• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
23 Aralık 2010 Perşembe

Tarafsızlığımız ÇOK NET

Artık üçüncü yıla girdiğimize göre, mesleki anlayışımızın 'netleşmiş' ve 'kabul görmüş' olduğunu söyleyebiliriz. 

Bir manşet yapıyoruz, gündem oluşturuyor; birileri rahatsız oluyor.
Başka bir gün farklı bir manşet atıyoruz, başkaları üzülüyor ve o da gündemi sarsıyor.
Özel haber ve muhabir odaklı gazetecilik kazanıyor.

Hiç kimse AKŞAM'ın yaptığı bir haberin arkasında art niyet, attığı manşetle ilgili 'hesap-kurgu-plan-çıkar' aramıyor; arayamıyor.

'Bu manşet neden yapıldı' sorgulaması bizim için söz konusu bile değildir.
Çünkü 'çok net': AKŞAM tarafsız gazete.

İnsan unsurunun egemenliğinde, zaman baskısı altında bir iş olduğu için elbette hatalar yapılacaktır ama iyi niyetle anında telafi edilirler. 

AKŞAM'da basılan her bir haber ve manşetle ilgili gazeteciliğin evrensel '5N-1K'  kuralı işletilir. Yani 'ne, nerede, ne zaman, nasıl, neden ve kim' sorularının yanıtı 'net biçimde' görünür.

Hem yeni bir yıla girerken hem de bizim göreve gelişimizin üçüncü yılı nedeniyle ajansımız ve pazarlama departmanındaki arkadaşlarımız hoş bir reklam kampanyası başlattılar. Gazetecilik anlayışımızı mesleki çevremizin dışında geniş kitlelere de daha iyi anlatabilmeyi hedefliyorlar. Bana da daha ilk andan itibaren çok olumlu mesajlar geldi.


YAZARLAR HANGİ TARAFTA?
Referandum döneminde dikkatinizi çekmiş olmalı. Nicedir iki kutup halinde bloklaşan Türk medyasında tuhaf bir görüntü oluşmuştu. Yapısal bir sorun. Hükümete yakın gazetelerin yazarlarının tamamı 'evet' taraftarıydı. Merkez medya diye tanımlanmasına rağmen, karşı bloktaki gazetelerin yazarlarının tamamı da 'hayır' diyordu. Tek yanlı fotoğraflar.

Bunun bir tek istisnası AKŞAM olmuştu. Yazar arkadaşlarımızın büyük bölümü açık açık kendi pozisyonlarını okurla paylaştılar; bizde neredeyse yarı yarıya bir tablo oluşmuştu. Yayın yönetmeni olarak 'özgür ifade hakkına en küçük bir etki etmemek için' şahsi görüşümü hiçbir yerde açıklamadım, özel sohbetlerde konuşmadım, yazmadım.

Tavrımız 'net': AKŞAM özgür gazete.
Altı aylık periyotlarla gazetemizdeki tüm haberleri, yazarları ve manşetleri ölçtürüyor, tasnif ettiriyorum. İktidara, ana muhalefete ve diğer partilere ne kadar sütun-santim ayrılmış, manşetlerimizin ağırlığı hangi konularda yoğunlaşmış diye bakıyorum. Diğer gazetelerle karşılaştırılamayacak kadar güzel ve 'net bir pozisyon' aldığımızı görüyorum.

Elbette bu tutum hem okur hem de karar vericiler nezdinde takdir görüyor. Gazeteci camiası ise zaten her şeyin farkında.

Haberlerimizin diğer gazeteler, özellikle televizyonlar ve internet sitelerinde alıntılanmasıyla ilgili dikkat çekici bir dönem geçiriyoruz.
BİLGİ KİRLİLİĞİNDEN KORUNMAK İÇİN...
 Bu tablo bize 'doğru yolda olduğumuzu' gösteriyor. Yaptığımız her haberle ilgili mutlaka sonuç alınıyor. Ya birisi istifa ediyor ya bir tarihi eser onarılıyor ya bir bakanlık açıklama yapıyor ya da anında yardım kampanyası düzenleniyor. Sonuç odaklı gazeteciliğimiz net...

Kutuplaşma medyaya da zarar veriyor. Türkiye sosyolojisini kapsayamayan, tek yanlı gazeteler her şeyden çok sektöre darbe indiriyor. Biz ikinci yılın sonunda gördük ki; tarafsız kimliğimizi iktidarı ve muhalefetiyle bütün siyasal aktörler de önemsiyorlar. Burada bir haberin çıkmış olmasının anlamı ve etki gücü çok farklı oluyor. Yaşadığımız tüm tartışmalı süreçlerdeki haberlerle ilgili aynı durum geçerli.

Evet, Türkiye'nin 'netliğe ihtiyacı' var. Kafalar karışık. Büyük ve sancılı bir dönüşüm süreci yaşanıyor. Her olayın aydınlık yüzü olduğu gibi karanlık bir yüzü de var. Madalyonun iki tarafını da görmek için ideolojik angajmandan uzak bir gazetecilik bakışına gereksinim duyuluyor. AKŞAM işte tastamam o ihtiyaca yanıt vermeye çalışıyor. Kolay, anlaşılır, vurucu, kısa ve özel haberler... Mutlak bir gazetecilik refleksi ve haber takibiyle güçlendirilmiş NET haberler. NET bir gazetecilik... Sisler bulvarında önünüzü görmek için bize ihtiyacınız var.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

NATO, deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı