• $7,3606
  • €8,9536
  • 436.841
  • 1536.11
12 Temmuz 2012 Perşembe

Başkanım İstanbul'a dönün

İstanbul'un maruz kaldığı trafik çilesini, içinde yaşamadan anlamanız mümkün değil. Trafik yoğunluğu belki çok uzun zamandır sorundu, ızdırabını her gün çekiyorduk ama şu son günlerde yaşanan gerçekten çıldırtıcı boyutta. Bildiğiniz gibi değil.
İşin ilginç tarafı etrafta sorumlu mevkilerden kimse görünmüyor.
17-18 milyonluk bir dünya kenti adeta kriz yaşıyor, siyasetçiler, başkanlar, bürokratlar ortada yok.
Arkadaşlarımız Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a gitti. Ben de telefonda konuştum. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a baktık, memleketi Artvin'de çıktı.
Önce Bakan Yıldırım...
Çok çarpıcı sözleri var. Ayrıntıları haberimizde... Şu kadarını aktarayım. 'Eğer müdahale etmezsek köprüler yıkılır. Bunun ağır vebali var' dedi. Bakan bize diğer köprünün de gelecek yıl bakıma alınacağı haberini verdi. Üstelik birinci köprünün işinin daha zor olduğunu anlattı: 'Yaşlı, halatları da değişecek ve bakımı uzun sürecek'...
Binali Yıldırım, 'Allah korusun yarın köprü yıkılırsa hiç kimse 'Bakan Bey sağolsun trafiği rahatlattı' demez' diye devam etti.
Binali Yıldırım'a yaşanan çilenin büyüklüğünü, içinde yaşayan biri olarak da anlattım. 'Biz bu bakımı yapmaya mecbursak, bunun bir trafik yönetimi gerekmez mi' diye diğer sorumlulara gönderme yaptı. Bir de vatandaşların dayanışma içinde olup tedbirli davranması gerektiğini düşünüyor.

Gelelim Kadir Topbaş'a...
Kendisini genelde başarılı bulduğum sır değil.
Hem sempatik kişiliği var, hem yumuşak bir tarzı. Millet zaten yorgun, hiç olmazsa bu özellikler insana iyi geliyor. Eleştirdiğim iki konu var. Birisi depreme karşı ciddi hazırlık yapılmaması, diğeri metro yatırımlarına bir türlü gereken ağırlığın verilmemesi...
Başkan Topbaş'ın en yakın çalışma arkadaşı, danışmanı Ahmet Faruk Yanardağ'la konuştum. 'Başkan bir an evvel dönmeli' dedim. Kısa bir tatile çıkmış, pazartesi dönecekmiş. Tatilini kesmesi gerektiğini söyledim. Yanardağ, şöyle bir bilgi verdi:
'Aslında köprüler bize (Büyükşehir Belediyesi'ne) bağlı değil. Hiçbir söz hakkımız yok. Karayolları'nın sorumluluğunda. Hatta Başkan mobil büfeler kurmayı, yiyecek ve su dağıtmayı istedi, izin alamadı. Başka alternatif önerilerimiz var, olmuyor. Başkan an be an takip ediyor. Kriz masasını da oluşturduk. Pazartesi günü gelip başka önlemleri de kendisi açıklayacak. Biz belediye olarak binlerce ton asfaltlama yaptık, yol bakım çalışması gerçekleştirdik, trafiği kilitlemedik.'
Ben yine de ısrarlıyım.
Başkan'ın acilen İstanbul'a gelmesi lazım. Bu en azından moral açıdan önemli. Krizi yerinden yönetmeli.
Böyle bir kitlesel sorun New York'ta, Paris ve Londra'da yaşansa o belediye başkanı ne yapardı?
Dün haberlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın üst düzey bürokratı Mehmet Ali Kahraman'ın 'İstanbul finans başkenti olacak, 4.5 milyar TL (eski parayla katrilyon) yatırım yapacağız' sözleri vardı.
Altyapıyı ıskalarsak, trafiği içinden çıkılmaz hale getirirsek mümkün mü?
Bölgesel güç olacağız. İstanbul'u da bölgenin yıldız kenti yapacağız. Peki bu trafikle, bu ulaşım politikasıyla nasıl?
Karşıdan karşıya 8 saatte geçerek bunu başarabilir miyiz?
Sorun ve konu sadece üçüncü köprü değil ki?
Her gün bu kadar araç trafiğe çıkarsa, isterse 5 köprü yapalım, yetmez ki... Bu arabalara köprü mü dayanır?
Mesele bugün bakım... Ama bir kaza olduğunda da aynı sorunu yaşıyoruz. Kent kilitleniyor.
Büyük bir devrime ihtiyacımız var, toplu taşım devrimine...
Yöneticilerimizden gerçek bir toplu taşım politikası bekliyoruz. Paris gibi, Londra gibi kenti bir ucundan bir ucuna metro ağlarıyla örmek zorundayız. 300-400 km metro hattı döşesek...
Başkanım, bütün samimiyetimle size sesleniyorum. Devrimi yaparsanız tarihe geçersiniz. Ama bugün devrimden de önce bu kenti krizden kurtarın.
Karayolları Genel Müdürü'nü dinlemekle, 'İmkan bulup şehir dışına çıkmakla' hata yapmışsınız. Bana sorarsanız hemen dönmelisiniz. Geç bile kalmışsınız. Size bağlı olmasa bile, köprüleri ve şehir trafiğinin sorumluluğu da sizindir. İstanbul'da yaşayanlar böyle biliyor, buna inanıyor. Artvin güzeldir, havası iyi gelir, tatil de gerekli ama zamanı değil. İstanbul'a dönün.

<h3>Başkan Erdoğan'da aşı açıklaması</h3><h3>'50 MİLYON DOZ AŞI GELECEK'</h3><p>Başkan Erdoğan, Kovi

26 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kutup ayılarını görüntülemek istedi, az daha canından oluyordu!

40 kilometrelik alanı kaplayan Nazik Gölü'nün yüzeyi buzla kaplandı