• $13,544
  • €15,3497
  • 798.727
  • 1910.29
5 Ocak 2011 Çarşamba

2011'de nasıl bir MHP?

Türkiye'nin milliyetçi partisi, hazirandaki sandık mücadelesine 'kader seçimi' gözüyle bakıyor.

MHP için önümüzdeki seçimin ruhunu 'Kürt sorunu' şekillendirecek.
Rakiplerine göre 'ayırt edici özellikleri' bölücü terör konusu olacak.

AKP, kampanya boyunca 'yeni, yepyeni bir anayasa' diyerek bir dönem daha isteyecek.
Sadece 'istikrar' vaat ederek hedefledikleri yüzdeye ulaşamazlar. İktidar yorgunluğuna karşı motivasyonu 'sil baştan anayasa' sözüyle yukarı çıkarmaya çalışacaklar.
CHP, 'bu iktidarın yarattığı yolsuzluk ve yoksulluğu bitirelim, indirin artık AKP'yi' temasını işleyecek.

O da yıllardır süren 'iktidar açlığını' sosyal konulara dokunarak doyurabilmenin çaresini arayacak.

MHP'ye gelince...
Çift kutuplu siyaset mücadelesinin içinde kendine nasıl yer bulacak?
Güçlü bir muhafazakar sağ hükümete muhalefet etmenin en iyi formülünü nasıl oluşturacak? MHP için bu bir sorun ve açmazdır. Sağa muhalefet ederken kendi ideolojik çizgisinden ve muhafazakar tabanından kopma riski taşıdı hep. Referandum en canlı örneğidir.

Haziran eylem planında buna çare arayacaklar. AKP'yi 'sağ' tarafından değil, 'Kürt karnından' vurmayı deneyecekler. Toplumda böyle bir damar olduğunu görüyorlar.
Peki, milliyetçi hareket, nasıl iktidar alternatifi olacak?
Gelin MHP'nin 2011 falına bakalım.


BÜTÜN MHP'LİLER YUVAYA
Bahçeli işe küskünlükleri bitirerek başlamak istiyor. 'Gelin' çağrısı yaptı ve bizzat Koray Aydın, Azmi Karamahmutoğlu gibi davanın tanınmış isimleriyle barış çubuğu tüttürdü. Bahçeli'nin talimatıyla Cihan Paçacı halen bu doğrultuda pek çok isimle görüşüyor. Sürprizler yolda. Kimi sembol isimler MHP'ye göz kırpıyor. Hem merkez sağdan hem ülkücü camiadan sembol isimlerle temaslar var.


SEÇİM BEYANNAMESİ BİTTİ
Bahçeli'nin yakın çalışma arkadaşlarından Tunca Toskay'la konuştum. 'Seçim beyannamemiz bitti, ar-ge merkezimiz son çalışmaları yapıyor, herkesten önce, ocak ayı bitmeden seçim beyannamemiz açıklanacak' dedi. Yani yola erken çıkmak istiyorlar. Beyannamenin omurgasını bölücülüğe ve ekonomi politikalarına karşı MHP reçeteleri oluşturacak.

KÜRT SORUNU SEÇİMİN ANAHTARI
MHP yönetiminden kiminle konuşsanız Kürtçülük konusunun en önemli gündem maddesi olduğunu görüyorsunuz. Ülkenin kırılma noktasında olduğunu düşünüyor ve MHP'ye tarihi bir rol düştüğüne inanıyorlar. BDP-PKK-DTK çizgisinin yarattığı tepkiyi sadece MHP'nin temsil edeceğine ve kitleleri MHP söyleminin rahatlatacağına inanıyorlar. MHP'nin seçim strateji ve söylemini bölücü akımlara karşı politikalar oluşturacak. Hazirana kadar, AKP'ye en çok güneydoğu siyaseti ve Kürt açılımı üzerinden yüklenecekler.

GENÇLERİN MHP İLGİSİ
AKP İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, AKŞAM'a yaptığı bir açıklamada 'Partimiz başarılı olsa da dört kesime ulaşamıyoruz' demiş, bunları gençler, göçmenler, Aleviler ve sitelerde oturan varlıklı aileler olarak açıklamıştı. MHP yönetimi özellikle gençlere güveniyor. Bahçeli'ye sunulan raporlarda 18-25 yaş gençliğinin MHP'ye büyük ilgisi olduğu yazıyor. Bunda da güneydoğu gelişmeleri belirleyici. Aleviler tamamen CHP'ye yönelmiş durumda. Göçmenlerde CHP ve MHP arasında ikili yönelim var. Kırsalda MHP iyi, büyük kentlerde zayıf. Stratejilere bu bilgiler yön verecek.

BAHÇELİ'YE GÖRE EN AZ YÜZDE 18
Hafta sonu İstanbul'da esnafla, iki hafta sonra Antalya'da akademisyenlerle buluşacak. Bahçeli özel sohbetlerde en az yüzde 18 oy alacağını söylüyor. Yapılan değerlendirmelerde CHP'nin milliyetçi sol tabanından MHP'ye yönelim başladığı belirtiliyor. Hiç milletvekili çıkaramadıkları illerin adaylarını şimdiden belirliyor, hemen bölgelerde çalışmaya başlıyor.

İSTANBUL'A ÖZEL TAKTİK
MHP özellikle İstanbul'da güçlenmek zorunda olduğunu görüyor. AKP çok güçlü, CHP ivme yakaladı. Bahçeli şimdi özel bir İstanbul planı üzerinde duruyor. Bir yandan Meral Akşener, diğer yandan Celal Adan İstanbul iş dünyası ve akademik çevrelerle çalışmalar içinde. Bahçeli her fırsatta İstanbul'a gelerek iş çevreleriyle görüşüyor. Ama yetmez, İstanbul teşkilat çalışması bekler. MHP 2011'e işte böyle giriyor: Umut ve korku iç içe. Milliyetçi duyarlılık arttı ancak nitelik değiştirdi. MHP'nin 2011 performansını, bu değişime ne denli ayak uyduracağı belirleyecek.

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor