• $7,3871
  • €8,985
  • 442.368
  • 1548.18
09 Eylül 2011 Cuma

Şımarıklığın sonu

Başbakan Erdoğan, İsrail için 'şımarık oğlan' benzetmesi yaptı. Özünde, 'one minute' çıkışından daha ağır suçlama.
İsrail, bir 'güvenlik devleti' olarak, yarattığı uluslararası imaj ve algıyla güç oluşturur, caydırıcılık sahibi haline gelir.
Bunu, ağırlıklı olarak, 'propaganda makinesi' gibi işleyen Yahudi lobisi gerçekleştirir. Sermaye ve medya dünyasındaki etkinlikleri önce ABD, onun üzerinden de BM nezdinde 'dokunulmaz' kılar bu küçük devleti.
Ağır toplumsal travmalar yaşadıkları, soykırıma uğradıkları için de uluslararası toplumun sempati ve empati duyguları da eklenince 'özel bir ayrıcalık' sahibi olurlar.
İşte, Erdoğan'ın 'şımarık oğlan' benzetmesi bu algıya ağır darbe indirmeyi hedefliyor.
Zira güçlü lobisinin üretimiyle, sahip olduğunun çok ötesinde etkinliğe kavuşan İsrail, aynı zamanda başka coğrafyalarda sert muhalefet, acımasız eleştiriler ve derin antipatiyle karşılanır.
Zor günler geçiren ABD, 'yeni dünya, yeni düzen, yeni Washington' arayışının gereği, en azından görüntüde Tel Aviv'le bu denli yakın ilişkide olma politikasını gözden geçiriyor. Aksi halde Çin, Hindistan ve Brezilya gibi yeni eksenler güçlenirken, Tel Aviv ayak bağı yüzünden Washington iyice tökezleyecek.
Obama bu politika değişikliğinin sinyallerini, hem de güçlü biçimde, göreve geldiği ilk günlerden itibaren veriyor. Hatırlayın, Washington-Tel Aviv hattında tarihte görmediğimiz gerginlik ve tartışmalar yaşandı.
Erdoğan hükümeti son üç -dört yıldır bu kırılmadan yararlanarak Türk dış politikasını şekillendiriyor.
ABD ile yakın, İsrail'le mesafeli; yer yer gergin... Bu sayede İslam dünyasıyla hiç olmadığı kadar iç içe ilişkiler kuruluyor.
Birine, 'şımarık' diyorsanız bu başka birilerine mesajdır... 'Şımartmayın' demektir.
Hayat damarlarını kesmeye dönüktür.
Meydana gelişinde bizim de kusurlu ve sorumlu olduğumuz bir krizi berbat yöneten İsrail, elbette özür dilemeli. 'Medenilik ölçütü, teşekkür etmek ve özür dileyebilmekle' başlar.
Mümkünse kimseye kızmamalı, 'Ama kızacaksak bu doğru kişiye olmalı, doğru zamanda, doğru bir tarzda ve doğru bir sebeple...'
Türkiye, bu anlamda başlangıcında hatalı olduğu bir konuda tamamen haklı bir pozisyona geldi. İsrail bu süreç yönetimini nasıl böyle bir noktaya taşıdı, onu düşünmeli.
Şımarıklık demişken...
Batı dünyasının asıl şımarık çocuğu Yunanistan'dır. Özellikle Avrupa medeniyetinin temeli eski Yunan'dır. Yunan, Roma ve Hıristiyanlık sütunları üzerine Batı medeniyeti inşa edilmiştir. Bu mirası asırlarca bonkörce harcayan Yunanistan, şimdi Avrupa'daki sorgu odasında. Zihinlerde ve ruhlarda mahkum edildi bile. İflas eden bir devlet için, birbiri ardına kurtarma paketlerini AB bütçesinden açan Avrupalı liderler kendi ülkelerinde ağır eleştiriler alıyorlar. Daha önemlisi Avrupa halkları gözündeki efsanevi Yunan algısı çöktü gitti, şımarıklığın sonu geldi. Almanya anayasa mahkemesi önceki gün, Euro Bölgesi'ne yardım yapılmasına AB'nin yaşaması uğruna onay verdi ama Yunanistan finansal olarak bugün kurtulsa bile aslında o müthiş kültürel mirası iyi değerlendiremedikleri görüldü. Şımarıklık bir noktaya kadar sempatik geliyorsa da fazlası zarar. Çocukları düşünün, o hesap.

<p>Aşı olan vatandaşlarımızın sayısı 1 milyon 250 bini geçti.  Aşılama yapılacak grupları Sağlık Bak

6,5 milyon doz aşı Türkiye'de... Aşı planlaması nasıl olacak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında performans testi için Ankara'dan Yozgat'a geçti

Dünyayı şok eden iddia! ''Yolcu uçağı lazer silahıyla vurularak düşürüldü!''