem verilen Brookings'te, George Town'da, CSIS'te bu konuları anlattı, soruları yanıtladı. 'Washington'daki yeni Türkiye imajı' denilerek o politikaların arka planını anlatması istendi. Kullandığı argümanlar, Bakan'ın 'stratejik derinlik', 'süreç analizi' ve 'dış politika restorasyonu' kavramlarıyla birlikte ilginçti, irdelemeye değerdi, yarına...

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi