• $15,8451
  • €16,7219
  • 931.412
  • 2406.25
21 Şubat 2011 Pazartesi

Seçimin sürprizi ne olabilir?

Sandık çok yakın.
Her seçimin kendine özgü 'bir ruhu' ve 'bir sürprizi' olur.
Haziran 2011'in ruhu ve sürprizi ne olacak sizce?
Önce nasıl bir iklim altında sandığa gideceğimize bakmalı.
Hükümet 'karşı tedbirini' almaya başladı: Terör gölgesinde seçim istemiyor. PKK çizgisinin böyle bir amacı olduğunu düşünüyor. Hatta kaos yaratma gayretlerinin artacağını da... Son Balyoz tutuklamalarının ardında biraz da böyle bir düşünce yattığını görüyorum. Gerçek ya da değil, bilemem; iktidar buna inanıyor.
Terörün arttığı bir ortamda yapılacak seçimin iktidara darbe vuracağını, MHP'yi de büyüteceğini biliyorlar. Ayrılıkçı Kürt hareketinin dalga boyu yükseldikçe, çare olarak MHP'yi gören seçmen sayısı da artıyor.

KRİZ VE KOALİSYONLA KORKUTMAK
Sandıktan çıkacak sonuçları etkileyen temel faktörlerden ekonomiye dönelim. Bence en belirleyici olanı... Dün Adalet ve Kalkınma Partisi'nin gazete ilanları vardı. 2001 ekonomik krizinin onuncu yılını hatırlatıp, 'nereden nereye' vurgusu yapılıyordu. O rakamlar üçüncü dönem seçime giderken iktidarın en büyük gücü, kesin.
Toplumsal hafıza hala ekonomik krizlerin travmalarını taşıyor. Hükümet bunun için gücünü koruyor. Ekonomi büyüse de büyümese de kriz çıkmadığı ve döviz sabit kaldığı için, istikrar algısı sürüyor. Artan, 'koalisyon olursa dengeler bozulur' tehditleri anlamlı.
Muhalefetin burada 'derin ekonomiye', gizli işsizliğe, kronik yoksulluğa eğilmesi gerek. Kılıçdaroğlu'ndan bunun işaretini aldım. Şaşırtıcıydı, anlatayım.

'LAİKLİKTEN SOSYAL DEVLETE SIRA GELMEDİ'
Kılıçdaroğlu, hafta başındaki toplantıda yoksullukla mücadele programını anlatıyordu, sözlerini bitirmişti. Sohbet bölümünde, gazetecilerin 'peki bunları nasıl gerçekleştireceksiniz?' diye üst üste sorular yönelttikleri dakikalarda CHP lideri şöyle bir değerlendirmede bulundu:
'Bu, devletin görevidir. Laiklik derken sosyal devlete sıra gelmedi. Oysa anayasada demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti yazar. Devlet de parti olarak biz de... Demokratik, laik dedik sosyali unuttuk.'
Bu cümleyi bir kenara yazın lütfen, çok önemlidir.

HANGİ PARTİ KAÇ OY ALIR?
Sandıktan çıkacak sonucu 'terör mü ekonomi mi istikrar mı değişim talebi mi' belirleyecek göreceğiz.
Gelelim seçimin sürprizine. Hükümet partisi 40 civarında alırsa sürpriz olur mu? Olmaz. Yukarı tırmanır veya 35'in altına düşerse sürprizdir.
CHP 30 alırsa şaşırtıcı olmaz. 25'in altı veya 30'un üstü sürpriz. MHP 20'yi bulursa aynı şekilde. Bir de dördüncü parti barajı aşarsa... Sahi ittifaklar, seçim işbirliği yapılırsa ne olur? Bir sürpriz göreceğiz kesin ama hangisi?

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı